Μετάβαση στο περιεχόμενο

Blender (free open source 3d program)


Recommended Posts

Ένα πολύ καλό πρόγραμμα 3d σχεδίασης είναι το Blender.

 

Το κατεβάζει κανείς δωρεάν απο το παρακάτω site:

http://www.blender.org/

 

Είναι open source σε Python, αλλά το χρησιμοποιεί κανείς και χωρίς γνώσεις python.

 

Τα πολύ θετικά, εκτός απο το ότι είναι free, είναι το μικρό μέγεθος, οπότε αποτελεί ένα light πρόγραμμα και έχει πολύ καλό tutorial κτλ online απο το main site.

 

Η λειτουργία του για την μετατροπή μιας 2d κάτοψης σε 3d είναι παρόμοια αυτής του google sketchUp, αρκετή δουλειά δηλαδή.

Η χρήση του κατά την άποψη είναι περισσότερο για modeling, rendering.

 

Για όσους το επιλέξουν καλή δισκέδαση...μα και καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Από φίλους ξέρω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο στην εκμάθηση, κυρίως γιατί διαφέρει στον χειρισμό από πολλά άλλα προγράμματα.

 

Εντυπωσιακά αποτελέσματα, αλλά μετά από ατελείωτες ώρες ενασχόλησης.

 

Μερικά tutorials εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται: http://www.edutorials.gr/blender-tutorials

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι δύσκολο, βέβαια το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο και πιστεύω ότι μετράει που είναι light και free.

Το παλεύω εδώ και μισό μήνα αλλά δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα...:D

 

Καλό θα ήταν λοιπόν, όσοι και εάν ασχοληθούμε να ανταλάξουμε εδώ γνώσεις, κτλ.

 

Τώρα όσο αναφορά την ερώτηση του ilias,απο videos που έχω παρακολουθήσει και για τα δυο αναφερόμενα προγράμματα, η ομοιότητα τους είναι στην μετατροπή μιας 2d κάτοψης σε 3d. Ποιό συγκεκριμένα ανοίγεις την 2d κάτοψη, με ένα εργαλείο (σαν την εντολή rectangle του autocad)ξανασχεδιάζεις τους τοίχους (πάντα σε κάτοψη)και εν συνεχεία extrude.

Τσάμπα δουλειά σκεπτόμενος οτι με ένα autocad architecture, ένα cadware, κτλ μπορείς να κάνεις τηνν δουλειά σου κατευθείαν, απλά εν συνεχεία έχεις πολλές επιλογές σε υλικά, render κτλ.

 

Πολύ χρήσιμο το site που βρήκες φίλε dimitrispsi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλο το blender οσον αφορα οτι ειναι δωρεαν και οτι δινει καλα αποτελεσματα φωτορεαλισμου, αλλα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο στην εκμαθηση ακομα και για καποιον που εχει σχεση με το χωρο της 3d σχεδιασης.

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνετε το blender με το autocad. Το blender μοιάζει περισσότερο στη λογική και το αποτέλεσμα με το 3ds max. Τα οποία και τα 2 προγράμματα θέλουν αρκετή δουλειά για να τα μάθεις, και αρκετή δουλειά σε κάθε project, αλλά το αποτέλεσμα αξίζει.. Πάντος απ όσο έχω δει νομίζω οτι το blender το χρησιμοποιούνε περισσότερο για character ή product design και όχι για αρχιτεκτονικό. Το max είναι και περισσότερο προσανατολισμένο στον αρχιτεκτονικό φωτορεαλισμό. (φώς ημέρας, φωτομετρικά φώτα, έτοιμα αρχιτεκτονικά υλικά, κλπ κλπ) Το blender το έχω ψάξει λίγο αλλά δεν το έχω δουλέψει, αν κάποιος το ξέρει και δεν συμφωνεί ας με διορθώσει. :D

 

Υ.Γ. όντως ωραίο site

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και τα δύο όπως και το ΜODO ανήκουν στη κατηγορία των προγραμμάτων με ατελείωτες δυνατότητες από τις οποίες μαθαίνεις αυτό που χρειάζεσαι... Μπορείς να κάνεις product modeling στο ΜΑΧ και να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ τα AEC tools όπως και το αντίθετο...

Δεν συγκρίνω ποτέ modelers ως καλύτερο και χειρότερο γιατί είναι πραγματικά υποκειμενικό εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.