Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού σε Βρεττανία (επείγει!)


fonzareli

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ειναι πολυ αργα, αλλα ισως σου δώσω καποιες χρησιμες πληροφοριες. Ειμαι στο πρώτο ετος Civil Engineering, Beng, Newcastle university. Ειμαι πολυ ευχαριστημένη. Πριν ερθω αγγλια, ειχα επισκευθει τον ΔΟΑΤΑΠ, και μου ειπαν πως θελουν Bachelor και Master, κ αν σου λειπει καποιο μαθημα, απλά το δινεις. Σου ευχομαι ολοψυχα να πας στο καλυτερο, και να περασεις υπεροχα, εκανες καλή επιλογή να ερθεις στιν αγγλια για σπουδες! Καλη τυχη μελλοντα συναδελφε! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ όλους και γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα:

 

Ο γιός μου έχει πάρει προσφορά θέσης μέσω UCAS για βασικό πτυχίο στο Leeds σε "Civil and Structural Engineering".

 

Εχει κανείς εμπειρία τι γίνεται με το συγκεκριμένο τίτλο; Θα μπορέσει να αναγνωριστεί ως πολιτικός μηχανικός ή θα τον θεωρήσουν δομικό μόνο (ή κάτι παρόμοιο);

 

Δηλαδή πρακτικά έχει μειονέκτημα έναντι ενός τμήματος "Civil Engineering" αναφορικά με την αναγνώριση και αντιστοιχία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ....

 

Σε κάποιο γραφείο που δούλευα, ο γιος του διευθυντή, σπούδασε στο Leeds Πολ. Μηχανικός και όταν γύρισε εδώ, έδωσε περίπου 4 μαθήματα στο ΕΜΠ και πήρε δίπλωμα Συγκοινωνιολόγου.

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε ποιό Πανεπιστήμιο (έχει πολλά το Leeds???)...αν μπορέσω θα ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε, η καλυτερη πηγη πληροφοριων ειναι το ΔΟΑΤΑΠ.

Παντως μονο με πτυχιο απο Αγγλια ειναι εως αδυνατον να αναγνωριστει σαν Πολιτικος..

Θελει σιγουρα μεταπτυχιακο, και αναλογως και καποια μαθηματα μετα στην Ελλαδα..

 

Το συγκεκριμενο πανεπιστημιο παντως στα δικα μου χρονια στην Αγγλια (μεχρι το 2003) ειχε αρκετα καλη σχολη στον τομεα μας..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα απεφευγα τετοια πτυχια στην Αγγλια, γιατι μπορει να προκυψουν προβληματα στο μελλον με το Δικατσο-Δοαταπ. Η προτιμοτερη λυση ειναι, να κανει BEng / ΜΕng Civil Engineering + MSc (Advanced) Structural Engineering στην προκειμενη περιπτωση.

 

Καλυτερα μιληστε με καποιο υπευθυνο ατομο στο Δοαταπ.

 

Αναγνωρισμενα ιδρυματα απο Δοαταπ : http://62.103.84.30/2.php

Πτυχια Leeds University : http://www.engineering.leeds.ac.uk/civil/ug/

Time University Ranking 2010 ( Civil Engineering) : http://extras.timesonline.co.uk/tol_gug/gooduniversityguide.php?AC_sub=Civil+Engineering&x=22&y=3&sub=15

Link to comment
Share on other sites

Το πανεπιστήμιο θα ήθελα να είναι σχετικά "βατό" χωρίς υπερβολική δυσκολία αλλά ούτε και χαμηλό επίπεδο σπουδών (όχι τέως polytechnic μάλλον). Και το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος να είναι κάπως σχετικό με τα αντίστοιχα ελληνικά.

 

Κατα αρχήν το πρόγραμμα σπουδών των αγγλικών σχολών σε προπτυχιακό επίπεδο δεν μπορεί να είναι ίδιο με αντίστοιχες ελληνικές πολυτεχνικές σχολές, αν έκανες προπτυχιακά Γαλλία/Γερμανία τότε θα άλλαζε.

 

Η δικιά μου η άποψη για τα πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι ότι μάλλον καλύτερα να έχεις σπουδές απο ενα καλό γενικά και όχι πολυ "βατό" πανεπιστήμιο παρά απο κάποιο "βατό" το οποίο όμως μπορεί για μια-δυο χρονιές να έχει καλή θέση στα rankings μιας κατάταξης για τη συγκεκριμένη σχολή που ψάχνεις. Πέρα απο το αξιοπρεπές επίπεδο διδασκαλίας που θα έχει ενα καλό πανεπιστήμιο που έχει καλό engineering school σου δίνει και καλή φήμη για την ντόπια αγορά εργασίας αν θες να δοκιμάσεις τη τύχη σου και να μην επιστρέψεις αμέσως ως απόφοιτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω ήθελα τους φίλους που έχουν σπουδάσει Αγγλία αν ξέρουν κατά πόσο είναι εφικτό κάποιος να αλλάξει τμήμα αμέσως αφού γίνει δεκτός. Δηλαδή να ξεκινήσει για πολιτικός μηχανικός και να δει ότι τον ενδιαφέρει περισσότερο μηχανολόγος μηχανικός...

 

Θα μπορεί να αλλάξει ή δεν θα τον αφήσουν;

 

Και επίσης αν κάποιος έχει γνώμη για το Πανεπιστήμιο Κύπρου ή το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.