Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση pilotis με τοιχοπληρώσεις


 
alexaras

Recommended Posts

εγω πάντως επειδή προτιμώ να σκέφτομαι απλά , θα έλεγα οτι σαφώς βελτιώνεται η σεισμική συμπεριφορά κτιρίων με πυλωτή με το μερικό έστω χτίσιμο των τοιχοπληρώσεων ας πούμε στις 3 πλευρές. Καλύτερα στρέψη απο μαλακό όροφο.

Αν ήταν σπίτι μου θα το έκανα.

Και για ποιά ανάλυση μιλάμε? Συμφωνώ με kostassid.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν χρειάζεται ενίσχυση ή όχι κάνε pushover analysis, σύγκρινε τους ξυλοτύπους και βγάλε συμπεράσματα. Εξάλλου οι νέες τάσεις εκεί οδεύουν. Ακόμα και pushover να μην κάνεις κάνε μια ανάλυση και από τα αποτελέσματα θα δεις αν δημιουργούνται μετακινήσεις, που βγάζει πρόβλημα η κατασκευή για να προσέξεις περισσότερο κ.ο.κ.

 

Τώρα όταν ακούω πιο οικονομικό και τέτοια λοιπά αστεία...δηλαδή τι εννοεί ο πελάτης με πιο οικονομικό ??? Η θα γίνει σωστά ή να μην πάει σε μηχανικό και να το κάνει μόνος του. Έχουμε καταντήσει από μηχανικοί μανάβηδες. Μας κάνουν ότι θέλουν. Σου λέει πάνε ρωτά και βλέπουμε τι θα κάνουμε μετά. Για να πήγαιναν να ρωτούσαν κανένα δικηγόρο...με το καλημέρα πριν καν καθίσεις 1000 !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Pappos. Αν θες σίγουρα πράγματα Pushover (κατα FEMA που είναι σχετικά απλή)..Από κει και ύστερα σίγουρα η τοιχοποιία βοηθάει στην πυλωτή αλλά μην ξεχνάς και πόσο εύκολα εξουδετερώνεται σαν μηχανισμός απόσβεσης.Όσον αφορά τώρα την οικονομία είναι αστείο νομίζω να γίνεται σύκγριση ,μεταξύ μιας κανονικής ενίσχυσης και απλά της τοποθέτησης τοιχοποιίας, σε σχεση με αυτά που προσφέρει κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ε.Α.Κ. (παρ. 4.1.7.1 [4]) θεωρεί ευεργετική την ύπαρξη τοιχοποιιών σε ποσοστό τουλάχιστον 50% στην κάθε εξεταζόμενη διεύθυνση σε σχέση με τον υπερκείμενο όροφο, έτσι ώστε να μη θεωρηθεί ο όροφος "μαλακός".

Και η Pilotis θεωρείται εξ΄αρχής μαλακός όροφος.

Οπότε χτίζοντας κατάλληλα με βάση το παραπάνω, μπορεί κάποιος να εξαλείψει τουλάχιστον την έννοια "μαλακός" όροφος.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, την έννοια. Δηλαδή μου λέτε ότι αν σας έλεγε πελάτης θέλω να είμαι 1% μόνο πιο σίγουρος για το σπίτι μου, θα κάνατε τέτοια μελέτη και θα κατασκευάζατε τοιχοποιία;

Δε συζητάω για τα διαδικαστικά της πολεοδομίας, αλλά ως μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τισ απαντήσεις .όπως έιπα και στην αρχή συμφωνω ότι δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση και ότι χρειαζεται ανάλυση για να βρεθούν και τα εύαισθητα σημεία κτλ αλλά μια ερώτηση έκανα αν η τοιχοποία έστω και λίγο προσφέρει ΄κατι.έχω ακούσει καθηγητή του εμπ σε κανάλι να λέει κλέινοντας pilotis πετυχαινουμε πολλά.και επειδή μου έκανε φίλος ερώτηση για το σπίτι του γιαυτο και ΄ρωτησα και εγώ εδώ.Όσο για τα οικονομικά που ρωτάνε πάντα όλοι δεν διαφωνώ αλλά όπως και να το κάνουμε έιδικά στις μέρες μας έιναι σχεδον πρωταρχικός παράγοντας. ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

@kostassid

Όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες, αλλά ναι ότι συνεισφέρει συνεισφέρει το χτίσιμο, αν γίνει όπως πρέπει!

Όχι όπου να ΄ναι δηλαδή τοίχος και είμαστε ok!

