Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας


Recommended Posts

http://www.coasttocoastcaravans.com/default.aspx?process=download/Files/Pictures/For%20Sale/Static/Vans_-_8000-10000/Carnaby_Dovedale/_afront.jpg&width=400

 

Μακρια από την χώρα μας τέτοιες ασχήμιες...

Τι είδους τροχόσπιτο είναι το παραπάνω κατασκεύασμα;

Για κλασικό προκάτ λογίζεται. Ίσως οι τροχοί να παρέχουν μία κάποια σεισμική μόνωση...

Και Hummer να διαθέτεις αποκλείται να μπορέσεις να το κοτσάρεις και να το ρυμουλκήσεις μέχρι έκει που θέλεις. Αυτό πλατφόρμα μεταφοράς θέλει και να συνοδεύεται και από γερανό, παπαγαλάκι δεν αρκεί!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δυστυχώς οι άνθρωποι λόγω έλλειψης χρημάτων οδηγούνται σε τέτοιες λύσεις

 

για να προστατέψουμε το περιβαλλον πρέπει να ανεβάσουμε το βιοτικο επίπεδο

κάτι το οποίο το Υπ. Περιβάλλοντος και Κλιματικής αλλαγής αγνοεί

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς οι άνθρωποι λόγω έλλειψης χρημάτων οδηγούνται σε τέτοιες λύσεις

 

Εξαρτάται από το αν ο γείτονάς τους αντιμετωπίζει και αυτός την ίδια έλλειψη.

Στην Μύκονο ή σε ένα άδειο οικόπεδο στο Κολωνάκι π.χ. πάνω από μία εβδομάδα ζωής δεν θα είχε ένα τέτοιο κατασκέυασμα. Είναι προκάτ όσο και αν κάποιος θελει να το βαφτίσει τροχόσπιτο - τροχοβίλα - τροχομεζονέτα κλπ

Link to comment
Share on other sites

για να προστατέψουμε το περιβαλλον πρέπει να ανεβάσουμε το βιοτικο επίπεδο

κάτι το οποίο το Υπ. Περιβάλλοντος και Κλιματικής αλλαγής αγνοεί

τι σχεση εχει το περιβαλον με την τροχοβίλα?στην Μυκονο δηλαδη με τις υπερπολυτελεις βιλες εχει προστατευτη το περιβαλον?η ακριβως το αντίθετο?

αλλο περιβαλον και αλλο ωραια αρχιτεκτονικη.καμια σχεση το ενα με το αλλο.

το περιβαλον προστατευτεται οταν υπαρχουν τροχοβιλες πολυ περισοτερο απο τα κατασκευασματα της Μυκονου που το καταστρεφουν.

η αρχιτεκτονικη προσβαλεται βεβαια,αλλα αυτο ειναι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

οι τροχοβίλες υπάρχουν σε μέρη οπου απαγορέυεται η δόμηση, κατα κανόνα

 

δε σχετίζεται η δόμηση με το περιβάλλον;;;

Link to comment
Share on other sites

αλλο περιβαλον και αλλο ωραια αρχιτεκτονικη.καμια σχεση το ενα με το αλλο.

 

Και το περιβάλλον και την αρχιτεκτονική τα κληρονομίσαμε και πρέπει να τα διαφυλάξουμε. Το σωστό είθησται να είναι και καλαίσθητο.

Τώρα για το τι συμβαίνει με την παράνομη δόμηση και λοιπά όργια στην Μύκονο είναι κάτι που όλοι γνωρίζουμε. Κάποια στιγμή φαντάζομαι θα ανοίξει και γι' αυτό το θέμα ένα thread...

Link to comment
Share on other sites

κατα την ταπεινη μου γνωμη ,δεν ειναι ακριβως ετσι.

η δομηση ετσι οπως την ξερουμε την τελευταια 30ετια+ ειναι που καταστρεφει το περιβαλον.δηλαδη χτιζουμε υπερμεγεθη κτιρια και τσιμενταρουμε ολο τον ακαλυπτο χωρο .αρα πληρης καταστροφη.η τροχοβιλα καταστρεφει πολυ πολυ λιγωτερο το περιβαλον απο τα νομιμα κτιρια.

