Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση ωρομετρητών με θερμιδομετρητές και κατανομή δαπανών


Toyjohn

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε 3οροφη οικοδομή 2ετών με 2 διαμερίσματα στον όροφο εκ των οποίων τα 2 του τελευταίου ορόφου διαθέτουν και σοφίτα με διαφορετικό θερμιδομετρητή από το κυρίως διαμέρισμα. Τα ερώτημα μου είναι τα εξής:

  1. Είναι σωστό να έχει διαφορετικό θερμιδομετρητη για τη σοφίτα ;
  2. Παρουσιάζεται το φαινόμενο οι ιδιοκτήτες του τελευταίου ορόφου που έχουν και σοφίτα να λειτουργούν μόνο τα σώματα τις σοφίτας και ενώ αυτοί έχουν καταναλώσει 152 θερμικές μονάδες να δίνουν για θέρμανση 50 ευρώ και τα άλλα διαμερίσματα με 92μονάδες να δίνουν 150ευρώ.Προφανως γιατί μετράει πολύ ο συντελεστής χιλιοστών της σοφίτας που είναι ελάχιστος! Οι θερμιδομετρητές δεν μετρούν μονάδες ενέργειας που καταναλώνεται; Ποιος ο λόγος να υπολογίζεται η τελική συνεισφορά του καθένα βάζοντας και άλλους συντελεστές από την στιγμή που έχουμε μέτρηση για την κατανάλωση ενέργειας;

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν οι θερμιδομετρητές αλλά για τη δική μου λογική θα αρκούσε μια απλή αναλογία του συνόλου των θερμικών μονάδων που καταναλώθηκαν σε σχέση με της θερμικές μονάδες που κατανάλωσε η κάθε ιδιοκτησία. Άντε να βάζαμε και ένα ποσοστό (μικρο) για τα πάγια. Τώρα έχω την εντύπωση πως οι έξυπνοι του τελευταίου ορόφου βρήκαν τρόπο να θερμάνουν όλο το σπίτι τους οικονομικά εκμεταλλευόμενοι τον πολύ μεγάλο μειωτικό συντελεστή που τους δίνουν τα 1000 της σοφίτας.
Link to comment
Share on other sites

1. Η κατανομή των δαπανών σύμφωνα με το νόμο γίνεται ανά ιδιοκτησία.

 

2. Στην περίπτωση που είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία, δεν κάνει τίποτα παράνομο, ούτε και παράλογο. Οι συντελεστές που αναφέρεσαι υπάρχουν αφενός γιατί το υπαγορεύει η νομοθεσία, αφετέρου γιατί πρέπει να κατανεμηθούν δίκαια οι επιπλέον απώλειες που έχουν ορισμένες ιδιοκτησίες σε σχέση με κάποιες άλλες. Με την δική σου προσέγγιση, και με χρήση ωρομετρητών, το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος (αθροίζω τις ώρες και βρίσκω το ποσοστό που αντιστοιχεί στην κάθε ιδιοκτησία).

 

Το σημαντικό που προσφέρουν οι θερμιδομετρητές, είναι ότι πλέον δεν μας πολυνοιάζει η εγκατεστημένη ισχύς να ταυτίζεται με τις απώλειες και κυρίως ότι μετρούν την πραγματική ενέργεια που απορρόφησε μια ιδιοκτησία, σε αντίθεση με τους ωρομετρητές που δεν δηλώνουν τίποτα, ενεργειακά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

1) Η ιδιοκτησία είναι μία με την μόνη διαφορά σε σχέση με τις άλλες των κατώτερων ορόφων ότι διαθέτει και σοφίτα. Έτσι η κατανομή δαπανών γίνεται ανά ιδιοκτησία, προσθέτοντας την κατανάλωση της σοφίτας με την κατανάλωση (μηδενική) του κυρίως διαμερίσματος, αλλά έχουν δύο διαφορετικούς θερμιδομετρητές ουσιαστικά για το ίδιο διαμέρισμα.

Για εμένα αυτό είναι ακριβώς ανάλογο με το να έχω ένα διαμέρισμα και να ορίσω σε αυτό δύο “ζώνες” όπου η μία θα έχει περισσότερες θερμικές απώλειες (λόγο κατασκευής, θέσης κτλ.). Έτσι δεν θα ανάβω καθόλου τα σώματα της “ευνοϊκής ζώνης “ παρά μόνο τα σώματα της άλλης και θα θερμαίνω όλο το διαμέρισμα εκμεταλλευόμενος όλους τους μειωτικούς συντελεστές που μπορεί να έχω από την “δυσμενή ζώνη”(λιγότερα χιλιοστά, και επιπλέον απώλειες).

