Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζοντιοκαθέτου ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Το κτίσμα να χωριστεί ΔΕΝ χωρίζεται,εκτός κ αν το κόψουν με laser στα 2 κ αποκτήσει ως δια μαγείας αυτοτελή Φ.Ο. το κάθε τμήμα.

Επειδή μάλλον μου διαφεύγει, στην κάθετη πρέπει να είναι αυτοτελής ο ΦΟ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ,κάντη έτσι,αλλά μην την ονομάσεις ''κάθετη'',αλλά οριζόντια.Εξ' αλλου η κάθετη δεν είναι τίποτε άλλο από οριζόντια σε παράθεση...........

 

@acnt:η κάθετη προϋποθέτει αυτοτέλεια κτίσματος.Κοίτα το χαρτί τουαλέτας του 1971.

Link to comment
Share on other sites

και η λυση η σχιζοφρενικη που προτεινες-αν το σκεφτεις δεν ειναι ασχημη.δεδομενου οτι θελουν και οι δυο να προσθεσουν τμηματα και να οικοδομησουν.ουτως η αλλως δηλαδη θα γινουν επεμβασεις και οικοδομικες εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πρόθυμοι,τότε μόνο έτσι γίνεται.

 

Αλλά πρόσεξε!!!!:

ΠΡΩΤΑ θα κάνουν τις επεμβάσεις,κ μετά θα γίνει η σύσταση καθέτου!!!Αλλιώς,αν τσακωθουν κατά τη διάρκεια των εργασιών κ στο μπουγιουρντί,τότε σε βλέπω να εκτίθεσαι φίλε....

Link to comment
Share on other sites

Thanx zavi... Δηλαδή στην κάθετη μου, αν βγάλω άδεια για 2 διαμερίσματα ισόγεια κάτω από τον ίδιο ΦΟ -μπορώ, δεν μπορώ; - αν μετά από χρόνια, θέλω να μεταβιβασω το 1 από τα 2, ως τί το μεταβιβάζω;

 

Αν είναι πρόθυμοι,τότε μόνο έτσι γίνεται.

Ή κάνε 8 κολώνες και 2 πλάκες και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστά.συμφωνω απόλυτα.το συμπερασμα που εχω βγαλει μετα απο τοσα χρονια δουλειας ειναι

1.ο μηχανικος πρωτα απο ολα πρεπει να προστατευει τον εαυτο του

2.ο μηχανικος πρωτα απο ολα πρεπει να προστατευει τον εαυτο του

3.ο μηχανικος πρωτα απο ολα πρεπει να προστατευει τον εαυτο του

κοκ κοκ κοκ

Link to comment
Share on other sites

@acnt

 

Βro,δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς........μου φαίνεται ώς οριζόντια,αλλά πάρε με τηλ αύριο να σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδί μου, είμαι κύριος μιας καθέτου ιδιοκτησίας στην οποία αποφασίζω να ζητήσω άδεια ισόγειας οικοδομής, η οποία θα στεγάζει 2 κατοικίες: μια για εμένα και μια για το "αίσθημα": :lol:

 

Kαλά μέχρι εδώ; Έχω αυτό το δικαίωμα εδόσον και οι 2 ανοίκουν σε εμένα;

 

Αν είναι όλα καλά μέχρι εδώ, τί γίνεται αν το "αίσθημα" μου με πιέζει και θέλει να της γράψω την μία από τις δύο κατοικίες;

Link to comment
Share on other sites

τι κυριος μιας καθετου?ολα των τμηματα της καθετου σε εσενα ανηκουν?οι κατοικιες που χτιζεις τι ειναι?ισογειες?εφαπτονται?ανεξαρτητες?

ΥΓ παντως να γραφεις κατοικιες δικες σου στο αισθημα δεν μου φαίνετε και τοσο ...λογικό.:D

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλα καλά μέχρι εδώ, τί γίνεται αν το "αίσθημα" μου με πιέζει και θέλει να της γράψω την μία από τις δύο κατοικίες;

 

Θα μεταβιβασθεί σαν απλή οριζόντια ιδιοκτησία (επι καθέτου). 4 sure.

 

Γενικά πάντως,μην γράψεις τίποτα......κ αν γράψεις κράτα επικαρπίες,όπως όλοι στο Ελλάντα.Το πολύ-πολύ να σε δηλητηριάσει για την επικαρπία.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.