Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης υπογείου χώρου


johnnys

Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει πως θα μπορούσα να νομιμοποιήσω υπόγειο χώρο ο οποίος δεν περιλαμβάνεται στα σχέδια τα οποία είχαν κατατεθεί στην πολεοδομία και προέκυψε κατά την φάση της εκσκαφής ? (η αρχική ιδέα ήταν να μπαζωθεί ).

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λοιπόν έχω ένα διώροφο το οποίο ήταν εντός σχεδίου( όταν βγήκε η άδεια το 99) αλλά καταργήθηκε το σχέδιο και τώρα είναι εκτός σχεδίου.

 

ο ιδιοκτήτης έχει κάνει ένα υπόγειο το οποίο δεν υπάρχει στην άδεια και επίσης στο ισόγειο το οποίο ήταν κατάστημα το έχει κάνει 2 κατοικίες. τώρα εγώ πρέπει να τα νομιμοποιήσω αυτά. η άδεια δεν είναι σε ισχύ αφού έχει πάρει ρεύμα.... πρέπει να κάνω προσθήκη υπογείου και νομιμοποίηση για την αλλαγή χρήσης? έχω μπερδευτεί...

Θα ήθελα βοήθεια ως προς τι πρέπει να κάνω και γενικά τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω.

 

επίσης τώρα στο σ.χ.ο.ο.α.π το οικόπεδο είναι για γενική κατοικία(α).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά υποθέτεις.

Θα βγει άδεια προσθήκης υπογείου και αλλαγή χρήσης ισογείου από κατάστημα σε κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρώτα όμως και από την πολεοδομία αν θα δεχτούν προσθήκη υπογείου σε περίπτωση που δεν έχεις θεμελιώσει τόσο βαθιά ή τέλος πάντων δε μπορεί "τεχνικά" να κατασκευαστεί σαν προσθήκη...

Γιατί εμένα σήμερα μου την έκοψαν τη χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν η θεμελίωση δεν έχει κατέβει τόσο βαθιά πως μπόρεσε και κατασκευάστηκε το υπόγειο?

Αν στα σχέδια δείχνει πως η θεμελίωση θα γίνονταν ψηλά, τότε στην έκθεση αυτοψίας που θα κάνεις, θα γράψεις πως η θεμελίωση κατασκευάστηκε χαμηλότερα από την προβλεπόμενη, διότι τα ψηλότερα στρώματα ήταν φυτικές γαίες ή μπαζώματα και έπρεπε να απομακρυνθούν, ώστε να βρεθεί υγιές έδαφος θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε αυτή την περίπτωση δε θα έπρεπε να είχε γίνει και καλά αναθεώρηση της άδειας? Δεν μπορεί να το ισχυριστεί αυτό ο ελεγκτής?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αφού επάνω στο σχέδιο γράφεις ότι το βάθος εκσκαφής θα καθοριστεί από τις επιτόπου συνθήκες.

Βέβαια τώρα με τις εδαφοτεχνικές αλλάζει κάπως το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.