Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσα χρόνια διάβασμα πια;


liakos862

Recommended Posts

Για πολλοστή φορά ο βασικός τίτλος σπουδών δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως master, ασχέτως των βεβαιώσεων που χορηγούν τα Πολυτεχνεία. Ψάξτε και τις πρόσφατες δηλώσεις του αρμόδιου Υφυπουργού Παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχουν αλλαξει τα πραγματα,πλεον μπαινεις 3 εξαμηνο στο πολυτεχνειο οχι 5 που εμπαινες ακομα και το ιδιο αντικειμενο να εχεις σπουδασει,λογω του οτι αναγνωριζεται σαν μαστερ πλεον αποτι πηρε το ματι μου δεν ειμαι σιγουρος εαν ισχυει για ολα τα τμηματα.

 

Ποτέ δεν έμπαινες στο 5ο εξάμηνο......

 

Πάντα όταν έδινες κατακτήριες εξετάσεις για κάποιο ίδρυμα Πολυτεχνείου γραφόσουν στο 4o εξάμηνο αλλά χρώσταγες τα μαθήματα του 3ου εξα.

Στην ουσία σου αναγνωρίζουν μόνο τον πρώτο χρόνο, 1ο + 2ο εξάμηνο. Απλά γράφεσαι στο 4ο εξάμηνο και στο 5ο δίνεις αν θέλεις και μπορείς και του 3ου εξαμήνου τα μαθήμτα......

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου.....το ερώτημά σου έχει δύο παραμέτρους....

 

Α) Αν θέλεις να σπουδάσεις κι άλλο, αν νομίζει ότι αξίζει να ξοδέψεις άλλα 4 χρόνια (αφού μπαίνεις στο 2ο) + 1 ακόμα λόγω καταλήψεων/απεργιών κλπ. Αν νιλωθεις ότι έχεις να πάρεις ακόμα πολλά τότε είναι καλή σκέψη

 

Β) Αν χρειάζεται να σπουδάσεις κι άλλο. Με τις αλλαγές που είναι στα σκαρια (εννοώ τις βαθμίδες) δεν χρειάζεται. Με το 3ετές από το ΤΕΙ θα είσαι βαθμίδα 6 + το MSc από το εξωτερικό θα πας βαθμίδα 7. Θα μπορούσες να κάνεις 3 χρόνια διδακτορικό (PhD) για βαθμίδα 8 (μέγιστη);;;;

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

τα δικαιώματα που θα βγουν για τους αποφοίτους τ.ε.ι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πάλι με περιορισμούς, δεν έχει σημασία αν θα είναι βαθμίδα 6, οπότε κατά τη γνώμη μου δώσε κατατακτήριες να είσαι καλυμμένος

Link to comment
Share on other sites

1. Από τη στιγμή που τελείωσα δεν έχω σταματήσει να διαβάζω. Διάφορα βιβλία - μελέτες άλλων συναδέλφων κλπ

2. Σεμινάρια κι αυτά θέλουν διάβασμα, συνέδρια αν είναι άριστα οργανωμένα φεύγεις με ένα κάρο σημειώσεις.

3. Νέες εφαρμογές - νέα υλικά και μηχανήματα όλα θέλουν μελέτη.

 

 

Η δουλειά μας - όπως του γιατρού και του δικηγόρου - θέλει πολύ διάβασμα, όποιος νομίζει ότι με το τελειώνει, τελειώνει και με το διάβασμα, θα καταλάβει πολύ νωρίς ότι θα μένει πίσω από τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

τα δικαιώματα που θα βγουν για τους αποφοίτους τ.ε.ι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πάλι με περιορισμούς, δεν έχει σημασία αν θα είναι βαθμίδα 6, οπότε κατά τη γνώμη μου δώσε κατατακτήριες να είσαι καλυμμένος

Αν οι απόφοιτοι ΤΕΙ με μεταπτυχιακό είναι να πάνε στο 7 ή στο 8 (με διδακτορικό) και να εξακολουθούν να έχουν περιορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα, τότε τι νόημα θα έχουν τα 8 επίπεδα των επαγγελματικών προσόντων?

Δώσε κατατακτήριες μόνο αν έχεις πάθος για περισσότερες γνώσεις. Στην αγορά εργασίας θα είναι πολύ σύντομα μια απο τα ίδια είτε είσαι ΤΕ είτε ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

μην δίνουμε ψεύτικες ελπίδες στο παιδί, κοντός ψαλμός αλληλούια για τα δικαιώματα...ξεκίνα προετοιμασία εσύ να είσαι καλυμμένος, αυτή είναι η συμβουλή που έχω να σου δώσω. Μην κρίνεις το μέλλον σου με βάση το τι μπορεί να γίνει , αλλά με βάση το τι συμβαίνει τώρα..δεν είμαστε μάντεις και ο χρόνος περνάει, το πολύ πολύ να σου μείνει ο κόπος για τις κατατακτήριες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι 3ετης φοιτητης πολιτικων μηχανικων στο Δ.Π.Θ.

ψαχνω ασκησεις ρευστομηχανικης για εξασκηση, οποιος γνωριζει που μπορω να βρω να με βοηθησει.

η αλλιως πειτε σε ποια κατηγορια του forum να απευθυνθω...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.