Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξασφάλιση δόμησης για προσθήκη από αλλαγή χρήσης ισογείου


marigy

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εχω αναλάβει να κάνω μία προσθήκη καθύψος

σε μια διώροφη κατοικία αλλά δυστυχώς τα επιπλέον μέτρα που έχω δικαίωμα να χτίσω είναι μόνο 25μ2. Αναρωτιόμουν αν είναι δυνατό να κάνω αλλαγή χρήσης από οικία σε θέση σταθμευσης σε ένα χώρο του ισογείου (γκρεμίζοντας ένα τοίχο) και να μεταφέρω αυτά τα τετραγωνικά στο νέο όροφο για να μεγαλώσει κατάτι..Αυτό θα με εξυπηρετούσε και ως προς το γεγονός ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος στο οικόπεδο για να γίνει νέα θέση στάθμευσης..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και πως θα το δειξει αυτο anka θα πρέπει να κάνει αλλαγή χρήσης σε πυλωτη αλλιώς πως να τη δείξει τη θέση ανοιχτή μόνο από τη μία πλευρά της? Ρωτάω γιατί έχω παρόμοια περίπτωση και εως τώρα περίμενα να καταργηθεί στο σύνολό του ο Ν.Σουφλιά αλλα..

Link to comment
Share on other sites

δεν έλεγε κάποιος ότι αν δείξςι την θέση στάθμευσης κλειστή τις 3 πλευρές και την 4 ανοιχτή να μην υπάρχει πόρτα πως δεν μετρά στον ΣΔ?

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος Σουφλιά μιλά για κλειστές και ανοικτές θέσεις στάθμευσης

τέτοιος ορισμός δεν υπάρχει πουθενά

 

υπονοείται πως ως ανοικτή θέση στάθμευσης νοείται αυτή στην Pilotis

οπότε υποθέτουμε πως επίσης όταν είναι τουλάχιστον η 1 πλευρά ανοικτή πως δε μετρά στη δόμηση

 

πάντως ορισμός δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.