Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

με έχει προβληματίσει το θέμα για αυτό το προσέχω.

Όταν δεν υπάρχει υπόγειο σίγουρα κάπου λέει ο ΕΚΩΣ ότι στις συνδετήριες δοκούς οι αγκυρώσεις γίνονται σύμφωνα με τους κανόνες για δοκούς με ΑΑΠ.

Εκτός αυτού δεν ξέρω αν πρέπει να μένει το διαμήκες χωρίς συνδετήρα. Μόνο με την επικάλυψη, χωρίς περισφύξη. Καμια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταλαβαίνω, αλλά νομίζω πως δεν μπορεί να αναπτυχθεί πλαστική άρθρωση σε αυτό το σημείο.

Μπορεί να μην υπάρχει υπόγειο, αλλά επειδή η εκσκαφή είναι στο 1,50μ έχω περιμετρικό τοιχείο πάνω στο Π/Δ με ύψς 90εκ. Αυτο πιστεύω ότι διασφαλίζει την μη δημιουργία πλαστικής άρθρωσης στην βάση του στύλου.

Link to comment
Share on other sites

ναι σίγουρα βοηθάει. Αν δεν το είχες, ρωτάω τους πάντες, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι και νομίζω ότι ότι και σε ανωδομη είχες πει ότι δεν χρειάζεται αν δεν κάνω λάθος να μπαίνουν οι συνδετήρες της δοκού στην αλληλεμπλοκή με υποστύλωμα όταν η δοκός είναι πιο φαρδυα από αυτό. Καμια άλλη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βλέπεις τα σίδερα της κολώνας εκτός δοκού θεμελίωσης στην φωτογραφία κάτω αριστερά πιστέυεις ότι θα δούλευαν αν δεν είχε το περιμετρικό τοιχειο ο erling και αν ήταν υποστύλωμα και όχι τοιχείο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ομως η πεδιλοδοκος εχει πχ bw=40 cm και τρεχει κατω απο τοιχειο 25/150 το σημειο αυτο δεν μπορεις να το αφησεις σκετο. Ειναι βεβαια λιγο πακετο στο σιδερωμα.

 

Σε μία δουλειά δική μου έχω πεδιλοδοκό 30εκ και το τοιχειο από πάνω ειναι 25εκ. Για να μπορέσω να περάσω τα σίδερα κανονικά σκεφτομαι να αλλάξω την δοκό σε bw=25 εκ. Θα έχω καποιο προβλημα??????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.