Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

Δεν έχει πλέον νόημα δυστυχώς.

Κρίμα γιατί τα συγκεκριμένα καθόταν καλά και η δουλειά που είχε γίνει για την δημιουργία κ επίλυση τους ήταν μεγάλη από μεριάς ΓΥΣ. 

Φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ μιας που πήγες @tentonov 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα.Μιας και μιλάμε για παλαιά βάθρα γνωρίζει κάνεις αν η ΓΥΣ εχει τις συντεταγμένες αυτών (σε ΗΑΤΤ προφανώς)? Θέλω να κάνω μια διαπίστωση θέσης παλαιού βάθρου σε σχέση με το νέο βάθρο που πιθανόν βρίσκονταν κάπου κοντά του! Το παλαιο ειχε χρησιμοποιηθεί σε Διανομή Υ.Γ και επικρατούν διάφορες 

απόψεις μεταξύ συναδέλφων  για την θέση του.Εχει γινει μια προσπάθεια  εντοπισμου του από τριγωνομετρικα του Υ.Γ.Θελω  απλα να το τσεκαρω και από την ιδια την ΓΥΣ.Ευχαριστω!

Edited by atzio11
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, atzio11 said:

Καλησπέρα και από εμένα.Μιας και μιλάμε για παλαιά βάθρα γνωρίζει κάνεις αν η ΓΥΣ εχει τις συντεταγμένες αυτών? Θέλω να κάνω μια διαπίστωση θέσης παλαιού βάθρου σε σχέση με το νέο βάθρο που πιθανόν βρίσκονταν κάπου κοντά του! 

Καλησπέρα

Λίγε λίγο πιο σαφής, γιατί η ερώτησή σου χωράει πολλές ερμηνείες:

α. Παλαια βάθρα : Αν εννοείς τα μη-κυλινδρικά (δηλ. τετράγωνα) τότε αυτά υλοποιήθηκαν σαφώς πριν το 1980, αλλά συμπεριλήφθηκαν στην επίλυση της ΓΥΣ του 1980+ ως προς το λεγόμενο "νέο-μπέσελ" -->προβολή ΗΑΤΤ όπως την δίνει η ΓΥΣ επίσημα

β. Αν εννοείς την επίλυση προ του 1980 το λεγόμενο "παλαιό Μπέσλ" νομίζω κατά 99% η ΓΥΣ δεν έχει στοιχεία ή δεν τα δίνει ή έχει ελλιπή. Το "παλιό μπέσελ" αφορά κυρίως διανομές της Τοπογραφικής.

γ. Πράγματι, τα βαθράκια της Τοπογραφικής Υπηρεσίας συνήθως (αλλά όχι πάντα!) είναι κοντά στα βάθρα της ΓΥΣ.

δ. πολλές φορές τα βάθρα των δύο υπηρεσιών, συμπίπτουν

Πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι στην παρατήρηση γ.

Ο εμπειρότατος συνάδελφος @nbr

έχει γράψει "πραγματεία" για τα παλαιά βάθρα...Ίσως μπορέσει να προσθέσει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimamp said:

Καλησπέρα

Λίγε λίγο πιο σαφής, γιατί η ερώτησή σου χωράει πολλές ερμηνείες:

α. Παλαια βάθρα : Αν εννοείς τα μη-κυλινδρικά (δηλ. τετράγωνα) τότε αυτά υλοποιήθηκαν σαφώς πριν το 1980, αλλά συμπεριλήφθηκαν στην επίλυση της ΓΥΣ του 1980+ ως προς το λεγόμενο "νέο-μπέσελ" -->προβολή ΗΑΤΤ όπως την δίνει η ΓΥΣ επίσημα

β. Αν εννοείς την επίλυση προ του 1980 το λεγόμενο "παλαιό Μπέσλ" νομίζω κατά 99% η ΓΥΣ δεν έχει στοιχεία ή δεν τα δίνει ή έχει ελλιπή. Το "παλιό μπέσελ" αφορά κυρίως διανομές της Τοπογραφικής.

