Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Άγαπητοι φιλοι του φορουμ σας χαιρετω απο Θεσσαλονικη.

Επειδη εχω μλεξει και εγω στα γραναζια της πολεοδομειας και της γραφειοκρατειας θα ηθελα την γνωμη και τη γνωση σας οσον αφορα τις "εργασιες δομησης μικρης κλιμακας για τις οποιες απαιτειται εγκριση εργασιων αντι της εκδοσης αδειας δομησης."

 

Σας επισιναπτω 2 σχετικα λινκ και περιμενω ενημερωση απο καποιον που ηδη εχει εγκρινει μια τετοια αδεια η οποιαδηποτε πληροφορεια ειναι χρησιμη.

 

1, http://www.minenv.gr/2/g200.html

2, http://www.minenv.gr/000/ergasies_domisis.pdf

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι να τοποθετησω μια τροχοβιλα και να κατασκευασω μια ξυλινη περγολα σε ενα αγροτεμαχειο εκτος σχεδιου στην Χαλκιδικη-Καλλικρατεια.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

niksalonik

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν γράφεις τροχοβίλλα τι εννοείς? Θα είναι σταθερή ή θα έχει δυνατότητα κίνησης. Δηλαδή θα την τοποθετήσεις σε μία βάση και δεν θα κουνιέται ή θα έχει ρόδες,μηχανή,τιμόνι,άδεια κυκλοφορίας,τέλη κυκλοφορίας κλπ? Αν έχει άδεια κυκλοφορίας και μπορείς να την κουνήσεις τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...απλώς παρκάρεις την τροχοβίλλα σου στο χωράφι σου. Αν σκοπεύεις να αφαιρέσεις από την τροχοβίλλα κάθε δυνατότητα κίνησης τότε χρειάζεσαι οικοδομική άδεια. Τώρα πέργκολα σε χωράφι τι να την κάνεις? Μάλλον θες να κάνεις ένα σπιτάκι εκεί. Άσε που και από το έγγραφο που παραθέτεις για τις εργασίες μικρής κλίμακας δεν προβλέπεται πουθενά πέργκολα σε αγροτεμάχιο παρά μόνο σε ακάλυπτους και εσωτερικούς χώρους σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό. Ας πει τη γνώμη του και κάποιος πιο έμπειρος. Πάντως άποψη μου είναι μην κάνεις κάτι πριν συμβουλευτείς ένα μηχανικό της περιοχής σου, γιατί μπορεί να βρεις το μπελά σου. Και από αυτά που καταλαβαίνω μάλλον θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου mike_cv θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!

Η τροχοβίλα που θα τοποθετήσω ειναι Αγγλικής κατασκευής 3 επι 9 μέτρα με σασί ταξινομιμενη και θα ειναι πανω σε ροδες και παταει στο έδαφος. Καμια τροχοβίλα δεν εχει μηχανη,τιμονι κτλ.Δες μια.

http://www.tpauto.gr/store/uploads/73849_P4150200.JPG

Οσον αφορα την πέργολα,μιλαω για ξυλινη ,χωρις κεραμιδι, αλλα σκελετο με αναρριχώμενα φυτα απο πανω. τυπου κιόσκι και οχι ξυλινο σπιτι οπως προβλέπεις.

Οσο αφορα την "μενταλιστικη σου ικανοτητα" να προβλέπεις το μελον λέγοντας πως θα βρω τον μπελα μου σε ευχαριστω και σου συνιστώ να την εκμεταλλευτής.

Ευχαριστω παρόλα αυτα για τον χρονο που βρηκες να ασχοληθείς με το θεμα.

8-)

 

Niksalonik

 

Παρακαλώ μην ειρωνεύεστε

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Niksalonik,

αντί να σπαταλάτε το χρόνο σας σε αυτό το χώρο, όπου μάλλον δεν θα πάρετε απαντήσεις της αρεσκείας σας, καταθέστε απευθείας μια αίτηση εργασιών μικρής κλίμακας στην αρμόδια πολεοδομία, με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και θα πάρετε την εγκυρότερη απάντηση. Άλλωστε, γι αυτή την άδεια δεν απαιτείται πουθενά μηχανικός. Η ειρωνία και ο χλευασμός δεν αρμόζουν σε έναν χώρο όπου όλοι εμείς που απαντάμε σε θέματα ιδιωτών το κάνουμε και ανιδιοτελώς και στερώντας πολύτιμο χρόνο από τη δουλιά μας και την οικογένειά μας. Ο μηχανικός είναι επιστήμονας. Έχει δώσει όρκο να υπηρετεί το νόμο, να προστατεύει τον πελάτη του και να σέβεται το περιβάλλον που ζει. Πολλοί από εμάς χρειάστηκε να δουλέψουμε πολύ σκληρά από τα φοιτητικά μας χρόνια για να συντηρήσουμε τις σπουδές μας αλλά και την οικογένειά μας. Αν αυτό αποτελεί αντικείμενο ειρωνίας και χλευασμού από ορισμένους, λυπάμαι πολύ γι αυτούς που το κάνουν. Όταν θα χρειαστούν πραγματική βοήθεια θα βρεθούν στην απόλυτη μοναξιά.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την "μενταλιστικη σου ικανοτητα" να προβλέπεις το μελον λέγοντας πως θα βρω τον μπελα μου σε ευχαριστω και σου συνιστώ να την εκμεταλλευτής.

