Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα-Προσκυρωτέα τμήματα


axoul

Recommended Posts

γεια σας συνάδελφοι,

να ρωτήσω το εξής:

έχω ένα οικόπεδο σε περιοχή με ΠΕ σε 3η ανάρτηση,

και θέλω να βγάλω οικοδομησιμότητα

Στο απόσπασμα ανάρτησης ΠΕ προκύπτει στο πρόσωπο ένα ρυμ/νο τμήμα και ένα προσκ/τεο.

Την δήλωση αρτιότητας

θα την κάνω στην τελική ιδ/σια μετα ρυμοτομίας και προ προσκύρωσης ή

θα την κάνω στην τελική ιδ/σια μετα ρυμοτομίας και μετά προσκύρωσης ?

το ρωτάω γιατι έχω την υποψία ότι τα προσκ/τεα αποδίδονται μόνο με την κύρωση της ΠΕ.

γι αυτό κιόλας όταν έχουμε μονο προσκυρωτεα δεν βγαινει οικοδομησιμοτητα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα προσκυρωτεα τμηματα δεν ειναι δικα σου παρα μονο με την κυρωση της ΠΕ.. Και μεχρι την κυρωση της ΠΕ δεν εισαι και 100% σιγουρος οτι θα το παρεις (τυπικα).. Κατα τη γνωμη μου το εμβαδον του οικοπεδου σου λοιπον ειναι Εαρχ - Ερυμ/νο..

Link to comment
Share on other sites

pk10gr ευχαριστώ ,

συμφωνώ μαζί σου κι αυτό είναι και το εύλογο.

Βέβαια το εύλογο για μένα δεν είναι και το εύλογο για την Πολεδομία που έχει μεγαλύτερη εποπτεία, γι αυτό κι έθεσα το θέμα.

Ωστόσο αν κάπιοιος συνάδελφος έχει να προσθέσει κάποια υποπερίπτωση διαφορετική θα μου είναι πολύ χρήσιμη .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι συναδελφε?

Το οικοπεδο θα καταστει οικοδομησιμο με την εκδοση της οικοδομησιμοτητας, αλλα ως εμβαδον οικοδομησης θα θεωρηθει το σημερινο τελικο εμβαδον του οικοπεδου (εκτος αν δεν πληρει αλλες προυποθεσεις κατα κανονα ή κατα παρεκκλισης αρτιοτητας)..

 

Κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Η Πράξη Εφαρμογής εκτός από τον αναλυτικό προσδιορισμό των οφειλών, τακτοποιεί και αποδίδει τελικές ιδιοκτησίες.

Αν λοιπόν μπορώ να οικοδομήσω πριν την αγορά του προσκυρούμενου, αφού όπως υποστηρίζεις γίνεται, μετά πως μπορεί κάποιος να με υποχρεώσει να το κάνω (και με τον τρόπο αυτό να τακτοποιήσω τις ιδιοκτησίες);

 

Κατά κανόνα κατά την σύνταξη των Πράξεων Εφαρμογής και πριν την κύρωσή τους υπάρχει αναστολή έκδοσης οικοδομικών αδειών και εργασιών.

Αν αγοράσω την υπό έρευνα ιδιοκτησία με τη δήλωση σου ότι είναι οικοδομήσιμη, η Πράξη Εφαρμογής δεν κυρωθεί ποτέ και εγώ θέλω να χτίσω προς ποιόν να στραφώ; Αν γίνει ένσταση και αλλάξουν οι τελικές ιδιοκτησίες τι γίνεται;

 

Για όλα τα παραπάνω λοιπόν, και για πολλά άλλα εγώ θα δήλωνα "είναι άρτιο (ανάλογα με τους όρους δόμησης που αναφέρονται στην Πολεοδομική Μελέτη) και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την κύρωση της Πράξης Εφαρμογής".

Link to comment
Share on other sites

Αν πριν την κυρωση τω πραξεων εφαρμογης υπηρχε αναστολη εκδοσης οικοδομικων αδειων, τοτε στην ευρυτερη περιοχη της ανατολικης αττικης που δραστηριοποιουμε δεν θα εχτιζε σχεδον κανεις..

 

Για την επιλυση αυτου του θεματος υπαρχει η οικοδομησιμοτητα.. Η οποια σου οριζει το Εμβαδον με το οποιο εχεις δικαιωμα να οικοδομησεις πριν την κυρωση της πραξης εφαρμογης..

 

Σε αντιστοιχη δικη μου περιπτωση η πολεοδομια μου εδωσε κανονικα οικοδομησιμοτητα χωρις να συνυπολογιζεται στο εκμεταλευσιμο εμβαδον το προσκυρωτεο τμημα και με την υποχρεωση Δ απο την πλευρα που ο μελετητης σκοπευει να κανει την προσκυρωση..

 

 

Συναδελφε Axoul πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στην πολεοδομια για διευκρινησεις επι του θεματος..

 

Τελος συναδελφε SIGIO στην δηλωση σου θα συμπληρωνα "ή την εκδοση οικοδομησιμοτητας".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε pk10gr,

αναφέρομαι στη γενική περίπτωση, στην οποία κάνουμε δήλωση, χωρίς την έκδοση βεβαιώσης οικοδομησιμότητας από την οικεία πολεοδομία, και στην οποία θέλουμε να είμαστε κατοχυρωμένοι...

 

Αν βεβαίως η πολεοδομία μας εκδώσει βεβαίωση οικοδομησιμότητας τότε είμαστε καλυμένοι!

Link to comment
Share on other sites

pk10gr

πήγα πολεοδομία και τελικά είναι όπως τα περιγράφεις (δηλ.θα αφαιρέσω το προσκυρούμενο και θα μπει Δ από αυτό και οικοδομησιμότητα θα βγεί στο Εαρχ-Ερυμ.)

sigio,

απλά πρέπει να γράψουμε ότι θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την έκδοση της οικοδομησιμότητας ή την κύρωση της ΠΕ.

πάντως ευχαριστώ πολύ και τους δύο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.