θα πρεπει να ξανασυζητηθουν πολλα θεματα απο την αρχη.

βεβαια τα ανωτερω δεν λενε οτι δεν πρεπει να προστατευουμε και την αρχιτεκτονικη φυσιωγνομια και ομορφια.(πραγμα που καταστρεφει η μονιμη τροχοβιλα)

απλα διευκρινιζω αλλο το ενα αλλο το αλλο.

να ξανασυζητηθουν τα πραγματα και να προστατευθουν και τα δύο

brasco αυτο λεω να προστατευτουν και τα δυο.ομως να μην τα μπερδευουμε στο μυαλο μας.αλλο το ενα (περιβαλον-που δεν ειναι ανθρωποκεντρικο) και αλλο το αλλο.διοτι οταν τα ταυτιζουμε ,υπαρχει ο κινδυνος να λειτουργει το δευτερο εις βαρος του πρωτου.

εγω λοιπον θα ελεγα να εισαχθει και ενας αλλος συντελεστης -αυτος της (μη) τσιμεντοποιησης του ακαλυπτου.

και επιλεον να τριπλασιαστουν τα καταφυγια αγριας ζωης ,οπου καμια απολυτως δομηση ,ουτε τροχοβιλα ,ουτε επισκεψη με 4χ4 ,δεν θα επιτρεπεται

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ένα σωστό χωροταξικό χρειαζόμαστε.

 

Σε αυτό που λες για τα καταφύγια άγριας ζωής συμφωνώ.

Νομίζω πως μόνο στην χώρα μας επιτρέπεται η προσπέλαση χωματόδρομων από οχήματα. Και έχεις τον άλλον να θέλει να κουβαλήσει και την τροχομεζονέτα του μαζί!

Link to comment
Share on other sites

χωροταξικο,κτηματολογιο,καθοσρισμος αιγιαλων και δασικων,πολεοδομησεις .

ολα αυτα επρεπε να ειχαν γινει 40 χρονια πριν.

αλλα αμφιβαλω αν θα γινουν τα επομενα 30.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ niksalonik

Το ερώτημά μου είναι σαφές και δεν νομίζω ότι απαντάς.

Το να μου παραθέτεις τι γίνεται σε όλη την Ευρώπη και την Αμερική δεν είναι απάντηση. Την νομιμότητα της τροχοβίλλας θα την αποδείξεις παραθέτοντας μου ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ νόμους (αφού τόσο νοιάζεσαι για την Ελλάδα που εμείς οι μηχανικοί καταστρέφουμε) και όχι λινκ με προσπέκτ εταιρειών.

Το να με παραπέμπεις σε προσπέκτ εταιρειών με ειδυλλιακούς οικισμούς με τροχοβίλλες δεν νομίζω ότι αντέχει σε κριτική. Θα μπορούσα να σου ανεβάσω από το Internet αντίστοιχα φωτογραφίες με συγκροτήματα με τροχοβίλλες-κουρελαρίες που δεν θα ανεχόσουνα ούτε απέξω να περάσεις. Παρ΄όλα αυτά νομίζω ότι τα Park holidays είναι οργανωμένοι χώροι υποδοχής τροχοβιλλών οπότε και πάλι δεν έχει σχέση με την περίπτωσή σου.

Το σχόλιό σου για την ομορφιά μιας τροχοβίλλας σε έναν αγρό βέβαια πιστεύω να αποτελεί εκδήλωση χιούμορ. Αν πάλι μιλάς σοβαρά τότε πρέπει να την συγκρίνεις με μία μόνιμη κατοικία σε έναν αγρό ( νόμιμη, σχεδιασμένη από μηχανικό και χωρίς "αισθητικές" παρεμβάσεις από τον ιδιοκτήτη), ή αντίστοιχα να συγκρίνεις τις κατασκευές από μπετόν πάνω στο κύμα με μία τροχοβίλλα πάνω στο κύμα. Εκτός πάλι αν αμφισβητείς τον νόμο της λογικής ότι συγκρίνουμε ομοειδή πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.