Link to comment
Share on other sites

μα φυσικά. άντε παίρνουμε τα τούβλα και ένα μυστρί και πάμε να τα βάλουμε όπου να ναι??? χαχα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το γράψω αυτό αλλά, εδώ έχουμε αμφιβολίες για το σκυρόδεμα και του βάζουμε συντελεστή ασφαλέιας γc=1,5 και το χάλυβα που είναι βιομηχανοποιημένο προϊόν γs=1,15, επίσης αυξάνουμε τα φορτία κατά 1,35 και 1,50 και μου λες ότι θα βγάλεις τα μάτια σου να κάνεις ανάλυση nl με σκοπό τι;

Στην μη γραμμική ανάυλυση δεν χρησιμοποιούμε αυτούς τους συντελεστές αλλά μικρότερους καθώς έχουμε το υλικό δεδομένο. Εξ άλλου τα καινούργια εργαλεία είναι για να τα χρησιμοποιούμε.

Έστω ότι το αποτέλεσμα είναι ευεγερτικό, το ερώτημα είναι ποιος θα φτιάξει τι; Με τί τούβλα, με τί προδιαγραφές τσιμεντοκονίας, ποσο καλό θα είναι το χτίσιμο, που θα πατήσει ο τοίχος, μόνό ή διπλό σενάζ και ένα σωρό ερωτήματα που δείχνουν την αβεβαιότητα μίας τέτοιου είδους επέμβαση.

Για αυτό υπάρχουν οι κατάλληλοι συντελεστές στα προσομοιώματα θλιβόμενης διαγωνίου για τοίχους, αλλά και για αυτό υπάρχουν νέες έννοιες όπως η επιτελεστικότητα.

 

Φιλικά.:P

Δεν παρεξηγούμαι, συζητάμε

 

Καλύτερα να υπολογιστούν δύσκαμπτοι μεταλλικοί χιαστοί σύνδεσμοι σε κάποια ανοίγματα.

Εδώ υπεισέρχεται ο οικονομικός παράγοντας.

 

Τώρα όταν ακούω πιο οικονομικό και τέτοια λοιπά αστεία...δηλαδή τι εννοεί ο πελάτης με πιο οικονομικό ??? ....

 

Η σωστή μελέτη είναι αυτή που ικανοποιεί τις απαιτήσεις του πελάτη στο μικρότερο δυνατό κόστος. Το κόστος πάντα είναι συν υπολογίσιμος παράγοντας στην λύση. Το φθηνό δεν σημαίνει και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Στην μη γραμμική ανάυλυση δεν χρησιμοποιούμε αυτούς τους συντελεστές αλλά μικρότερους καθώς έχουμε το υλικό δεδομένο. Εξ άλλου τα καινούργια εργαλεία είναι για να τα χρησιμοποιούμε.
Το υλικό δεδομένο από που; Θα πάρεις καρότα για να εκτιμήσεις αντοχή και να ενισχύσεις με τοιχοποιία; Δηλαδή η μέθοδος ελέγχου αντοχής θα σου κοστίσει όσο και η κατασκευή.

 

Για αυτό υπάρχουν οι κατάλληλοι συντελεστές στα προσομοιώματα θλιβόμενης διαγωνίου για τοίχους, αλλά και για αυτό υπάρχουν νέες έννοιες όπως η επιτελεστικότητα.
Αυτό είναι το ζητούμενο, ότι θα βάλεις τους ωραίους συντελεστές θα κάνεις μία τέλεια μελέτη με τα σύγχρονα υπολογιστικά εργαλεία και μετά ο Μουσταφάς όταν θα φτιάξει τη τοιχοποιία να είσαι σίγουρος ότι θα σε ρωτήσει, όπως και τα τούβλα που θα βάλει θα είναι πιστοποιημένα. Θλιβόμενη διαγώνιος ναι, εφελκυσμό όμως πρακτικά δεν μπορεί να παραλάβει η τοιχοποιία; Βεβαίως μπορεί αλλά που να τη προσεγγίσεις και να την υπολογίσεις.

-Μεταλλικοί χιαστοί σύνδεσμοι, αν τοποθετηθούν στα μισά ανοίγματα απ'ότι θεωρητικά θα κατασκευάζαμε τοιχοποιίες, θα βγουν τα ίδια χρήματα. ( οι μεταλλάδες δεν έχουν ένσημα, η επέμβαση είναι μικρότερη, πιο γρήγορη δουλειά, ανάλογα και τις συνδέσεις βέβαια )

Σωστά λες ότι η βέλτιστη μελέτη πρέπει να ικανοποιεί τις απαιτήσεις του πελάτη στο μικρότερο δυνατό κόστος, με πρώτο σκοπό όμως την ασφάλεια και όχι το "κάντο έτσι να τελειώνουμε".

Δεν παρεξηγούμαι, συζητάμε
Πάντα συζητάμε, γι'αυτό και το forum έχει τέτοια επιτυχία.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.