Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάλυση 2ας τάξης στα μεταλλικά κτήρια.


 
iovo

Recommended Posts

Χρησιμοποιείτε ανάλυση 2ας τάξης για τυπικό σχεδιασμό μονώροφων μεταλλικών πλαισιακών βιομηχανικών κτηρίων?

 

Αν ναι για ποιους συνδυασμούς αστοχίας και πώς την εφαρμόζετε πχ στις σεισμικές φορτίσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα ακόμα ερώτημα είναι ποιο λογισμικό έχει τη δυνατότητα για τέτοια ανάλυση ή έστω έλεγχο για το αν απαιτέιται να ληφθούν υπόψη τα φαινόμενα 2ης τάξης.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σχεδιάζει τόσο οριακά ώστε να συμπεριλάβει φαινόμενα δευτέρας τάξεως?

Γιατί απο μηχανικοί μας έχουν καταντήσει σε δικηγόρους της τεχνικής?

 

Προσωπικά όχι, και ελέγχω τα αποτελέσματα των sofisticated προγραμμάτων με απλά διδιάστατα μοντελάκια. Σόρυ αλλά δεν θέλω να χάνω το δάσος γιατί μερικές φορές έτσι νιώθω.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να έχει νόημα αν είναι να γίνει. Δηλαδή αν ικανοποιούνται οι διατάξεις του ΕΚ3 για μη χρησιμοποίησή της γιατί να γίνει;

 

Πάντως αν γίνει, πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι δεν υπάρχει επαλληλία φορτίσεων και (πιστεύω σημαντικό) πρέπει στην προσομοίωση να τοποθετηθούν στερεοί κόμβοι στις συνδέσεις μελών όπου απαιτείται για να δημιουργηθεί επιπλέον εκκεντρότητα φορτίου και να πάρεις ροπές 2ας τάξεως και αντίστοιχες μετατοπίσεις...

 

ΥΓ. Το insτant κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει το ΦΥΣΙΚΑ!!! Πρόγραμμα για μεταλλικά και δεν έχει...Να μου πεις το Next και το Fespa δεν έχει να το καταλάβω....

 

Δηλαδή Sofistik, Etabs, Scia...που ποιός ιδιώτης τα έχει αυτά;;

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει το ΦΥΣΙΚΑ!!! Πρόγραμμα για μεταλλικά και δεν έχει...Να μου πεις το Next και το Fespa δεν έχει να το καταλάβω....

 

Δηλαδή Sofistik, Etabs, Scia...που ποιός ιδιώτης τα έχει αυτά;;

 

ΕΓΩ!!!... :smile:Το scia κάνει ανάλυση 2ας τάξης.??? Δεν το εχω ψάξει να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.