Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

Να το πούμε αλλιώς αν τα σίδερα της δοκού ήταν μονοκόματα θα περνούσαν?Ναι .Λόγο του ότι πάνε εξωτερικά του τοιχίου τα σίδερα πρέπει να περνάνε στο δίπλα και να μη σταματάνε στο τοιχίο είναι καλύτερα έτσι έχεις καλύτερο δέσιμο της δοκού.Εγώ τουλάχιστον έτσι το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν οι κρυφοδοκοί (ανεστραμμένοι πλακοδοκοί) ενώνονται σε τοιχία τότε έχουμε ευθεία αγκύρωση μέσα στο υποστύλωμα περίπου 57Φ (για Φ16 1 μέτρο).

 

.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να το δούμε λίγο διαφορετικά.?

Πώς θα αγκυρώσουμε τα 20αρια των υποστυλωμάτων στην κρυφοδοκό....

 

Panayiotis

τι εννοείς όταν λες "Στο φέσπα δεν προβλέπετε να περνάνε στο διπλανό άνοιγμα. "

Επίσης λές "Όταν οι κρυφοδοκοί είναι μεγαλύτεροι του τοιχίου σε πλάτος τότε αναγκαστικά 1 ή 2 σίδερα μένουν εξωτερικά του περισφιγμένου κόμβου του τοιχίου."

Εγώ πάντα κάνω τις κρυφοδοκούς πολύ μεγαλύτερους από τα υποστυλώματα και τα τοιχεία με την λογική ότι θέλω να αγκυρώσω μέσα σε δοκό τα υποστυλώματα και όχι να είναι τα σίδερα των υποστυλωμάτων εκτός δοκών

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να το δούμε λίγο διαφορετικά.?

Πώς θα αγκυρώσουμε τα 20αρια των υποστυλωμάτων στην κρυφοδοκό....

 

Panayiotis

τι εννοείς όταν λες "Στο φέσπα δεν προβλέπετε να περνάνε στο διπλανό άνοιγμα. "

Επίσης λές "Όταν οι κρυφοδοκοί είναι μεγαλύτεροι του τοιχίου σε πλάτος τότε αναγκαστικά 1 ή 2 σίδερα μένουν εξωτερικά του περισφιγμένου κόμβου του τοιχίου."

Εγώ πάντα κάνω τις κρυφοδοκούς πολύ μεγαλύτερους από τα υποστυλώματα και τα τοιχεία με την λογική ότι θέλω να αγκυρώσω μέσα σε δοκό τα υποστυλώματα και όχι να είναι τα σίδερα των υποστυλωμάτων εκτός δοκών

 

Εννοώ αυτό:

post-743-131887216968_thumb.jpg

post-743-131887216983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για εμένα αυτό είναι λάθος.

Οι συνδετήρες της δοκού πρέπει να συνεχίζουν και κάτω από το τοιχίο. έστω και ο εξωτερικός μονάχα (αν έχεις τετράτμητο).

Φυσικά πολλοί συνάδελφοι θα διαφωνήσουν και οι σιδεράδες θα.....

Εσύ επιλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συνεχίσεις τουλάχιστον τον περιμετρικό εξωτερικό συνδετήρα για να πιάσεις τα σίδερα που είναι εκτός τοιχείου (Εστω και σε μορφή κλειστού Π για εύκολη εφαρμογή). Οι σιδεράδες μπορεί να λένε, το θέμα τι είναι το σωστό.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aγαπητοι συναδελφοι.

 

Αφού χθές μάλωνα επί μισή ώρα με έναν σιδερά προσπαθώντας να τον πίσω πως τσέρκι το οποίο να αγκαλιάζει την κολώνα γίνεται και παραγίνεται, έκατσα και σκέφτηκα την κατασκευαστική μέθοδο που περιγράφεται στο αρχείο που ανεβάζω. Τελικά είναι πολύ πιό απλό απ'όσο φαίνεται και δεν σου επιβάλλει την χρήση αναμονών.

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

 

http://rapidshare.com/files/190057064/Oplisi_komvou.rar

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοι συναδελφοι.

 

..... Τελικά είναι πολύ πιό απλό απ'όσο φαίνεται και δεν σου επιβάλλει την χρήση αναμονών.

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

 

 

Μπράβο acnt για την υπομονή σου!!!

Έτσι ακριβώς γίνεται και έτσι είναι και ο σωστός τρόπος.

Δεν χρειάζεται πλάγιασμα η κολώνα. Στήνεται η πεδιλοδοκός, ανοίγουν κάποιους συνδετήρες και βάζουν τα υπόλοιπα.

Σημείωση: Δύο σιδεράδες μου περνούν και τετράμητους σε δοκό και σε στύλο μαζί....μην ρωτήσεις πως το κάνουν...

 

Πρόβλημα πάντως είναι όταν τα κολωνοσίδερα έχουν μεγάλους γάντζους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άρη, ήθελα μια γνώμη. Για 4τμητους τους κόμβους, το θεωρώ πολύ τραβηγμένο και καλύτερα να τους θυσιάσω αν είναι να μην έχω πρόβλημα στην σκυροδέτηση.

 

Ερώτηση: καθώς κινούμαι θεωρητικά επί του θέματος, σου έχει παρουσιαστεί, οπλίζοντας έτσι τους κόμβους, πρόβλημα με τις περασιές των υποστυλωμάτων; Αν και δεν θα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.