Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

Να λάβουμε υπόψιν μας την πράξη ή την προσομοίωση? Μπορεί πάντως να είναι λίγο πιο κάτω, ίσως στο μέσο της πλακοδοκού. Αυτό εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αυτό εννοώ. Τώρα ίσως η πράξη έχει διαφορά απο την προσομοίωση, αλλά τα αποτελέσματα της προσομοίωσης δεν βάζουμε στην πράξη;...Μπέρδεμα... Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα πλαστικής αρθρωσης, στην πράξη, στην περιοχή μάτισης. Να μην ξεχνούμε οτι έχουμε και τον διπλάσιο οπλισμό... Ίσως αυτό είναι που "σώζει"...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι αν είναι αυτό που δημιουργεί τα προβλήματα. Θα πει βέβαια κανείς οτί δουλέυει ο ένας μονο απλισμός και μεταβιβάζει στον άλλο. Θα πρέπει να δούμε την βιβλιογραφία του ΕΑΚ. Έχει κάποιες παραπομπές

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος της πλαστικής άρθρωσης είναι γύρω στο 0,10L όπου L το ύψος του υποστυλώματος οπότε για 3 μέτρα όροφο είναι γύρω στουσ 30 πόντους και ίσως πολύ να λέω..

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας πάντα για την περιοχή της πλαστικής άρθρωσης, νομίζω πως ισχύει το διπλάσιο του οπλισμού. Στην όλη λειτουργία της κολόνας, ναι ο ένας οπλισμός μεταβιβάζει στον άλλο.

Εν τέλει, ποια πρακτική εφαρμόζεις σε κτίρια με υπόγειο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

actn

σε ισόγειο μονοκόμματα

όταν έχω υπόγειο βγάζω την αναμονή από την θεμελίωση και μετά μονοκόμματο μέχρι και για την μάτιση στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Να επιστρεψω λιγο στον αρχικο τιτλο του θεματος: Εχω θεμελιωση με πεδηλοδοκους.Στη συμβολη των πεδηλοδοκων μεταξυ τους,πρεπει να συνεχισουν οι συνδετηρες (μανδυες) μονο της μιας διευθυνσης.Πως το αντιμετωπιζετε αυτο?Συν ολα τ αλλα,πρεπει να τοποθετησουμε και τους συνδετηρες του υποστυλωματος.

Κατασκευαστικα ειναι πολυ δυσκολο και αν ειμαστε πολυ τυπικοι,θα πρεπει να τοποθετησουμε πρωτα συνδετηρες υποστηλωματος,μετα συνδετηρες πεδηλοδοκου μιας διευθυνσης και μετα αυτους της αλλης.Οποια λοιπον κενα δημιουργηθουν,κατασκευαζω συνδετηρες αναλογων διαστασεων και τους τοποθετω επειτα απ ολους.

Σκοπευω να κανω και σκαριφημα σε περιπτωση που δεν καταλαβαινετε τι εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχα τραβήξει φωτογραφίες από το κτήριο που ανέφερα να σας τις δείξω, κρίμα.

Θα βοηθούσε πολύ Χάρη....

Κάποιος άλλος με κάτι παρόμοιο :?:

 

nik το μήκος είναι κάτι σαν λο*L/H, με L, το μήκος του στοιχείου και Η,το ύψος του. Αρα για τοιχίο 1,50μ και ύψος ορόφου στην χειρότερη περίπτωση είναι 0,5*1,5/3= 0,25 (0,5<λο<1,00)

 

ΥΓ, Αρης Χανιά, είμαι acnt όχι actn :D

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ βάζω κανονικά τους συνδετήρες του υποστυλώματος μέχρι κάτω , και της πεδιλοδοκού μόνο τον εξωτερικό (αν είναι τετράτμητη) κανονικά . Για να γίνει αυτό φροντίζω να γίνεται η πεδιλοδοκός 5+5=10εκ μεγαλύτερη από το υποστύλωμα στην μία διεύθυνση. Ανεβάζω φωτογραφίες.

 

 

Συγνώμη acnt με τα παρατσούκλια πρέπει κανείς να κάνει ctrl+c -- ctrl+V

:D

post-2562-131887199683_thumb.jpg

post-2562-131887199744_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συνδετήρες των πεδιλοδοκών δεν είναι απαραίτητο να συνεχίζονται μέσα στο υποστύλωμα.

Αντίθετα οι συνδετήρες του υποστυλώματος είναι απαραίτητο να συνεχίζουν μέσα στον κόμβο.

Ισχύει δηλαδή ό,τι ισχύει και στους κόμβους της ανωδομής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.