Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Aνάκληση οικοδoμικής άδειας


geo4252

Recommended Posts

οντως θα ήταν τραγικότερο συνάδελφε. έχω χάσει τον ύπνο μου γιατί βρέθηκα μέσα σε αυτήν την κατάσταση και δεν μπορώ να συνεννοηθώ ούτε με την πελάτισσα μου ούτε προφανώς με την απέναντι. Ανακουφίζομαι κάπως όταν αναλογίζομαι πως ευτυχώς δεν έγινε η σκυροδέτηση.

το επίσης τραγικό είναι που η διπλανή θα σταματούσε τις καταγγελίες αν απομάκρυνε η πελάτισσα μου τους οπλισμούς και έκανε επίχωση το σκάμμα, πράγμα που δεν το δέχεται να το κάνει με τίποτα γιατί τα έχει στηλώσει. προτιμά να μην κάνει μια εργασία που θα χρειαστεί 2-3 μεροκάματα  αλλά να πληρώνει για δικηγόρους και δικαστήρια. είναι παράλογη η κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς από τα στοιχεία που μας έδωσες δεν φταίς εσύ για αυτά που προέκυψαν...

Στη συνέχεια καλό είναι να το κατοχυρώσεις κιόλας αυτό, που σημαίνει να προβείς σε όποια ενέργεια εξασφαλίζει και θωρακίζει τα συμφέροντά σου. (π.χ. έγγραφο προς την πολεοδομία και την ιδιοκτήτρια όπου θα παραθέτεις τη δική σου οπτική των γεγονότων)

Καλό είναι να ενημερώσεις την ιδιοκτήτρια εγγράφως για τις υποχρεώσεις της, αλλά και τις προτάσεις σου και αν μπορέσεις να πάρεις και υπογεγραμμένο το κείμενο αυτό (ότι έλαβε γνώση)

Στη συνέχεια επειδή μάλλον θα έχεις αρκετό τρέξιμο πρόσεξε τη τιμολόγησή σου !!! Για οτιδήποτε ζητηθεί καλό είναι να λαμβάνεις την αμοιβή προκαταβολικά (όπως ο δικηγόρος π.χ.) ;) 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω όλα τα δεδομένα της υπόθεσης αλλά εγώ θα υποστήριζα τον πελάτη μου (π.χ με προσφυγή στο ΣΥΠΟΘΑ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας ευχαριστώ πολύ για την συμβολή σας με τις γνώμες και συστάσεις. 

Βρήκα και αυτό 

ν.1512/1985 Αρθρο 8, παρ.11.δ)

"[...] Η ευθύνη του επιβλέποντα υπάρχει για όλο το χρονικό διάστημα της ανέγερσης του κτιρίου μέχρι την αποπεράτωση του ή μεχρι τον τελικό έλεγχο από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία ή μέχρι τη λήξη του χρόνου που ισχύει ή άδεια, εφόσον δεν υποβάλλει στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία σχετική δήλωση διακοπής της επίβλεψης"

 

υπάρχει κάτι νεώτερο ως προς αυτό ? αντιλαμβάνομαι από αυτό πως εφόσον η επίβλεψη ισχύεισ μεχρί τη λήξη του χρόνου που ισχύει η άδεια και εφόσον η άδεια ανακλήθηκε, η ευθύνη παυει να υπάρχει εφόσον δεν υπάρχει άδεια, άρα ούτε επίβλεψη, για εργασίες μετά την ανάκληση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.