Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια χωρίς κατάθεση αμοιβών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε η αδεια βγηκε????ΠΑνω γραφεις ότι εχει καθυστερησει 6 μηνες...

τα υπολοιπα 18000 δεν μπηκαν στο λογαριασμο σου?? Σε ποιον μπηκαν????

 

##αποχωρω απο την κουβεντα...μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παρακάτω εγκύκλιο:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/images/egkyklios-ypes.pdf

δεν επιτρέπεται να βγει η οικοδομική άδεια, αν οι αμοιβές του φακέλου δεν συμπίππτουν με αυτές, που δηλώθηκαν στο ΤΕΕ.

Αν όντως εκδόθηκε η άδεια σε αναντιστοιχεία με τα παραπάνω, τότε μπορεί να ανακληθεί.

Μήπως στις υπόλοιπες αμοιβές μελέτης έβαλε το δικό του όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Από τη σελίδα του ΤΕΕ αντιγράφω:

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Έκδοση από το Υπουργείο Εσωτερικών Εγκυκλίου με θέμα: «Ακυρότητα οικοδομικής άδειας λόγω ανακριβών στοιχείων» σχετικά με την υποχρέωση των Πολεοδομικών Υπηρεσιών για τον έλεγχο και την αντιπαραβολή των στοιχείων των έργων που κατατίθενται στο ΤΕΕ, με τα στοιχεία του φακέλου της άδειας, 20.5.2008

 

Μήπως μια επίσκεψη στο τοπικό ΤΕΕ θα είχε κάποιο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

είπε ότι μπορεί να βγει εφόσον η πολεοδομία δέχεται και της παλιές αμοιβές.

πως γίνεται αυτό?αλλο κρατος ειστε εκει?ποια περιοχη ειστε?

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη όσο περίεργο και να σας φαίνεται. Δεν ξέρω αν έκανε βεβαία και ο υπάλληλος τα στραβά ματιά. πάντως μου το είπε και ο άλλος μηχανικός ότι γίνεται.

 

Terry ναι η άδεια βγήκε σήμερα. Καθυστέρησε εννοώ ότι θα μπορούσε να βγει εδώ και 6 μήνες αν είχαν γίνει όλες οι καταθέσεις. Ted78 όχι στο δικό του όνομα δεν βγήκαν εντολές πληρωμής. Erling αυτό σκέφτομαι να κάνω αύριο να πάω στο νομικό τμήμα του τεε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι το γνωστό πρόβλημα της πολεοδομίας Θεσσαλονίκης, που δέχεται ακόμα τις παλιές αμοιβές...

Το θέμα απο ότι κατάλαβα είναι ότι ο εργολάβος πλήρωσε την αμοιβή του ΤΕΕ, αλλά ο "συγγενής" κατέθεσε στην ΕΤΕ μόνο το ποσό των παλαιών αμοιβών, με το οποίο έβγαλε την άδεια, και το υπόλοιπο το έβαλε στην τσέπη του όμορφα κι ωραία και πάνω απ'όλα αφορολόγητα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι φορολογήθηκα εγώ για όλο το πόσο και δεν πήρα τίποτα. Καμία ιδέα έχει κανένας τι μπορώ να κάνω? Χωρίς να βλάψω τον εργολάβο ο οποίος δεν μου φταίει σε τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα...

Θα μπορούσες να πας στο ΤΕΕ και να πάνε στην Πολεοδομία να απειλήσουν ακύρωση της Άδειας, αλλά τότε ουσιαστικά θα έχεις πρόβλημα με τον Εργολάβο...

 

Τιμολόγιο/Απόδειξη/Κάτι τέλος πάντων δεν πήρε ο Εργολάβος απο τον "συγγενή" όταν του ακούμπησε 58000 ζεστά και μετρητά;;;

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια βγήκε στο όνομα μου, εγώ έκοψα απόδειξη στον εργολάβο. Γι’ αυτό δεν θέλω να τον βλάψω τον εργολάβο. Ο εργολάβος θα μπορούσε να κυνηγήσει εμένα για την καθυστέρηση της αδείας, εφόσον έχω υπογράψει εγώ, αλλά δεν το έκανε. Προσπάθησε να τον πιέσει να βγει η άδεια με το να γίνει η κατάθεση του υπολοίπου και να είμαστε όλοι μια χαρά. Και χτες έμαθα ότι πήρε την άδεια με το γνωστό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.