Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σοβάντισμα σε Ytong-Βοήθεια


marreth75

Recommended Posts

Όπως αναφέρει και ο συνάδελφος Macon tα υαλοπλέγματα κατασκευάζονται από νήματα που αποτελούνταιτο καθένα από χιλιάδες λεπτές υαλοΐνες. Η τελική μορφή τους είναιένας κάνναβος συνήθως τετραγωνισμένος με διαστάσεις:

 

2-3mm >>> Για ενίσχυση ελαστομερών επαλειπτικών

 

4mm >>> Υαλοπλέγματα θερμοπροσόψεων. Με μάτι 4x4mm,βάρος 160gr/m2

 

4-5mm >>> Για ενίσχυση λεπτών τσιμεντοειδών στεγανωτικών επιστρώσεων

 

6-8mm >>> Για ενίσχυση έτοιμων, ενσακκισμένων επιχρισμάτων και γυψοκονιαμάτων

 

10-12mm >>> Για ενίσχυση in situ παραγομένων επιχρισμάτων (κοινός σοβάς)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω σκοπό να το κάνω αυτό, έτσι το έκανα και στο χτίσιμο.

Θεωρώ πολύτιμη την βοήθεια από εδώ μέσα ,γιατί βλέπω ανθρώπους σχετικούς και σοβαρούς επαγγελματίες.

Περιμένω όποτε θέλει κάποιος και αν μπορεί να μου πει και την δική του γνώμη και τις δικές του οδηγίες.

Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Με αφορμή το θέμα αποφάσισα να συνετάσχω στο foroum σας!

Για να γίνει σωστό σοβάντισμα σε τοιχοποιια ytong πρεπει να κάνεις τα εξής :

1) Πρέπει να περάσεις με κόλα όλους τους αρμούς που ενώνουν τα ytong μεταξύ τους. (Κάτι που δεν έχεις κάνει ακόμα απ'ότι πρόσεξα στην φωτο.

2)Υγρό μονωτικό θεορώ οτι είναι προεραιτικό.

3)Πλέγμα της ytong και τέλος

4)Σοβάδες thrakon.

 

Δεν διαφημίζω ούτε την ytong ουτε την thrakon. (Η ίδια εταιρεία)

Απλα τηλεφωνησέ τους για οδηγίες. Αγόρασε τα δικά τους υλικά μα η διαφορά είναι μικρή. θα σου κοστίσουν 4 ευρω / τμ περιπου τα υλικα σοβαδες.

Να τους πεις να σου δωσουνε οδηγίες για το σοβάντισμα κτλ κτλ.

Στα λεω αυτά γιατί αν κανεις κατι που ειναι εκτός των προδιαγραφων που θα σοου δωσει η εταιρεια στο μελον αμα σου σκασει ο τοιχος θα σου πουν μα δεν εβαλες τα δικα μας υλικα......πιστευω οτι γινομαι κατανοητος!

 

Οσο για σένα Gio πιστευεις οτι ο σοβάς της knauf που περιεχει γύψο και κοστιζει 75% περισοτερο απο τον παραδοσιακο σοβά θα εχει καλυτερο αποτέλεσμα? Ειδικα σε εξωτερικη τοιχοποιια που θα το τρωει η βροχη ο ηλιος η υγρασια κτλ?

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

Είπες σε μύνημα ποιο πάνω έτοιμο κονίαμα knauf! Αυτό τουλάχιστον στην Κρήτη κοστίζει 15 € το τετραγωνικό μέτρο με μισό φπα και γωνιόκρανα! Εντομεταξύ ο μάστωρας που θα το περάσει πρέπει να είναι μερακλής! Κάτι που δεν συμβαίνει συχνά! Πάντος εγώ είμαι κατά της knauf όχι ότι οι ανθρωποι δεν είναι επαγγελματιες αλλα για τον λογο οτι ξεφευγει η ποιοτητα σε σχεση με αλλες εταιρειες! εχω δει παραδοσιακό σοβαντισμα που πήγε ο ελαιοχρωματιστης να δωσει προσφορα και μας ειπε οτι δεν χρειαζεται σπατουλαρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω και εγω παραδοσιακο σοβάτισμα αλλα και ετοιμο σοβατισμα. Εχουν πλεονεκτηματα και μειωνεκτηματα. Για την τιμη που λες ειναι πιο ακριβο το ετοιμο αλλα γινεται πιο γρηγορα και εχει λιγοτερη ατσαλιά. Φυσικα και θελει μαστορα που να ξερει. Ετσι δεν θα χρειαστει σπατουλάρισμα...αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

ΑΠΛΑ ήθελα να επισημάνω και να ρωτήσω μαζί το εξής:

Η ytong λέει ότι δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κόλλα μεταξύ των ytong στα πλάγια(το οποίο και το έκανα)

Όλα αυτά λοιπόν τα κενά(στα σημεία χωρίς κόλλα) και κάποια άλλα που υπάρχουν λόγο σπασμένων ytong ,θέλουν σπατουλαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.εγώ θέλω να να μου δώσετε μια απάντηση τελειοτικια.δηλαδή στην περίπτωση του marreth75 άμα περάσει όλο το σπίτι υαλοπλεγμα, περάσει πεταχτό κάνει οδηγούς λασποση και περάσει μάρμαρο, μετά θα έχει πρόβλημα με σκασίματα ή ρωγμές στα ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Τελικά η απόφαση είναι παραδοσιακός σοβάς.

Μια ερώτηση όσο αφορά ένα καλό αστάρι που πρέπει να περάσω πριν.

Κυκλοφορούν πολλά στο εμπόριο ,αλλά ήθελα την γνώμη σας για κάτι καλό.

Δεκτά και pm.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.