γ. Πράγματι, τα βαθράκια της Τοπογραφικής Υπηρεσίας συνήθως (αλλά όχι πάντα!) είναι κοντά στα βάθρα της ΓΥΣ.

δ. πολλές φορές τα βάθρα των δύο υπηρεσιών, συμπίπτουν

Πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι στην παρατήρηση γ.

Ο εμπειρότατος συνάδελφος @nbr

έχει γράψει "πραγματεία" για τα παλαιά βάθρα...Ίσως μπορέσει να προσθέσει κάποια πράγματα.

Γεια ευχαριστω για την απαντηση.

Ναι εννοω παλιο βαθρο τετραγωνο το οποιο σημερα δεν υπαρχει ,όμως αντικατασταθηκε με νέο κυλινδρικο περιπου στην ιδια θεση που βρισκοταν το παλιο!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, atzio11 said:

Γεια ευχαριστω για την απαντηση.

Ναι εννοω παλιο βαθρο τετραγωνο το οποιο σημερα δεν υπαρχει ,όμως αντικατασταθηκε με νέο κυλινδρικο περιπου στην ιδια θεση που βρισκοταν το παλιο!

Τοπογραφικής Υπηρεσίας ή της ΓΥΣ;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimamp said:

Τοπογραφικής Υπηρεσίας ή της ΓΥΣ;

Το βαθρο είναι της ΓΥΣ ,σημερα είναι κύλινδρος ασπρο,παλαιοτερα φανταζομαι ηταν τετραγωνο .Το τετραγωνο χρησιμοποιηθηκε σε διανομη Υ.Γ ετους 1940.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, atzio11 said:

Το βαθρο είναι της ΓΥΣ ,σημερα είναι κύλινδρος ασπρο,παλαιοτερα φανταζομαι ηταν τετραγωνο .Το τετραγωνο χρησιμοποιηθηκε σε διανομη Υ.Γ ετους 1940.

Εικάζω ότι αναφέρεσαι στην περίπτωση που τα βάθρα ΓΥΣ-ΤΥΥΓ ήταν αρκετά κοντά και μάλλον, το βάθρο της ΤΥΥΓ καταστράφηκε (ή θάφτηκε...). Δεν είμαι αισιόδοξος για την ανάκτηση της θέσης του παλαιού βάθρου, εκτός κι αν κανένας συνάδελφος το έχει χτυπήσει είτε σε ΕΓΣΑ87 είτε σε ΤΜ3 ή ΗΑΤΤ της ΓΥΣ.

Αλλά μία φωτογραφία ή η θέση του τριγωνομετρικού της ΓΥΣ θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, jojo said:

Τοποθεσια γνωρίζετε;

Ναι βεβαίως ,τιμες  κύλινδρος "Καθαρα Κορυφη"  X = 343830.71  Y = 4516865.85 και σε ΗΑΤΤ X = 15388.36  Y = 4438.83.

Αυτές τις τιμες σε ΗΑΤΤ θελω,του τετραγωνου όμως του παλιου!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimamp said:

Εικάζω ότι αναφέρεσαι στην περίπτωση που τα βάθρα ΓΥΣ-ΤΥΥΓ ήταν αρκετά κοντά και μάλλον, το βάθρο της ΤΥΥΓ καταστράφηκε (ή θάφτηκε...). Δεν είμαι αισιόδοξος για την ανάκτηση της θέσης του παλαιού βάθρου, εκτός κι αν κανένας συνάδελφος το έχει χτυπήσει είτε σε ΕΓΣΑ87 είτε σε ΤΜ3 ή ΗΑΤΤ της ΓΥΣ.

Αλλά μία φωτογραφία ή η θέση του τριγωνομετρικού της ΓΥΣ θα βοηθούσε πολύ.

Όχι,οταν εγινε η διανομη ετους 1940 υπηρχε μονο το τετραγωνο της ΓΥΣ και το χρησιμοποιησε η Τοπογραφικη Υπηρεσια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.