Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Επιλογή ατομικού λέβητα για ενδοδαπέδια


ravaneli

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να φανταστείς εγώ νόμιζα φαντάστηκα καμία νέα εξωτική μέθοδο που βελτιώνει τη συμπεριφορά των σωληνώσεων! Έπρεπε να το καταλάβω γιατί είπες ξέπλυμα και όχι πλύσιμο. My bad...

Link to comment
Share on other sites

Don't worry!

Κοίταξε να δείς, ούτως η άλλως την εταιρεία που δουλεύα μέχρι τώρα, οι σωλήνες της έχουν "θερμική μνήμη"..Δηλαδή όταν περνάει ζεστό νερό μέσα τους, σε "κούρμπες" όπου έχουμε θλίψη-εφελκυσμό(αν πάρεις μια σωλήνα και την στραβώσεις τότε απο την μία πλευρά έχεις εφελκυσμό καθώς τεντώνεται το υλικό και απο την άλλη θλίψη καθώς μαζευεται),μοριακά η δομή της σωλήνωσης γίνεται σαν να είναι ευθύγραμμο τμήμα..

 

Οπότε κατά την ξήρανση μπορείς να πείς ότι κάνεις και κάτι εξώτικο..:D πίνοντας και μια πίνα κολάντα!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα το καλύτερο είναι να πάω σε έναν μηχανολόγο να μου πει τι ακριβώς να κάνω για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Η διάφορες γνώμες που πήρα, από "παντογνώστες" εμφανίζουν μεγάλες διαφορές.

 

 

Η ενδοδαπέδια έγινε πριν 6 μήνες, οπότε θεωρώ οτι η φυσική ξήρανση έγινε, καθώς και ξεπλυμα. Το σύστημα παρέμενε πρεσαρισμένο από την αρχή μέχρι πριν λίγο καιρό που το αδειάσαμε για να μην παγώσει. Αυτό που ξέρω είναι πως η λειτουργία της πρέπει να ξεκινήσει σταδιακά. Ισχύει? Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο? Το ΖΝΧ τι είναι?

 

 

Φίλε traxana λίγο που το έψαξα για ηλική υποβοήθηση, το κόστος είναι αρκετά μεγάλο. Δεν το αποκλείω όμως για μελλοντικά. Δεν έχω ψάξει καθόλου για γεωθερμία. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να αναφέρει ενδεικτικά τρόπο λειτουργίας, προυποθέσεις, οικονομικά μεγέθη. Έχω κήπο πίσω απο το σπίτι περίπου 200τ.μ δεν ξέρω αν ο χώρος είναι αρκετος για κα΄τι τέτοιο. Σαν πρώτη σκέψη είναι να δουλέψει το σύστημα με τον κλασσικό τρόπο ( λέβητα) να δούμε τι γίνεται και έχει ο ΘΕΟΣ.... Ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

...

Φίλε traxana λίγο που το έψαξα για ηλική υποβοήθηση, το κόστος είναι αρκετά μεγάλο. Δεν το αποκλείω όμως για μελλοντικά. Δεν έχω ψάξει καθόλου για γεωθερμία. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να αναφέρει ενδεικτικά τρόπο λειτουργίας, προυποθέσεις, οικονομικά μεγέθη. Έχω κήπο πίσω απο το σπίτι περίπου 200τ.μ δεν ξέρω αν ο χώρος είναι αρκετος για κα΄τι τέτοιο. Σαν πρώτη σκέψη είναι να δουλέψει το σύστημα με τον κλασσικό τρόπο ( λέβητα) να δούμε τι γίνεται και έχει ο ΘΕΟΣ.... Ελπίζω.

 

 

Παρακαλώ, μην φεύγετε από το θέμα που είναι η επιλογή ατομικού λέβητα για ενδοδαπέδια.

Τα φόρουμ είναι αποδοτικά όταν δίνουν απαντήσεις σε εστιασμένες ερωτήσεις που μπορούν να απαντηθούν με 1-2 παραγράφους ή και με μερικές παραθέσεις. Οχι όταν τα ερωτήματα "πλατιάζουν".

Για γεωθερμία και άλλες δυνατότητες, παρακαλώ, αναζητήστε μηνύματα σε υπάρχοντας θέματα, και αν δεν σας καλύπτουν ξεκινήστε νέο θέμα.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα / επάγγελμα στο προφίλ σας

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοδαπέδια αποδίδει max 110W/m2, άρα το μέγιστο που μπορείς να πάρεις στο διαμέρισμά σου είναι 11330W. Από εκεί και πέρα δε μας λες αν έχεις boiler για ΖΝΧ (Ζεστο Νερο Χρήσης), τι υπάρχει στον κάτω όροφο, αν ο λέβητας θα είναι και για τους 2 ορόφους.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα λέβητα υψηλών θερμοκρασιών μόνο και μόνο για το boiler, να έχεις ζεστό νερό.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να έγινανα σχέδια και να μην είχαν τον πίνακα των κυκλωμάτων με τις παροχές, θερμοκρασίες κλπ καθώς και οι υπολογισμοί που αφορούν το λέβητα, και φυσικά το κατακόρυφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Καλησπέρα σας,

Έχω αναλάβει την αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης μια κατοικίας 200τ.μ. με παλιά ενδοδαπέδια θέρμανση η οποία σήμερα θερμαίνεται με παλιό λέβητα πετρελαίου ο οποίος καταναλώνει 6.000lt  πετρέλαιο τον χρόνο με εσωτερική θερμοκρασία 22 βαθμούς.

Σκέφτομαι αντί για λέβητα χαμηλών θερμοκρασιών (πετρελαίου) ή αντλία θερμότητας να εγκαταστήσω λέβητα συμπύκνωσης πετρελαίου σε συνδυασμό με δοχείο αδράνειας (στο οποίο θα υπάρχει και η δυνατότητα σύνδεσης ηλιοθερμίας).

Ο λέβητας θα βλέπει μόνο το δοχείο αδράνειας (σαν δοχείο ΖΝΧ με έξτρα αισθητήριο) με εύρος λειτουργίας του δοχείου 30-38 περίπου βαθμούς, και θα υπάρχει άλλος κυκλοφορητής με inverter ο οποίος θα βλέπει τον θερμοστάτη χώρου και θα έχει εύρος λειτουργίας 30-35.

Ο λέβητας συμπύκνωσης θα λειτουργεί φυσικά σε υψηλότερες θερμοκρασίες 65-80, ώστε να μην έχουμε συσσώρευση κατάλοιπων της καύσης. Έτσι με βάση το σκεπτικό μου θα λειτουργεί λίγες ώρες την ημέρα, θα έχει φουλ οικονομία καυσίμων και όλα αυτά για να αποφύγουμε τις τρίοδες, τετράοδες κλπ. και να έχω την ασφάλεια όσον αφορά την ενδοδαπέδια ότι δεν θα ξεπεράσει ποτέ τους 35 βαθμούς κελσίου. 

Έχω κάνει αντίστοιχα τέτοια εγκατάσταση με αντλία θερμότητας, φωτοβολταϊκά και ηλιοθερμία χωρίς κανένα πρόβλημα, απλά εκεί το κόστος θέρμανσης ήταν μηδενικό. 

Έχει κάποιος άποψη εαν ο λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου μπορεί αντίστοιχα να υποστηρίξει ένα τέτοιο σύστημα με επιτυχία και να είναι οικονομικός??

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.