Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση ωρομετρητών με θερμιδομετρητές και κατανομή δαπανών


Toyjohn

Recommended Posts

tsiberi34, η κατανομή των δαπανών είναι δικαιότερη με θερμιδομετρητή και σε καινούριες εγκαταστάσεις πρέπει να μπαίνουν θερμιδομετρητές και όχι ωρομετρητές σύμφωνα με τη σχετική ΤΟΤΕΕ. Ειδικά για την περίπτωση που υπάρχουν και boilers στην εγκατάσταση, οι θερμιδομετρητές είναι μονόδρομος για μια δίκαιη κατανομή... Οι ωρομετρητές παίρνουν εντολή και δουλεύουν από το θερμοστάτη εσωτερικού χώρου κι αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό. Κλασικό παράδειγμα: Θέλει ο ένοικος Α να ζεσταθεί και ανάβει το θερμοστάτη. Ας υποθέσουμε οτι έχει τελειώσει το πετρέλαιο στη δεξαμενή και δε το έχει καταλάβει κανείς . Η θερμική ενέργεια που θα καταναλωθεί θα είναι 0. Όμως όση ώρη ο θερμοστάτης θα είναι αναμένος ο ωρομετρητής θα “γράφει” και θα δείχνει ψεύτικη κατανάλωση. Αν διαβάσεις προσεκτικά τη σχετική ΤΟΤΕΕ (νομίζω υπάρχει στη σελίδα του ΤΕΕ?-δε ξέρω σίγουρα) θα τα καταλάβεις όλα και θα δεις πόσους θερμιδομετρητές χρειάζεσαι για τη δική σου εγκατάσταση.

 

Για την περιπτωση ωρομετρητών, αυτοί γράφουν μόνο όταν η θερμοκρασία του Λέβητα ειναι πάνω απο μια ορισμένη τιμή π.χ. 40 C, (που ρυθμίζεται απο κάποιον υδροστάτη επαφής). Οπότε σε περίπτωση που τελειώνει το πετρέλαιο απλώς σταματούν να γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνοντας λύση στο πρόβλημα που μου προέκυψε έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο threat για αυτό και το παραθέτω εδώ. Νομίζω ότι έχει σχέση με τα προηγούμενα.

Έχουμε και λέμε 4όροφη πολυκατοικία καινούρια 3 ετών από την ανέγερσή της, οι ιδιοκτήτες έχουν πρόβλημα με τα κοινόχρηστα. Θεωρούν ότι δεν είναι δίκαια (όπως πάντα). Στη πολυκατοικία έχουν ωρομετρητές και θελουν (πολύ σωστά) να βάλουν θερμιδομετρητές, αλλά ταυτόχρονα να γίνει και μία καινούρια μελέτη κατανομής δαπανών. Στην υπάρχουσα μελέτη, που συνοδεύονταν στην οικ. άδεια, τα τετραγωνικά κάθε ιδιοκτησίας δεν ανταποκρίνονται στα πραγματικά καθώς κάποιοι ημιυπαίθριοι έχουν κλείσει. Το βρίσκω πολύ φυσικό να θέλουν να κάνουν μια καινούρια μελέτη κατανομής δαπανών πιο δίκαιη, αλλά δε μπορώ να δώ πως μπορώ εγώ που θα την κάνω να είμαι 100% καλυμένος. Θέλουν αν γίνεται να είναι και σφραγισμένη, αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι αυτό νόμιμο, αφού ήδη υπάρχει η προηγούμενη μελέτη. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω.

Και ακόμα τι αμοιβή θεωρείτε λογική για μια 4όροφη πολυκατοικία με 8 διαμερίσματα (έχοντας τα βασικά σχέδια , αλλά χωρίς τους ημιυπαίθριους χώρους τους οποίους θα πρέπει να αποτυπώσω)

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν τακτοποιήσει τους Η/Υ?

Αλλά και πάλι έχω ένα δισταγμό για τη σφραγίδα

 

100% καλυμένος από ποια αποψη?

 

Σιγουρα η δικια σου θα είναι πιο σωστή απο τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με ΤΕΕ και μια κυρία (η οποία ήταν πολύ εξυπηρετική) μου είπε ότι τι θέμα είναι νομικό και θα πρέπει να ρωτήσω κάποιο συμβολαιογράφο ή και το συμβολαιογράφο όπου έχει κατατεθεί ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Διοτι θα πρέπει να αλλαχθεί. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούν ότι δεν είναι δίκαια (όπως πάντα).

 

[χιούμορ]

centervak, πίστεψέ με, το θέμα δεν είναι ούτε τεχνικό, ούτε νομικό. Είναι ψυχολογικό. Για τους ενοίκους της πολυκατοικίας εννοώ.

[/χιούμορ]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όπου και να ρωτήσεις εφόσον υπάρχουν αυθαιρεσίες στην πολυκατοικία τί να κάνεις εσύ;

Αν τις γράψεις θα σου την πέσουν οι ιδιοκτήτες!

Αν δεν τις γράψεις, δεν γίνεται να είσαι 100% καλυμμένος...

οπότε, ρώτα αν έχουν κάνει ή θα κάνουν τακτοποίηση και αν δεν έχουν κάνει και έχουν κλειστούς θερμαινόμενους ημιυπαίθριους το πράγμα είναι μπλέξιμο για εσένα,γιατί δεν μπορείς να βγάλεις σωστή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό λέω και γω, δεν αξίζει να κάνω μια καινούργια μελέτη Κ.Δ (όπου σίγουρα κάποιοι θα οφεληθούν και κάποιοι θα ζημειωθούν) να τη σφραγίσω, να πάει στο συμβολαιογραφο και μετα οι ζημειωμένοι να με τρεχουν στα δικαστήρια

Link to comment
Share on other sites

Πείσε-τους να ακολουθήσουν ό,τι θα τους πεις, γιατί θα έρθει ο ενεργειακός επιθεωρητής αργά η γρήγορα και τότε κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.

Με διπλωματία και έξυπνους μοχλούς πίεσης μπορείς να τους κάνεις να ακολουθήσουν κατά γράμμα αυτά που θα τους πεις.

Από την άλλη, αφού θα γίνει αντικατάσταση με θερμιδομετρητές, η έννοια της κατανομής όπως ισχύει στην χρονομέτρηση νομίζω πως είναι περιττή. Μήπως να κάνεις μια τέτοια πιστοποίηση (δηλαδή δεν σφραγίζεις καμία μελέτη, απλά κάνεις μία πιστοποίηση ή μπορείς να βάλεις το εργοστάσιο να το δηλώσει, ότι δεν χρειάζεται πλέον κατανομή δαπανών θέρμανσης αλλά ότι γράψουν οι θερμίδες είναι ότι έκαψε ο καθένας)...Λέω μια ιδέα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, αυτό θα είχε νόημα αν έκανα εγώ και την εγκατάσταση και κέρδιζα από κει. Εκτός των άλλων οι συντελεστές πρέπει να βγουν για να χρησιμοποιούνται και για τα έκτακτα έξοδα, αλλά και όταν κάποιος δε καίει καθόλου να πληρώνει κάποιο πάγιο. Ξέρω ότι αφού θα υπάρχει η θερμιδομέτρηση από κει θα βγαίνει κατα κύριο λόγο το ποσό αλλά όπως και να έχει πρέπει να υπάρχουν και οι σωστοί συντ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.