Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι με μεταλλικές δοκούς


 

Recommended Posts

διαδοκίδες θα βάλεις?

 

τελοσπάντων, εγω με διαδοκίδες έχω βάλει flat λαμαρίνα έτσι σε οροφή ισογείου και ελαφροσκυρόδεμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με αυτό που είπα προηγουμένως δεν έχει νόημα να έχουμε σύμμικτη δοκό χωρίς διατμητικούς ήλους. Άρα και ο οπλισμός είναι περιτός αν είναι σωστό αυτό που είπα. Τώρα αν έχουμε εξασφαλίσει σύμμικτη λειτουργία μου φαίνεται σωστή η τοποθέτηση οπλισμού για πυροπροστασία. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω όμως.

 

Επίσης η λύση που προτείνει ο rigid-joint μου φαίνεται σωστή αν έχει η διατομή της πλάκας την απαιτούμενη καμπτική αντοχή. Και μάλλον είναι κ πιο οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

και για ποιο λόγο να απαιτήσεις να ειναι σύμμικτη?

 

δηλαδή αν κάνεις ένα πατάρι 1x1, να βάλεις ένα μηχάνημα πρέπει να'ναι σύμμικτο? άλλο και τούτο

 

σημασία σε αυτό τo συγκεκριμμένο που ρωτάει ο άρης έχει για τι κάτοψη μιλάμε, για πόσους ορόφους

 

και αν σκοπεύει να βάλει διαδοκίδες.

 

δηλαδη πως φτιάχνεται ένα πάτωμα με κύριες δοκούς και διαδοκίδες? μεχρι και με ξύλα το φτιάχνεις

Link to comment
Share on other sites

διαδοκίδες θα βάλεις?

 

τελοσπάντων, εγω με διαδοκίδες έχω βάλει flat λαμαρίνα έτσι σε οροφή ισογείου και ελαφροσκυρόδεμα

 

Αυτό σκεφτόμουν ως πιο απλό και μπορεί το ίδιο οικονομικό αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν βάζει ήλους και μειώνει κατά το ήμισυ τα μόνιμα φορτία.

Στην περίπτωση αυτή η λαμαρίνα (επίπεδη ή τραπεζοειδής) χρησιμεύει για να φέρει μόνιμα και κίνητα. Θα πρέπει βέβαια να μπει η διαδοκίδοση σε μικρές αποστάσεις.

 

Όσον αφορά στα σύμμικτα και τα βλήτρα και τους οπλισμούς συμφωνώ ότι είναι απαραίτητοι.

 

Το ερώτημα μου είναι "περί διαφράγματος...περί πιθανότητας κρουστικών φορτίων σε σεισμό (κατακόρυφη συνιστώσα) λόγω μη συνένωσης λαμαρίνας και δοκών..¨"

Link to comment
Share on other sites

@ rigid joint:

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες. Απλά λέω ότι αντί να τοποθετήσει πλάκα από μπετό πάνω απ τη δοκό χωρις διατμητικούς ήλους θα ήταν καλύτερο να εφαρμόσει κάποια λύση σαν αυτή που είπες προηγουμένως. Θα έχει μικρότερο φορτίο, μικρότερες διατομές δοκών και πιο οικονομική κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν παράλειψη μου που δεν ανέφερα το ελαφρομπετόν

Πάντως οι προβληματισμοί μου παραμένουν

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στα σύμμικτα και τα βλήτρα και τους οπλισμούς συμφωνώ ότι είναι απαραίτητοι.

και όλοι συμφωνούν, αλλά κάποιες φορές δεν μπορει να γίνουν όλα.

εμένα η περίπτωση ήταν σε χωριο που δεν μπορούσα να μεταφέρω ουτε το υποστύλωμα και έκανα αποκατάσταση.

Στην περίπτωση αυτή η λαμαρίνα (επίπεδη ή τραπεζοειδής) χρησιμεύει για να φέρει μόνιμα και κίνητα. Θα πρέπει βέβαια να μπει η διαδοκίδοση σε μικρές αποστάσεις.

flat 3mm/40cm (περίπου εκει, έχουν περάσει 3 χρόνια), μέχρι και ελέφαντα σηκώνει από έλεγχο τάσεων

Το ερώτημα μου είναι "περί διαφράγματος...περί πιθανότητας κρουστικών φορτίων σε σεισμό (κατακόρυφη συνιστώσα) λόγω μη συνένωσης λαμαρίνας και δοκών..¨"

θεωρω ότι το διάφραγμα δεν εχει νόημα να εξεταστεί εδώ, θα λυθούν τα στοιχεία με τα φορτία που φέρουν.

σημαντικό ειναι κατα τη γνώμη τα ισχυρα στοιχεία, κυρίως κολώνες και διαγώνιοι για να περιοριστούν οι μετακινήσεις

αν τωρα σε προβληματίζει η τυχόν ολίσθηση σκυροδεματος/λαμαρίνα, έλεγξε την τριβή, εγώ δεν το είχα κάνει, δεν θεωρώ (για την περιπτωση μου) ότι 3μ από το έδαφος, με μετακινήσεις δεκαδικών του χιλιοστού θα συμβει. και μέχρι τώρα για το εν λόγω κτισμα δεν με έχει ενοχλήσει κανένας (και ούτε προκυται)

κάτσε, λες απλά να εδράζεται στη δοκό χωρίς εντελώς καμμία συνδεση? ουτε βίδες?

βίδες γιατί να μη βάλεις? βιδώνεις τη λαμαρίνα στο πέλμα

Link to comment
Share on other sites

Βίδες θα βάλω.

Αλλά κάνω και άλλη μα σκέψη.

Βάζοντας βίδες έχω μερική λειτουργία σύμμικτης δοκού.....μήπως λοιπόν έτσι θα πρέπει να υπολογίσω τίποτα διατμητικές δυνάμεις σε διέπιφάνειες για να μην έχω αστοχίες σε διάτμηση των βιδών?

Link to comment
Share on other sites

.......Το ερώτημα μου είναι "περί διαφράγματος...περί πιθανότητας κρουστικών φορτίων σε σεισμό (κατακόρυφη συνιστώσα) λόγω μη συνένωσης λαμαρίνας και δοκών..¨"

 

ΟΚ,νομίζω πώς τα πράγματα εμπλεκονται πιο επιστημονικά και θεωρητικά.Έγω νομίζω πώς δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα.Αυτο που μπορώ να σας ρωτήσω είναι :Πιο είναι το σλόγκαν του Πολιτικού Μηχανικου;;)

ΟΚ, παιδια,να το πάρει το ποτάμη;

 

Πατάρι χωρίς κοχλίωση, δεν είναι συνιστώμενο.Αντίθετα η εργοταξιακή συγκόλληση, ούτε αυτη ειναι συνιστώμενη,λόγω κακής ποιότητας συγκόλλησεις.Αρα,οπωσδήποτε πρέπει να υπολογίσεις διατμητικές δυνάμεις των κοχλιών.

Οσο για το σλόγκαν, ο Πολιτικός Μηχανικός, πότε το παίζει "πολιτικός" και πότε το παίζει "μηχανικός":cool:

 

Θέλω να συμπληρώσω και κατι άλλο,χώρις κανενα σχιτσάκι, δεν μπορεις να πεις και πολλά πράγματα.Μια γραμμή, λεει όσες χίλιες λέξεις, νομίζω.....

 

Τί έγινε ρε παιδία;;; κατάλαβα............σας πείρε ο ύπνος..εεεε. ΟΚ, αντε καληνύχτα. Τα λέμε αύριο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.