2)Τώρα για την λογική μου… όταν έχουμε ωρομετρητές είναι προφανές ότι πρέπει να βάλεις μια σειρά από συντελεστές(μην αναλύουμε τα αυτονόητα ), αλλά όταν με τους θερμιδομετρητες όπως λες και εσύ «μετρούν την πραγματική ενέργεια που απορρόφησε μια ιδιοκτησία» ποιος ο λόγος να έχω μειωτικό συντελεστή που να έχει να κάνει με τα τετραγωνικά ; Έχω την πραγματική κατανάλωση ενέργειας κάνω μια απλή αναγωγή στον καθένα σε σχέση με το σύνολο της πραγματικής και τελείωσε το πανηγύρι. Τώρα για τις επιπλέον απώλειες που μπορεί να έχουν κάποιες ιδιοκτησίες π.χ. μία σοφίτα, πέρα από του ότι δεν βρίσκω για ποιο λόγο να πριμοδοτεί κάποιος άλλος τη θέρμανση, αυτού που επέλεξε να έχει και σοφίτα και μπορεί να έχει περισσότερες θερμικές απώλειες από ένα ενδιάμεσο διαμέρισμα; Σημειώνω ότι το διαμέρισμα με την σοφίτα είναι κατά πολύ ακριβότερο από το διαμέρισμα του πρώτου ορόφου πάνω από την Pilotis, που καλείται να πληρώσει με 90θερμικές μονάδας 165ευρώ και ο κύριος με το διαμέρισμα του 3ορόφου + σοφίτα με 153 μονάδες μόνο για τη σοφίτα 70ευρώ !

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι ο συντελεστής που παρεμβαίνει καθοριστικά στον υπολογισμό του τελικού κόστους είναι αυτός που έχει να κάνει με τα τετραγωνικά και κατά εμένα στην περίπτωση ωρομετρητών είναι σωστό, αλλά στην περίπτωση θερμιδομετρητών μέγα λάθος.

Ευχαριστώ

Edited by Labile
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέλυσα αρκετά και επειδή στα θέματα ενέργειας και μεταφοράς θερμότητας, οι μη μηχανολόγοι συνήθως έχουν μια δυσκολία, θα το περιγράψω καλύτερα.

 

Οι συντελεστές υφίστανται για ένα και μόνο λόγο : για να επιμερίζουν τις δυσανάλογα κατανεμημένες απώλειες θερμότητας κάθε ιδιοκτησίας. Τι σημαίνει αυτό και γιατί να επηρεάζει το σύνολο των ιδιοκτητών?

 

Η ιδιοκτησία που βρίσκεται για παράδειγμα, στον όροφο κάτω από το ρετιρέ, καταναλώνει ενέργεια με βάση τις απώλειες που προκύπτουν, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι η οροφή της ιδιοκτησίας έχει μηδενικές απώλειες. Αυτό ισχύει προφανώς, γιατί το ρετιρέ είναι κατοικήσιμος χώρος και θεωρείται ότι διατηρεί θερμοκρασία 20 oC, για παράδειγμα.

 

Το ρετιρέ έχει περισσότερες απώλειες (για το ίδιο εμβαδό), από την ιδιοκτησία στον από κάτω όροφο, λόγω των απωλειών που προκύπτουν από την οροφή του κτιρίου. Έτσι η κατανάλωση ενέργειας, προκειμένου να διατηρήσει το ρετιρέ την θερμοκρασία του στους 20 oC, είναι αυξημένη σε σχέση με την από κάτω του ιδιοκτησία.

 

Από αυτό το γεγονός, ωφελείται η ιδιοκτησία κάτω από το ρετιρέ, καθώς, καταναλώνοντας το ρετιρέ αυξημένα ποσά ενέργειας για να διατηρεί την θερμοκρασία του στους 20 βαθμούς, οδηγεί τον από κάτω όροφο, σε χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, καθώς αυτός δεν εμφανίζει καθόλου απώλειες ενέργειας προς το ρετιρέ.

 

Αν το ρετιρέ δεν κατάλωνε το επιπλέον ποσό ενέργειας που απαιτούν οι πρόσθετες απώλειες, ώστε η θερμοκρασία του να διατηρείται στους 20 βαθμούς, η ιδιοκτησία κάτω από το ρετιρέ θα εμφάνιζε επιπλέον απώλειες προς το ρετιρέ, οι οποίες για να καλυφθούν θα απαιτούσαν μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας και πρόσθετο κόστος.

 

Αυτό είναι και το πρόσθετο κόστος που επιμερίζεται σε όλες τις ιδιοκτησίες, καθώς όπως είναι προφανές, επηρεάζονται όλες σαν ντόμινο.

 

Επίσης γίνεται εμφανές, ότι οι συντελεστές δεν έχουν να κάνουν με το σύστημα καταγραφής. Όπως είπα και πριν, οι θερμιδομετρητές μας γλυτώνουν από άλλα προβλήματα.

