Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε μαύρη λίστα ΣΔΟΕ γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί


parist43

Recommended Posts

πάντως αυτό με τα προσχέδια ισχύει και μεταξύ μηχανικών

μηχανικοι σαν πελατες:αυτοι με τις μεγαλυτερες πιθανοτητες να σε φεσωσουν.κακομαθημενοι οι περισοτεροι,νομιζουν οτι επειδη ειναι μηχανικοι δεν εχουν υποχρεωση να πληρωσουν,αλλα μονο να πληρωνοντε.

(σορυ αλλα η θα λεμε τις αληθειες η οχι)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια τελος παντων μην κλεινουμε και τα ματια μας στην πραγματικοτητα η οποια ειναι πως στο επαγγελμα υπαρχει πολυ μεγαλη φοροδιαφυγη και πολυ μεγαλη εισφοροδιαφυγη.

 

Δεν μιλαω μονο για την νομιμη φοροδιαφυγη που γινεται με την βουλα του κρατους που λεγεται "αντικειμενικες αξιες" και ειναι μια παγκοσμια αποκλειστικοτητα (αφορα βεβαιως τους κατασκευαστες-πολιτικους μηχανικους) αλλα ολα τα υπολοιπα.

 

Εγω θελω πραγματικα να παταχθει η φοροδιαφυγη-εισφοροδιαφυγη στον κλαδο μας ετσι ωστε επιτελους να γινει ενα ξεσκαρταρισμα στον κλαδο μας απο ολα τα σαπακια.

 

Εχω χασει πολλες δουλειες απο συναδελφους οι οποιοι χωρις αποδειξη και χωρις ενσημα προσφερανε χαμηλοτερες τιμες.

 

Ας αποφασισει επιτελους το κρατος αν θελει να παραμεινουν λιγοτερες αλλα υγιεις επιχειρησεις η να εχουμε υπερβολικα πολλες και μη ανταπωδοτικες επιχειρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς προκαταβολή ή δήλωση ανάθεσης ούτε γραμμή. Ευτυχώς ήταν από τα πρώτα ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΑ μαθήματα στο ελεύθερο επάγγελμα.

 

Σε περίπτωση έκδοσης οικ. αδείας ναι, συμφωνώ.

 

Αλλά το θέμα είναι πως ο μηχανικός δεν εκπονεί μελέτες μόνο για έκδοση αδειών (ευτυχώς!).

Τι γίνεται στις υπόλοιπες περιπτώσεις;

Εργασίες, προμελέτες, προυπολογισμοί και προκοστολογήσεις μπορεί να έγιναν, να υπάρχουν σχέδια (όχι απαραίτητα στα χέρια των ιδιοκτητών, οικοπεδούχων, κλπ) αλλά στο γραφείο μας και να μην υλοποιήθηκαν γιατί δεν τα βρήκαμε στις συμφωνίες!

Σε κάποιο έλεγχο θα πρέπει να αποδείξουμε ότι αμειφτήκαμε για όσες μελέτες υπάρχουν στο αρχείο μας!;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=331762&dt=15/05/2010

 

δείτε το παραπάνω,

 

τελικά θα παίρνουμε ένα ξεροκόματο και θα λέμε και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από το θέμα Αντικαταστάσεις διευθυντών ΔΟΥ και μπαράζ ελέγχων της Ναυτεμπορικής αντιγράφω:

Την αντικατάσταση 20 προϊσταμένων ΔΟΥ, τη διενέργεια 50 ΕΔΕ κατά υπαλλήλων εφοριών, τελωνείων, ΣΔΟΕ ΠΕΚ, Κτηματικών Υπηρεσιών σε όλη τη χώρα και ελέγχων πόθεν έσχες για δεκάδες υπαλλήλους του, ανακοίνωσε μεταξύ άλλων το υπουργείο Οικονομικών, με στόχο την άμεση βελτίωση της απόδοσης των στην είσπραξη των δημοσίων εσόδων και την αποκατάσταση της διαφάνειας.

 

Καιρός ήταν

Link to comment
Share on other sites

Οταν ακούω για ΕΔΕ βάζω τα γέλια. Δυστυχώς φίλε μου erling μην περιμένεις τίποτα θεαματικό. Μακάρι να κάνω λάθος. Μέχρι τώρα ο καταλογισμός ευθυνών στην Ελλάδα είναι ανέκδοτο εσωτερικής κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

παντως εχει δικηο ο erling.κατι κινειται για πρωτη φορα -επαναλαμβανω πρωτη φορα-απο την μεταπολιτευση του 74.

το εχω αντιληφθη και εγω.

ας ελπισουμε οτι

1)θα προχωρηση

2)θα αποδοθη δικαιοσυνη.

Εξαλου ειναι κατι που πλεον εχει γινει λαικη απαιτηση.

Εχω ακουσει για λογαριασμους ΔΥ που ανοιγοντε και βρισκοντε ποσα εως 5-10 εκατομυρια ευρω.

και οι ελεγχοι προχωρανε και σε αλλες Υπηρεσιες.

erling ισως θα μπορουσε να ανοιξει ενα νεο θεμα απο το post 48 ,με τιτλο "Καταπολεμηση της Διαφθορας"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.