Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι με μεταλλικές δοκούς


 

Recommended Posts

ε, κοίτα, αν ειναι ανα 5εκ ειναι συμμικτη, αν ειναι αν 30εκ απλά την κρατάνε. άλλωστε τίποτα σε αυτό τον κόσμο δεν ειναι κάτι ξεκάθαρο,

όλα ειναι και ολίγο από κάτι άλλο.

 

άρη, στο φινάλε κάνε και κανα υπολογισμό για τη διάτμηση, αν και με τις διαδοκίδες τα πράγματα πάνε προς εσχάρα μεριά

 

και τα βέλη/παραμορφώσεις ειναι πολύ μικρά και όπως ειπα πρέπει να γίνουν και σχετικα πιο ισχυρα τα στοιχεία.

 

προσωπικά, αν ημουν πυκνός/ισχυρος (διαισθητικα) δεν θα το έκανα (δεν το είχα κάνει σε μένα πάντως)

 

τι κάτοψη έχεις και σε πόσους ορόφους σκοπέυεις να το κάνεις αυτό?

 

αλλά και πάλι με τον αέρα της οπής, μεταξύ σωματος βίδας και της λαμαρίνας, δεν πιστεύω ότι υπάρχει επαφή

 

(θα δεις και τα βέλη έτσι κι'αλλιως)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας υποθέσουμε ότι έχεις δοκό 6m άνοιγμα και αμφιέριστη (worst case scenario)

 

Για διαστασιολόγηση l/250 παίρνει βέλος 0,024m (ξανα worst case scenario)

 

Αυτό αντιστοιχεί σε επικύκυνση της δοκού στο μέσο

 

DL=sqrt(f^2+3μ^2)-3μ

 

(calculation in progress........)

 

DL=0,00009m => 0,09χιλιοστα.

 

ε, έναν αέρα 1 χιλιοστό δεν θα'χει η οπή, θα'χει (στον ιδεατο κόσμο που θα κάτσουν όλα τέλεια, αλλά όλο και κάπου θα χαθεί αυτό)

 

αλλά ο κόσμος δεν ειναι ιδεατος και συ δεν διαστασιολογεις με το οριακό βέλος και η δοκός δεν ειναι αμφι-αρθρωτη

 

άσε που για ν'αστοχησει το Μ16 έξω από το σπείρωμα θέλει 77ΚΝ στα 8.8.

 

το πάχος της λαμαρίνας ειναι το κουμπί εδώ, πηγαινε με έλεγχο των τάσεων (all time classic)

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

Βίδες θα βάλω.

Αλλά κάνω και άλλη μα σκέψη.

Βάζοντας βίδες έχω μερική λειτουργία σύμμικτης δοκού.....μήπως λοιπόν έτσι θα πρέπει να υπολογίσω τίποτα διατμητικές δυνάμεις σε διέπιφάνειες για να μην έχω αστοχείες σε διάτμηση των βιδών?

 

Αρη χωρίς ήλους δεν έχεις σύμμικτη δοκό.Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο χαλυβδόφυλλο τύπου SYMDECK έχεις σύμμικτη πλάκα, καθώς οι διαμήκεις διατμητικές τάσεις παραλαμβάνονται από τις εγκοπές της λαμαρίνας (αποδεδειγμένο και εργαστηριακά).

 

Όσο για τις βίδες μπορούν να σου εξασφαλίσουν τη δοκό έναντι στρέβλωσης, αν τοποθετηθούν σε κάθε αυλάκωση. Βλ και "Σχεδιασμός έργων από χαλυβα" σελ 495.Στην περίπτωση της επίπεδης λαμαρίνας αυτό δεν ισχύει.

 

Η λειτουργία διαφράγματος εξασφαλίζεται από το πάχος της σύμμικτης πλάκας βλ. "Σχεδιασμός έργων από χαλυβα" σελ 522

Link to comment
Share on other sites

dratsiox, για ποιο λόγο δεν ισχύει στην επίπεδη? αν ειναι πάχος 15εκ δεν θα ισχύει?

