Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Πρόβλημα στο δοκάρι.


eleni_giannarou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Πριν τέσσερα χρονια τοποθέτησα ένα κλιματιστικό μηχάνημα. Δυστυχώς, ο ειδικός που το τοποθέτησε το μηχάνημα τρύπησε ένα δοκάρι της οικοδομής, κάτι το οποίο εγώ δεν γνώριζα. Αυτή τη στιγμή γίνεται ανακαίνηση με αποτέλεσμα να φανεί το "πρόβλημα". Μήπως θα μπορούσατε να μου συστήσετε μία λύση στο πρόβλημα μου? Μου είπαν ότι γίνονται κάποιες "ενέσεις τσιμέντου". Ισχύει κάτι τέτοιο? Εάν ναι, που πρέπει να απευθυνθώ? Περιμένω νέα σας. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουγεται κατα αναγκη καταστροφικο αυτο που μας λετε. Καλα ειναι να το δει καποιος μηχανικος απο κοντα και υστερα να σας προτεινει καποια λύση αν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

eleni_giannarou

 

εάν δεν έχουν κοπεί σίδερα τότε μπορείς να απευθυνθείς σε κάποια γνωστή εταιρεία για ενίσχυση του σκελετού του κτηρίου σου με επισκευαστικά κονιάματα, που ουσιαστικά θα γεμίσει το κενό.

 

εάν έχεις κομμένα σίδερα τότε ίσως χρειαστεί ενίσχυση του σημείου με ανθρακοελάσματα.

 

σε κάθε περίπτωση όμως η παρουσία μηχανικού είναι απαραίτητη όπως και η επισκευή του σημείου με κατάλληλο τρόπο

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι δοκός;

Μήπως είναι σενάζι;

Πρέπει να το ήθελε πολύ ο εγκαταστάτης του κλιματιστικού για να καταφέρει να ξετρυπήσει το δοκάρι...

ή να υπάρχει πρόβλημα με την αντοχή του σκυροδέματος...

Δεν ξετρυπάς έτσι εύκολα δοκό έστω και 20 εκ πλάτος. Εδώ με καροτιέρα παλεύουμε καμιά φορά να διατρήσουμε πλάκα 15 εκ και ζοριζόμαστε.

Ρίξε μια ματιά στα δοκίμια που ελείφθησαν στην σκυροδέτηση της οροφής σου.

 

Συμβουλέψου τον μηχανικό της ανακαίνισης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εαν έχουν κοπεί σίδερα απέφυγε συγκόλληση. Η σωστή λύση ειναι σπείρωμα με κοχλία μικρής προέντασης φτάνουν μέχρι 250χιλιοστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.