Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν CAD


Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να φορτωθούν στο veCAD προγράμματα σε Lisp ή VBA ; Εγώ από όσο προσπάθησα , δεν τα κατάφερα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος να φορτωθούν στο veCAD προγράμματα σε Lisp ή VBA ; Εγώ από όσο προσπάθησα , δεν τα κατάφερα .

Για lisp, όχι. Για VBA υπάρχει ένα Vecad.ocx. Στο help δίνει κάποιες σχετικές πληροφορίες, αλλά δεν το έχω ψάξει περισσότερο. Πάντως μην περιμένεις ότι θα περάσουν ατόφιες εφαρμογές από το AutoCAD χωρίς τροποποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που φοβάμαι είναι ότι όλες αυτές οι εργασίες μπορεί και να έχουν πουληθεί, εν αγνοία των φοιτητών που τις έφτιαξαν, σε εταιρείες λογισμικού. Βέβαια, δεν μπορώ να το αποδείξω και ότι λέω είναι εικασίες στις οποίες όμως οδηγούμε μέσω κάποιων λογικών πιστεύω σκέψεων.

 

Στο ΔΠΘ που ημουν εγω (φανταζομαι κ στα αλλα ιδρυματα) ο κανονισμος εκπονησης της διπλωματικης ελεγε πως τα δικαιωματα και τα τυχον οφελη απο την αξιοποιηση της διπλωματικης ανηκουν αποκλειστικα στο ιδρυμα. Τωρα τι γινεται πισω στα παρασκηνια ο Θεος κ η ψυχη τους :roll: ..

Link to comment
Share on other sites

Χάρη φαντάζομαι αναφέρεσαι στην έκδοση smart του proge, η οποία για ιδιωτική χρήση είναι free. Το ζήτημα είναι π.χ. κάποιος ως ιδιώτης μηχανικός με τεχνικό γραφείο, είναι στην κατηγορία private use?

Μπερδεύομαι λίγο με τις έννοιες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατέβασα το VeCAD που ανέφερες και το εγκατέστησα.είναι ίδιο με το autocad είναι δυνατό να είναι δωρεάν και νόμιμο? γιατί αγοράζουν το autocad τότε τόσα γραφεία?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα το VeCAD που ανέφερες και το εγκατέστησα.είναι ίδιο με το autocad είναι δυνατό να είναι δωρεάν και νόμιμο? γιατί αγοράζουν το autocad τότε τόσα γραφεία?

Όχι μόνο είναι νόμιμο, αλλά σου πουλάει 1000 ευρώ και τον κώδικά του σε C ώστε να το αναπτύξεις μόνος σου όσο θέλεις. Σχετικά με το AutoCAD έχει αρκετά μειονεκτήματα, όπως η έλειψη γλώσσας lisp, η μη υποστήριξη 3D σχεδίασης και διάφορα άλλα ακόμα. Για πιο απλά πράγματα όμως, σε καλύπτει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

τωρα θα σας 'φτιαξω' ολους. 8-)

περυσι το ειχα ψαξει πολυ και το καλυτερο κατ'εμε Free cad είναι το

 

 

progecad 2006 LT

 

 

 

απολαυστε ελευθερα στο

 

download progecad 2006 LT

 

 

απλα το καλυτερο πληρως ελευθερο cad.(πολυ καλο βεβαια και το vecad) 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.