 

το πάχος ειναι το κουμπι απλά στις στρατζαριστες είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα για το διάφραγμα πάντα λόγω Ι. μαλιστα έχει εξασφάλιστει και η δοκό εναντι στρεπτοκαπτικού αν ειναι ισχυρή η δοκός αλλά κυρίως αν ειναι ισχυρη η λαμαρίνα.

επίπεδη λαμαρίνα π.χ. 3μμ κρατάει ελέφαντα πόσο μάλλον να μην πετύχει κάποια πράγματα στη λειτουργία

 

ο άρης δεν ειπε για συμμικτη, όπως δεν ειπα και γω αλλά χαρακτηριστικά λειτουργίας σύμμικτης δεν μπορεί να μην έχεις αν οι βίδες ειναι πυκνές και η δοκός έχει βέλη σημαντικά και η λαμαρίνα είναι flat αλλά παχιά. και αυτό γιατί δεν μπορεί όλη η διεπιφάνεια λαμαρίνα-σκυρόδεμα να χάσει την επαφή της. αλλά και να την χάσει (στη σφαίρα του φανταστικού με εσχάρα) πάλι λόγω βάρους σε ένα βαθμό ισχύει (όπως π.χ. πακτώνουμε πλάκες σκυροδέματος στα άκρα με τοίχους στη φέρουσα).

τωρα σε ποιο βαθμό ειναι το θέμα. σίγουρα σε μικρό. αλλά και αυτό δεν έχει ιδιαίτερο νόημα εδώ

 

αν θέλεις να κάνεις πραγματικα συμμικτη με βίδες μπορει να βιδώσεις στη συνέχεια από κατω προς τα πάνω τη λαμαρίνα στην πλάκα.

 

ή ακόμη καλύτερα από ΚΑΤΩ προς τα ΠΑΝΩ με βίδα: άνω πέλμα δοκού-λαμαρίνα-πλάκα

τότε τα έχεις πετύχει όλα. σύμμικτη - διάφραγμα - τα πάντα όλα

 

κατά τη γνώμη μου μάλιστα έχεις κάνει και γαμώ τις σύμμικτες με έναν πολύ ενναλακτικό τρόπο και άνευ ήλων

 

αρκει να προσεχθεί λιγάκι το πέλμα και του οποίου οι οπές θα ειναι έτοιμες.

 

οι βίδες θα'ναι αυτοδιάτρητες ή ούπα πακτώσεως ή ότι θες ανάλογα τα κέφια

 

UPDATE ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ στο post 48 http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=99662&postcount=48

έχω λάθος?

 

όμως εγω ρωταω ξανά: Ποιο το νόημα του διαφράγματος αν οι μετακινήσεις ειναι πάρα πολύ μικρες λόγω ισχυρών στοιχείων?

 

dratsiox, ο κυριος προβληματισμός του άρη ειναι η επαφή βιδας/λαμαρίνας (διάτμηση/άντυγα). η οποία για ισχυρά στοιχεία κατά τον άνω υπολογιστικό συλλογισμό μου (ισχυρή δοκός/εσχάρα/επαρκές πάχος) και μη μιλώντας για ανοιγματα τύπου 15μ, δεν θεωρώ ότι υφίσταται σε βαθμό άξιο προβληματισμού

Link to comment
Share on other sites

dratsiox, για ποιο λόγο δεν ισχύει στην επίπεδη? αν ειναι πάχος 15εκ δεν θα ισχύει?

 

Αναφερόμουν στον στρεπτοκαμπτικό της δοκού.Δηλαδή, αν έχω μια λαμαρίνα 3mm δε θεωρώ ότι μπορεί να παρεμποδίσει τη στρέβλωση της δοκού, όπως ένα χαλυβδόφυλλο.