 

 

ΥΓ οι δαπάνες αντιστοιχούν σε κάθε ιδιοκτησία. Αυτό προφανώς σημαίνει ότι υπάρχει ένας μετρητής ενέργειας ανά ιδιοκτησία.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Σε 3 οικοδομές που έγινε αλλαγή απο ωρομέτρηση σε θερμιδομέτρηση, που τυνχάνει να γνωίζω τι έγινε, καταργήθηκαν τελείως οι συντελεστές της κατανομής. Οτι γράψει το θερμιδόμετρο. Αν το κάψω θα πληρώσω. Γιατί αν συνεχίζουν να υπάρχουν οι συντέλεστες ποιος ο λόγος της αλλαγής;

Και ένα κλασσικό παράδειγμα: 2 διαμερίσματα ενα 100τμ και ενα 50τμ με ίδιες ώρες στο ωρόμετρο, το μεγάλο πλήρωνε περισσότερα λόγω ων συντελεστών. Τώρα με τα θερμιδόμετρα πληρώνει ο καθένας με βάση μόνο την ένδειξη του θερμιδομέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές πρέπει να συνεχίζουν να υφίστανται λόγω του κατεβατού που έγραψα και επειδή το απαιτεί και η νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιος ο λόγος να γίνει η αλλαγή και επιβαρυνθούν οι ιδιοκτήτες με ένα κόστος περίπου 300Ε χωρίς ουσιαστική διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο θερμιδομετρητής μετράει ενέργεια ενώ ο ωρομετρητής όχι. Αν διπλασιάσει μια ιδιοκτησία τα θερμαντικά της σώματα και θερμαίνεται στον μισό χρόνο, ο θερμιδομετρητής θα καταγράψει την πραγματικότητα, ενώ ο ωρομετρητής όχι, για παράδειγμα. Και πολλά ανάλογα παραδείγματα.

 

Στην περίπτωσή σου, οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να προσβάλει κάποιος χρήστης την μέθοδο κατανομής. Είναι παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

Κατάβαλα τι λες. Οσο για τις περιπτώσεις που σου ανέφερα δεν έχω καμία ανάμειξη απλώς γνωρίζω τις περιπτώσεις. Και απο οτι ξέρω δεν είναι οι μόνες στην περιοχή τουλάχιστον που λειτουργούν έτσι. Αν και στην περιοχή υπάρχει άλλο σύστημα με τηλεθέρμανση και το τι πληρώνει το κάθε διαμέρισμα έρχεται σαν λογαριασμός απο την υπηρεσία με βαση το κεντρικό θερμιδόμετρο της οικοδομής που καταγράφει ενέργεια τηλεθέρμανσης και κατανομή με βάση τα θερμιδόμετρα του κάθε διαμερίσματος μετά τον εναλλάκτη. Αν αυτές τις μετρήσεις η υπηρεσία τις υπολογιζει με συντελεστές δεν είμαι και σίγουρος, για να πω την αλήθεια. Αν και έχω την εντυπώση οτι δεν τους λαμβάνει υπόψη όταν ειναι θερμιδομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Στα βαλκανικά κράτη π.χ Στην Βουλγαρία επειδή η θέρμανση προέρχεται από το κεντρικό δίκτυο της κάθε πόλης οι θερμιδομετρητές είναι τοποθετημένοι κεντρικά σε κάθε σώμα .Αν ένα διαμέρισμα έχει 4 σώματα τότε το κάθε σώμα έχει και από έναν θερμιδομετρητή .Η καταμέτρηση γίνεται έπειτα από έλεγχο μια φορά το μήνα από άτομα που στέλνει η κεντρική υπηρεσία διανομής του φυσικού αερίου της κάθε πόλης .Μετράνε τις θερμίδες από το κάθε θερμιδόμετρο και τις καταγράφουν σε ένα τετράδιο όπου υπογράφεις και στο τέλος του άλλου μήνα σου στέλνουν το λογαριασμό για να πληρώσεις .Η πληρωμή γινόταν ενός μήνα πίσω .Τον Οκτώβριο πλήρωνες του Σεπτεμβρίου και τον Νοέμβριο πλήρωνες του Οκτωβρίου και ου το καθεξής .Στο τέλος της χρονιάς γινόταν έλεγχος πόσες θερμίδες έκαψε το κάθε διαμέρισμα σε σύγκριση με την προηγούμενη χρονιά και είτε σου επέστρεφαν χρήματα είτε πλήρωνες κάτι παραπάνω ανάλογα με την διαφορά που έβρισκαν στην σύγκριση .Πιστεύω πως και για την Ελλάδα ο καλύτερος τρόπος είναι να βρίσκονται οι θερμιδομετρητές επάνω στο κάθε σώμα μέσα στα διαμερίσματα για να έχουν μεγαλύτερη ασφάλεια και για να μπορούμε και εμείς να ελέγχουμε ανά πάσα στιγμή την ενέργεια που κάψαμε .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.