Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πέλμα της πεδιλοδοκού ή του πεδίλου, δεν έχεις διανομές; Αν το πέλμα έχει πλάτος πχ 1,50, τότε θα έχεις Φ12/15 πλάτους 1,40 (περίπου). Επιπρόσθετα, άν το πάχος του πέλματος είναι, πες, 40εκ τότε αυτά τα Φ12/15 θα πρέπει να στα γυρίσει στις άκρες προς τα πάνω 35εκ. Το σιδεράκι σου δηλ. θα έχει την μορφή ανάποδοτ "Π". Κοίτα στις φωτογραφίες που ανέβασαν σε αυτό το topic οι συνάδελφοι. Τώρα να μην πω και για την σχάρα στο άνω μέρος του πέλματος...

Edit:

Aντε, να ανεβάσω κι εγώ μια....

http://rapidshare.com/files/121683986/SL270467.jpg.html

 

Aυτό που σου λέω sundance φαίνεται κάτω-κάτω αριστερά... Η θεμελίωση είναι για ισόγειο+1...Ζώνη ΙΙ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αλλά αρχίζω και αδιαφορώ πλέον για φωτογραφίες... Αυτή την είχα βγάλει τότε που συζητούσαμε για τα ενιαία κολωνοσίδερα και γιάυτό είναι τόσο μακρυνή. Τα συγκεκριμένα είναι πάνω απο 6μ...

 

Τι θέλεις να σου εξηγήσω; Πάντως αν κάνεις ζουμ και κοιτάξεις τα μπετοφόρμ, φαίνεται (λίγο) αυτό που έλεγα στον sundance...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε acnt, θα ήθελα μια διευκρύνηση σχετικά με την επικάλυψη στο κάτω μέρος, γιατί δεν μπορώ να το διακρίνω στην φωτογραφία. Τι τοποθετείς δηλ. πάνω στο μπετόν καθαριότητας? Επίσης δεν ξέρω αν διαφωνείτε, αλλά εγώ στις θεμελιώσεις βάζω το άγκιστρο των συνδετήρων της πεδιλοδοκού στο κάτω μέρος, δηλ. ανάποδα από την φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ την κατέβασα (μια ώρα να βρω τις γάτες)!!!

 

Ευτυχώς οι σιδεράδες πλέον κάνουν μόνοι τους τις γωνίες στον οπλισμό θεμελίωσης Π/Δ. Παλιότερα έπεφτε μάχη για να τα κάνουν, τα έκαναν μόνο στο μονόπλευρα θεμέλια.

 

K_PAT δεν είναι κακή σαν σκέψη, θα το δοκιμάσω στην επόμενη δουλειά. Προφανώς έχει παραμείνει από την εποχή που τα τσέρκια ήταν χειροποίητα.

Link to comment
Share on other sites

acnt

προσωπικά αποφεύγω να βάζω αποστάτες στις θεμελιώσεις, λόγω του μεγάλου βάρους του οπλισμού, όχι ότι το θεωρώ σφάλμα. Προτιμώ να βάζω μάρμαρα ή ακόμα και 6οπα τούβλα. Φυσικά αυτό είναι μια προσωπική μου επιλογή, αλλά πιστέυω ότι ειδικά για την θεμελίωση με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζω την επικάλυψη. Σχετικά με τα άγκιστρα το κάνω θέλοντας να ενισχύσω και προς τα συνεργεία την άποψη ότι στις δοκούς της θεμελίωσης ισχύουν τα πάντα αντίθετα από τις αντίστοιχες τις ανωδομής.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω και είναι πολύ πιό εύκολο να βάλεις τούβλα και πιό οικονομικό. Πές μου όμως, ποιά η διαφορά της ύπαρξης 6οπου και της ύπαρξης "φωλιάς" έστω και επιδερμικής; Πάντως, αν το ψάξεις λίγο, υπάρχουν φοβεροί αποστατήρες (και όχι "αποστάτες". Αποστάτης πάει προς την πολιτική... :lol:) οι οποίοι μπορούν να αναλάβουν αυτό το βάρος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.