Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα εκτός σχεδίου και σχήμα γηπέδου


Recommended Posts

καλή χρονιά σε όλους!!!

α) για να είναι ένα άρτιο γήπεδο, οικοδομήσιμο, πρέπει, αφού αφαιρεθεί η απόσταση των 15 μ από τα όρια, να εγγράφεται στο κομμάτι που απομένει ορθογώνιο τουλάχιστον 50 τ.μ.;

 

β) Γήπεδο με πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο, στο οποίο θέλω να κάνω κατάτμηση, πρέπει τα νέα τεμάχια να έχουν όλα πρόσωπο στον κοινόχρηστο δρόμο;

 

γ) έχω περιορισμούς όσον αφορά το σχήμα των νέων τεμαχίων που θα προκύψουν από την κατάτμηση;

Link to comment
Share on other sites

α) Εξαρτάται από την χρήση. Στις βιομηχανίες ειναι 10μ άρα δεν μπορεις να κόψεις την οικοδομησιμοτητα.

β) Ναι όλα.

γ) Αν εξασφαλίζεις τους πυρήνες που θέλεις, τι τους νοιάζει τους "'αλλους".

Link to comment
Share on other sites

β) Το απαιτούμενο κατά κατηγορία οδού πρόσωπο.

 

Προσοχή επίσης στο τι θεωρείται κοινόχρηστος δρόμος . Αγροτική οδός που δεν αποδεικνύεται ότι προυφίσταται του 1923 δεν θεωρείται κοινόχρηστος δρόμος κατά την έννοια του Δ/τος.

Link to comment
Share on other sites

StavrosL, θα αγορασεις τα βιβλια του Ανδρεα Ρωμαλιαδη (για αρχη) και θα βρεις απαντησεις και σε ερωτηματα που θα εχεις στο μελλον. Να με συγχωρεις αλλα αυτες οι ερωτησεις δεν ειναι για φορουμ, ειναι αυτο που λεμε βασικες γνωσεις. Ξεκινα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οικόπεδο από κατάτμηση το 2006. Εκτός σχεδίου, αναδασμός.

Άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα :

Εμβαδόν = 4100τ.μ. > 4000τ.μ. και πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο 41μ > 25μ.

Μεταξύ οικοπέδου και αγροτικού δρόμου παρεμβάλεται αποστραγγιστική τάφρος. Στο απόσπασμα του αναδασμού τάφρος και δρόμος αποτελούν ενιαίο τεμάχιο με τον χαρακτηρισμό : Έργο του Ελληνικού Δημοσίου.

Στην πολεοδομία μου λένε ότι το οικόπεδο δεν είναι οικοδομήσιμο γιατί η τάφρος δεν θεωρείται κοινόχρηστος χώρος. Το έχει συναντήσει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και το όριο του είναι στη γραμμή απαλλοτρίωσης τάφρου και δρόμου, αφού έχει γίνει απαλλοτρίωση.

Link to comment
Share on other sites

το αν είναι κοινόχρηστος ή όχι ένας δρόμος αναδασμού ή δρόμος που βρίσκεται σε ζώνη απαλλοτρίωσης εγγειοβελτιωτικών έργων, καθορίζεται με την 1256/1-3-2005 εγκύκλιο; η οποία αναφέρει ότι δεν είναι δεσμευτική δηλαδή δε σε κατοχυρώνει ως προς το πρόσωπο. ισχύει κάτι τέτοιο ή εγώ το παρερμηνεύω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.