 

Για τη λειτουργία της σύμμικτης δοκού, νομίζω σ' αυτό αναφέρεσαι, το θέμα είναι πως θα εξασφαλίσεις τη μη ολίσθηση πλάκας και δοκού.Αν μπορεί να γίνει μόνο με βίδες δεν ξέρω.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα το διαβάσω λίγο προσεκτικότερα και θα απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

με 3μμ σε ανοιγμα 40εκ όπως ειπα κρατάει ελέφαντα, τον στρεπτοκαπτικό τον έχει για πλάκα.

 

για τη λειτουργία συμμικτης είπα πως την πετυχαίνεις, κόντρα στη λογική ότι μόνο οι ήλοι την πετυχαίνουν.

 

αν και επιμένω ότι με την εσχάρα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα

Link to comment
Share on other sites

Για τη λειτουργία διαφράγματος έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Εάν βάλεις μια απλή λαμαρίνα, όσο πάχος θέλεις, και απλά το σκυρόδεμα απο πάνω, τότε δε λειτουργεί το διάφραγμα. Δεν μπορούν να μεταβιβαστούν οι δυνάμεις του δίσκου, και τα δύο υλικά (σκυρόδεμα-λαμαρίνα) θα ολισθήσουν.

 

Για τις βίδες συμφωνώ ότι θα είναι αυτοδιάτρητες.Το θεώρησα δεδομένο.Αν μπορούν να εξασφαλίσουν τη στρέβλωση της δοκού, με επίπεδη λαμαρίνα, δεν είμαι καθόλου σίγουρος, όχι για την αντοχή των βιδών, αλλά για τη δυσκαμψία-δυστρεψία που μπορεί να εξασφαλίσει η επίπεδη λαμαρίνα.

 

Έχεις δίκιο στο θέμα της τάξης μεγεθους των φορτίων.Αν έχεις μια πυκνή διαδοκίδωση οι αναπτυσσόμενες δυνάμεις ολίσθησης θα είναι μικρές.Αν μιλάμε για τόσο πυκνή διαδοκίδωση, 40cm, λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

για επίπεδη ειπα ότι προϋπόθεση ειναι η διαδοκίδωση

 

(με πάχος 3μμ από λάμες πακτώνουμε υποστυλώματα, στρεπτοκαμπτικό στα 40εκ ανοιγμα δεν θα πιάσουν τα 3μμ?)

 

επί της ουσίας όμως άλλο ειναι το πρόβλημα (ή μάλλον προβληματισμός καλύτερα) του Αρη.

 

Το διάφραγμα και η λειτουργία σύμμικτης.

 

όπως είπα παραπάνω θα γίνει.

 

επίσης για ακόμη καλύτερα ΝΑ ΜΗΝ ειναι αυτοδιάτρητες/ούπα πακτώσεως

 

1. έχουμε έτοιμες τις οπές στο πέλμα,

 

2. ανοίγουμε τις οπές στη λαμαρίνα,

 

3. βαζουμε από ΚΑΤΩ προς τα ΠΑΝΩ τη βίδα

 

4. ΠΡΩΤΟ παξιμάδι να δέσει η λαμαρίνα με το πέλμα αλλά και να μην πέσει κάτω η βίδα

 

5. Τέλος, στο άκρο της βίδας τοποθετεις ΔΕΥΤΕΡΟ παξιμάδι, σκυροδετείς και η συμμικτη ειναι κομπλέ

 

γενικοί έλεγχοι σαν σύμμικτη με ήλους, άσε που όπως το κόβω ειναι και πιο αξιόπιστο το μοντελάκι μου

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχω δει πατάρια μικρών διαστάσεων χρήσης γραφείων με διαδοκίδες και από πάνω κόντρα πλακέ και δεν έχει πάθει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, καλησπέρα.

Έχω όλες τις διατομές των μεταλλικών σε block σε περιβάλλον Autocad.Πως μπορώ να τις δημοσιεύσω στην κατάληλη κατηγορία ; Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Πιστεύω πως θα φανούν πολύ χρήσιμες.Καθε διατομή είναι σε 3 όψεις.-τομη-κάτοψη(1.00m)-πλάγια όψη(1.00m).Μπορείτε επίσης να τα βάλετε στα tool palletes του Autocad.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.