Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία μηχανικών και οκτάωρο


Nostos

Recommended Posts

8ωρο;

τι'ν τουτο γιε μ' ;

 

φιλε μου, εργοταξιακος και 8ωρο δεν πανε μαζι...μετρουσα ανημερα πρωτοχρονια με ελαφρα χιονοπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα λεφτά μετρανε μεχρι ενος ωρισμενου σημειου.επισης μετραει και το ποσο ικανοποιημενο σε αφηνει η δουλεια (οχι απο οικονομικης αποψεως,απλά σε ανεβαζει η οχι?) .επισης μετρανε και τα υπολοιπα.η ζωη δεν ειναι μονο δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός και 8ωρο ειναι εννοιες ασυμβιβαστες

ή τελος πάντων ακουγεται σαν ανεκδοτο

 

μονο στο δημόσιο που ειπε κι ενας συναδελφος παραπανω

 

οσο πιο γρηγορα το '' φας '', ''το καταπιεις'','' το συνειδητοποιησεις'', οπως θες πες το, τοσο καλυτερα για σενα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα χρήματα είναι σχετικά καλά δεδομένου οτι είμαι και φρέσκος στο επάγγελμα...

 

Αυτό που με απασχολεί δεν είναι οι αποδοχές ή αυτή καθ' αυτή η έλλειψη του οκταώρου - για να μη σας μπερδεύω- αλλά η αστάθεια στο ωράριο. Για προσωπικούς λόγους, όπως και άλλοι συνάδελφοι, ανεξαρτήτως αποδοχών, θα προτιμούσα σταθερότητα στις ώρες εργασίας και ρεπό τα ΣΚ. Κι αναρωτιέμαι αν για ένα μηχανικό εντέλει υπάρχει τέτοια επιλογή στον ιδιωτικό τομέα...

Link to comment
Share on other sites

@ Nostos

Νέος μηχανικός εργαζόμουν σε εταιρεία. Ωράριο; από 7.30 πμ μέχρι το βράδυ (εργοτάξιο + γραφείο). Οι τεχνίτες μαζί με τις υπερωρίες έπαιρναν περισσότερα από μένα. Σε σχετική ερώτηση προς τον ιδιοκτήτη της εταιρείας η απάντηση ήταν αφοπλιστική.

- Μα εσύ είσαι στέλεχος. Τα στελέχη δεν παίρνουν υπερωρίες!

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα αναφέρω για την ιστορία. Ξέρω ότι δεν απαντούν στην ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

- Μα εσύ είσαι στέλεχος. Τα στελέχη δεν παίρνουν υπερωρίες!

 

Αχ αυτή την ατάκα την ακούω και γω συνέχεια και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

"Τα στελέχη δεν έχουν ωράριο" άλλη ωραία ατάκα.

 

Τέλοσπάντων το θέμα δεν είναι μόνο τα χρήματα που παίρνει κανείς αλλά και η ποιότητα ζωής που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα στελέχη πρέπει όμως να αμείβονται και κατάλληλα, αυτό είναι που ξεχνάνε δυστυχώς οι ιδιοκτήτες των εταιρειών!

Όπου τους συμφέρει (βλέπε ώρες εργασίας) σε αναβαθμίζουν σε στέλεχος και όπου τους συμφέρει (βλέπε αμοιβές) σε υποβαθμίζουν σε μ@@@κ@!

Link to comment
Share on other sites

για πιο ανθρώπινο ωράριο μελετητικές εταιρείες ή γραφεία,

με μικρότερες αποδοχές όμως!

συμφωνώ και για την ποιότητα ζωής που αναφέρθηκε και για την προσωπική ζωή.

δεν μπορεί όλη η ζωή μας να είναι 15 μέρες άδεια το καλοκαίρι

και να μετράς όλο το χρόνο σαν φυλακισμένος.

όσο και να αγαπάς την δουλειά σου, δεν αρκεί

Link to comment
Share on other sites

Οπως και σε πολλά πράγματα, σταθμίζεις τι θέλεις και μετά κάνεις.......

Αλλά όπως είπαν και οι συνάδερφοι, 8 μόνο δημόσιο....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μακρυ χρονικό διάστημα ως μηχανικός κατασκευής σε μεγάλη κατασκευαστική σε μεγάλο δημόσιο έργο αναφέρω εν συντομία τα εξής 124 μέρες συνεχούς εργασίας στο εργοτάξιο μ.ο. ωρών 13 ημερησίως, λεφτά? χοντρά, ζωη?΄μηδέν....άγχος? θανάτου (κυριολεκτικά αυτο) γνώμη μου από την εμπειρία μου στα μεγάλα εργοτάξια κατασκευαστικών κανουν καριέρα οι παραδόπιστοι (οι υψηλοι μισθοι καλύπτουν τα όποια αλλα μειονεκτήματα της δουλειάς), οι εγλωβισμένοι (είναι οι η πιο δυστυχεις, διότι θέλουν να φύγουν, αλλα είτε λόγω υποχρεώσεων είτε ότι έχουν μείνει πολύ στα εργοτάξια δεν εχουν μάθει να κάνουν κάτι άλλο δεν φεύγουν) και αυτοί που δεν ξέρουν να ζήσουν....Οπως σε κόβω αν έχεις τόσους προβληματισμούς από τόσο νωρίς σχετικά με το ωράριο δεν έχεις πολύ χρόνο ζωής σε εργοτάξιο....ψαξου-βρες-κάντην....πριν εγκλωβιστείς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.