να σου πω φίλε,

τι ακριβώς ψάχνεις ;;;;

κάποιον να σε χαιδέψει και να σου πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα;;;

 

δεν πηγες πολεοδομία;;;

είδες πως δεν είναι απλά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε γίνεται μία δημοσκόπηση, με θέμα να μην μπορούν ιδιώτες να υποβάλλουν ερωτήσεις;

Σε λίγο θα μας βαράνε εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιώτες καλά κάνουν και υποβάλλουν τα ερωτήματά τους, εμείς, τελικά, γιατί ασχολούμαστε? Μήπως πρέπει εμείς οι υπόλοιποι να σταματήσουμε να απαντάμε?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Niksalonik,

αντί να σπαταλάτε το χρόνο σας σε αυτό το χώρο, όπου μάλλον δεν θα πάρετε απαντήσεις της αρεσκείας σας, καταθέστε απευθείας μια αίτηση εργασιών μικρής κλίμακας στην αρμόδια πολεοδομία, με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και θα πάρετε την εγκυρότερη απάντηση. Άλλωστε, γι αυτή την άδεια δεν απαιτείται πουθενά μηχανικός. Η ειρωνία και ο χλευασμός δεν αρμόζουν σε έναν χώρο όπου όλοι εμείς που απαντάμε σε θέματα ιδιωτών το κάνουμε και ανιδιοτελώς και στερώντας πολύτιμο χρόνο από τη δουλιά μας και την οικογένειά μας. Ο μηχανικός είναι επιστήμονας. Έχει δώσει όρκο να υπηρετεί το νόμο, να προστατεύει τον πελάτη του και να σέβεται το περιβάλλον που ζει. Πολλοί από εμάς χρειάστηκε να δουλέψουμε πολύ σκληρά από τα φοιτητικά μας χρόνια για να συντηρήσουμε τις σπουδές μας αλλά και την οικογένειά μας. Αν αυτό αποτελεί αντικείμενο ειρωνίας και χλευασμού από ορισμένους, λυπάμαι πολύ γι αυτούς που το κάνουν. Όταν θα χρειαστούν πραγματική βοήθεια θα βρεθούν στην απόλυτη μοναξιά.

Αγαπητη Ζena 13

Όταν ανάρτησα την ερώτηση μου αυτό που περίμενα δεν ήταν μια απάντηση

της αρέσκειας μου αλλά μια επιστημονική απάντηση από επαγγελματιες γνώστες του είδους η από κάποιον που είχε ανάλογη εμπειρία.

Αντί αυτού δέχτηκα μια απάντηση με αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς καμία

απάντηση σε αυτό που είχα ζητήσει την βοήθεια σας.

Συμφωνώ πως η απάντηση μου ήταν σε έντονο τόνο.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως σε αυτό το Forum υπάρχουν ιδιώτες που κοντεύουν να σας δείρουν και θα ήταν καλύτερα να τους πετάξετε έξω,

και επιστήμονες που σε αντίθεση με αυτούς έχουν εργασθεί σκληρά κατά την περίοδο των φοιτητικών τους χρόνων

Στην συνεχεία άλλοι επιστήμονες με ρώτησαν αν θέλω να με χαϊδεύουν κλπ.

σε απόλυτα επιστημονικούς τόνους.

Σας ευχαριστώ για την ημερήσια φιλοξενία στην κοινότητα των πολ.μηχανικων και αρχιτεκτόνων που έχουν δημιουργήσει αυτή την πανέμορφη Ελλάδα μας.

Καλή συνέχεια.

Niksalonik

 

να σου πω φίλε,

τι ακριβώς ψάχνεις ;;;;

κάποιον να σε χαιδέψει και να σου πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα;;;

 

δεν πηγες πολεοδομία;;;

είδες πως δεν είναι απλά τα πράγματα

Πραγματικά επιστημονικη η απάντηση και ο τόνος σου.

Να εισαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.