Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομικοί περιορισμοί και Αρχιτεκτονική μορφή


petsagouris

Recommended Posts

@ ss_sk

 

εχω καταλάβει πια φράση συνοδεύει ο αστερίσκος αλλά και πάλι.εστω και αν είναι αυτογνωσία καλα κάνει η ελλ. αρχιτ και εχει τοπικές αναφορές.κατ αρχάς να ξεκάθαρίσω οτι δεν συμφωνώ με το "διεθνές στυλ" που προσπάθησε να περάσει το μοντέρνο κίνημα κι επί των πλείστον το καταφερε βρίσκεις κτίρια στην αθήνα τα οποία θα μπορούσαν να έχουν φτιαχτεί και οπουδήποτε αλλού.και ρωτώ γιατί να προσφέρουν σε παγκόσμιο επίπεδο?θα φανεί κωνσταντινιδέικο αυτο που θα πω αλλα η αρχιτεκτονική του κάθε τόπου όντος είναι μοναδική.η ελληνική αρχιτεκτονική μπορεί να προσφέρει αξίες στο κολάζ της μεσογειακής αρχιτεκτονικής για παράδειγμα,λίγες σχετικά ίδεες ελληνικές μπορούν να εχουν εφαρμογή με αξιώσεις στο εξωτερικό ακριβώς γιατι είναι αλλες οι συνθήκες(κλίμα,παραδόσεις,τροποι ζωης,νοοτροπίες).και τι το υποδεεστερο είχε το φίξ απο το segram building του mies v rohe π.χ.ευφιέστατη λύση ήταν, φταιει οτι δεν ηταν όρθιο και άγγιζε το θεο?ε ήταν απέραντο και άγγιζε το άπειρο συν οτι ήταν πιο φιλικό στο μετρο του ανθρώπου σε σχέση με αλλα ξένα,δεν υποτιμώ καθόλου τα ξένα κτίρια αλλα γιατί να μην τολμάμε την συγγριση με τα αδελφάκια του?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το "Μοντέρνο" κίνημα ήταν Διεθνές! Θέλησε να ορίσει μία σαφή, καθαρή, αρχιτεκτονική γλώσσα βασισμένη στη γεωμετρία και την αλήθεια της κατασκευής - και αυτές είναι ποιότητες που απεδείχθησαν καθολικές καθώς το κίνημα επεκτάθηκε δεξιά κι αριστερά.

 

Το θέμα λοιπόν είναι να εντοπίσεις δείγματα που να είναι πρωτοποριακά και να μην ακολουθούν/υλοποιούν απλώς γνωστές φόρμες. Μετά από δεύτερη σκέψη, το σχολείο του Ζενέτου είναι ένα κτήριο που μπορεί να "διδάξει" πράγματα σε ένα ξένο αρχιτέκτονα - δε μου' ρχεται άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λοιπόν είναι να εντοπίσεις δείγματα που να είναι πρωτοποριακά και να μην ακολουθούν/υλοποιούν απλώς γνωστές φόρμες. .

 

 

προσπαθώ να βρώ τετοια δειγμα και λογικό είναι να μην βρίσκω ή να βρίσκω ελάχιστα.παντως δεν ξέρω κατα πόσο υπάρχει καινοτομία την στιγμή που ό,τι νέο μοιάζει μία αναθεωριμένη επανάληψη.το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η καινοτομία θα προέλθει κυρίως απ την τεχνολογία γιατι αυτη πλέον είναι το ολοκαίνουργιο.σε ευχαριστώ για την ωραία συζήτηση.καλη συνέχεια...τα λέμε:razz:

Link to comment
Share on other sites

[...]

Κάτι μου λέει ότι η επόμενη ρύθμιση θα αφορά τα ανοίγματα και θα υπαγορεύει ότι τα πλάτη θα πρέπει να είναι ως 1,50 μέτρο.

Και ναι τελικά, με τον ΚΕΝΑΚ, ήρθε η ώρα και η στιγμή που λένε πως να κάνουμε τα ανοίγματα οι τεχνοκράτες νομοθέτες.

 

Παρακαλώ για τα σχόλια σας.

Link to comment
Share on other sites

...η καινοτομία θα προέλθει κυρίως απ την τεχνολογία γιατι αυτη πλέον είναι το ολοκαίνουργιο...

 

+1000

 

 

...Παρακαλώ για τα σχόλια σας.

 

Σε λίγο καιρό...αφού το διαπιστώσω ιδίοις όμμασι (άλλως αν μου "βγει" ή όχι ο ΚΕΝΑΚ σε κάτι που ετοιμάζω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.