Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιομηχανικά κτήρια και Σ.Ο. (συντελεστής όγκου)


Recommended Posts

Κατέθεσα φάκελο στην πολεοδομία για βιομηχανικό κτήριο Ηξερα ότι ο Σ.Ο. ήταν 3.3.

Ο ελεκτήςτοπογράφος μου ειπε οτι δεν ισχύει αλλά δε μου είπε και τι ισχύει γιατί δεν ήταν σίγουρος.Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα παρακάτω γνωρίζω.

Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ-270 Δ') : Τροποποίηση των όρων και περιορισμών δόμησης των γηπέδων των κειμένων εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων των πόλεων και εκτός των ορίων των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών

 

'Αρθρο 4 : Βιομηχανικές εγκαταστάσεις

5. Οι όροι και περιορισμοί δόμησης των γηπέδων για την ανέγερση βιομηχανικών εγκαταστάσεων καθορίζονται ως εξης:

δ) Ο συντελεστής δόμησης του γηπέδου ορίζεται σε "0.9" (ο μέσα σε "" αριθμός τίθεται όπως διορθώθηκε με το ΦΕΚ- 710 Δ'/85) και ο συντελεστής της κατ'όγκον εκμετάλλευσης σε 3.3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει κατά ΓΟΚ. Πάει με το ΠΔ για τα εκτός σχεδίου για χρήση Βιομηχανίας όπως έγραψε προηγουμένως ο erling.

Link to comment
Share on other sites

3.3 συνάδελφοι για εκτός σχεδίου....Βασει του ΠΔ που ειπαν και οι προηγουμενοι...

 

με το 0.9 δόμηση δεν το ξεπερνας εύκολα......

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει κατά ΓΟΚ. Πάει με το ΠΔ για τα εκτός σχεδίου για χρήση Βιομηχανίας όπως έγραψε προηγουμένως ο erling.

 

 

Επειδή έχω εκδόσει πάρα πολλές άδεις για βιομηχανικά κτίρια σας λέω ότι ο υπολογισμός του Σ.Ο πάει κατά ΓΟΚ.

Ανατρέξτε στον ΓΟΚ και διαβάστε:

Άρθρο 28 παρ.2 του ΓΟΚ/85 όπως τροποποιήθηκε με το αρθ. 23 του Ν.2831/12/13.6.2000 (ΦΕΚ 140Α').

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.