Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΡΗ Σωστά βάζεις τους συνδετήρες της πεδιλοδοκού στο κόμβο αφου η πεδιλοδοκός είναι μεγαλύτερη απο το υποστήλωμα(δεν το είχα παρατηρήσει)αλλιώς δεν χρειάζεται διότι δεν νομίζω να προσφέρουν κάτι.

Έχω όμως κάποιες απορίες:1)πως η προεξοχή συμβάλει στην καλύτερη αγκύρωση του διαμήκους οπλισμού του υποστηλώματος?(σιγουρα συμβάλει στην αγκύρωση του διαμήκους οπλισμού της πεδιλοδοκού)2)Απο πού μετράς το μήκος αγκυρωσης για το διαμήκη οπλισμό του υποστηλώματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Συγχαρητήρια σε όσους συμμετέχουν στις συζητήσεις του forum. Άρη στην σελ. 4 λες ότι όταν έχεις υπόγειο βάζεις τις αναμονές (των στύλων) στην θεμελίωση και στην συνέχεια μονοκόματο σίδερο ως το ισόγειο.Αν κατάλαβα εννοείς μέχρι και το ύψος των αναμονών της οροφης ισογείου.Δηλ. 3+3+(1,20 έως 1,50) =7,20 έως 7,50 μέτρα.Καλό ακούγεται και εφαρμόζεις τονΕΑΚ.Είναι κατασκευαστικά εφικτό και τι πρέπει να γίνει;Λίγο πιο κάτω λες στον actn ότι δεν βάζεις μονοκόματο σίδερο στο υπόγειο.Τι δεν έχω καταλάβει καλά;

 

Υ.Γ Συνάδελφοι σορυ αν κουρασα αλλά είναι η πρώτη μου σε συζήτηση του forum

Link to comment
Share on other sites

Σάββα καλώς ήρθες, πρώτα απ'όλα. Εύλογο το ερώτημά σου. Είμαι σίγουρος όμως πως κάτι δεν καταλάβαμε...

Χρήστο, για το 1) πιστεύω πως το κάνει για αγκύρωση των δοκών. Μάλιστα λέει πως τα κολωνοσίδερα δεν τα αγκυρώνει στα 40εκ του πέλματος της δοκού, αλλά μέσα στον κορμό του.

Αυτά (για να δω αν κατάλαβα κι εγώ καλά)...

Link to comment
Share on other sites

α) Να γείωση είναι και ελπίζω να την έχουν βάλει σωστά.

β) οι προεξοχές είναι για να μην μαζέυονται οι γάντζοι μέσα στο υποστύλωμα και πάλι για να αγκυρώνει σωστά ο διαμήκης των υποστ/των

σύμφωνα με την παράγραφο 18.6.4 ΕΚΩΣ

Άλλο αναφέρει εδώ :???:

Link to comment
Share on other sites

για να μην μαζέυονται οι γάντζοι μέσα στο υποστύλωμα

Ναι, οι γάντζοι είναι οι αγκυρώσεις των δοκών, αλλά το τελευταίο για τα υποστυλώματα δεν το καταλαβαίνω ούτε εγώ....

Link to comment
Share on other sites

acnt

Για δυο λογους κατα τη γνωμη μου.

1.Για να υπαρχει κατα το δυνατον ελευθερος χωρος για σωστη σκυροδετηση μεσα στον κομβο. Για σκεφτειτε μεσα στον κομβο της γωνιακης κολωνας να βαλεις και τους γαντζους πανω και κατω των συντρεχουσων πεδιλοδοκων , ητοι αν τα μετρησα καλα 4 πανω , 4 κατω επι δυο ,18αρια αν τα βλεπω καλα ,θα γινει χαμος.

2. Επισης με περασμενους τους συνδετηρες κολωνας και πεδιλοδοκου μεσα στον κομβο μαλλον δεν μπορουν να μπουν οι γαντζοι στη θεση τους δηλαδη να γυρισουν κατακορυφα (μεσα στον κομβο).

 

χρηστο

Στο σχολιο της παρ. αυτης συνισταται η προεκταση των πεδιλοδοκων κατα

b*h ^0.5

Link to comment
Share on other sites

avgoust, πως ακυρώνεται καλύτερα ο διαμήκης υποστυλώματος με τις προεξοχές; Διότι αυτό λέει. Και απ'ότι βλέπω κι εσύ κι εγώ συνδέουμε τις προεξοχές αυτές με τα σίδερα των δοκών, όχι των υποστυλωμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.