Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Υγρασία σε εξωτερικούς και εσωτερικούς τοίχους


Recommended Posts

Αυτό που ήθελα να πω είναι το εξής:

Στο οικόπεδο που χτίστηκε η οικία μου... Όπως και να ʼχει, δεν πιστεύω να οφείλεται σε τέτοιο παράγοντα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Δεν τον ξέρω τον χώρο...

Για κοίτα λίγο αυτό το τελευταίο που περιγράφεις. Έχει γίνει σύνδεση με νέα σωλήνα

με τον κεντρικό αγωγό του δήμου ΚΑΙ στα δύο κτήρια; Μήπως δεν έχει περαστεί

νέα πλαστική σωλήνα μέσα από την παλιά πήλινη;;;

Μήπως υπάρχει κανένας παλιός βόθρος, ο οποίος, αν και μπαζωμένος...

"υπολειτουργεί"... έχουμε δει και τέτοια παλαβά.

 

Γενικά, μήπως έχετε καμιά διαρροή σε σωλήνες νερού;;; Έχετε ψάξει;;;

Μήπως έχει η εταιρεία υδρεύσεως καμιά υπόγεια διαρροή στον αγωγό

του νερού; Αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, (από την πλευρά του δρόμου

έχετε το πρόβλημα;;; ) συζήτησέ το μαζί τους... Έρχονται και παίρνουν

ακροαστικά.

 

Εάν κάνει καιρό να βρέξει, το πρόβλημα συνεχίζει ή μειώνεται;

 

Όπως λες δεν έχεις υπόγεια νερά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει σύνδεση με νέα σωλήνα με τον κεντρικό αγωγό του δήμου και στα δύο κτήρια. Παλιός βόθρος από όσο γνωρίζουμε δεν υπάρχει. Επίσης διαρροή νερού από πλευράς δικής μας δεν υπάρχει. Από πλευράς της εταιρείας υδρεύσεως πάλι δε νομίζω να υπάρχει γιατί το πρόβλημα παρατηρείται σε όλους τους περιμετρικούς τοίχους του σπιτιού.

Όμως μετά από βροχή το φαινόμενο παρουσιάζει έξαρση ενώ το καλοκαίρι είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Αυτό ξέχασα να το αναφέρω πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, δεν υπάρχει αμφιβολία, η μόνωση έχει αποτύχει εντελώς (αν μπήκε ποτέ...)

Οπότε, το mission impossible που περιγράφεται παραπάνω είναι η άρτια τεχνικώς λύση αλλά καλύτερα να έχεις και ένα υπογλώσσιο πρόχειρο για το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Sorry, μέχρι εδώ μπορώ να πώ από το φόρουμ... Θα έλεγα να απευθυνθείς σε μηχανικό και μετά πολύ ευχαρίστως να τα ξαναπούμε... Δεν θέλω να σε τρομάξω με αυτό που είπα... Ολα είναι θέμα επιλογών, μπορεί να κάνεις κάτι πιο πρόχειρο και να έχει αποτέλεσμα, εγώ απλώς είπα ότι από τα δεδομένα που δίνεις (διακύμανση φαινομένου με τη εποχή) αντιλαμβάνομαι το προφανές, ότι ανεβαίνει νερό στους τοίχους τους χειμερινούς μήνες... Αρα... Πρέπει να το σταματήσεις από έξω, από κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος θα στο πει ο μηχανικός που θα αναθέσεις τη μελέτη, διότι στα τυφλά..απλά ξέχνα το.

Μετά από αυτοψία και κρίση θα μπορέσει να εντοπίσει το πρόβλημα και τους παράγοντες δημιουργίας του και να σου δώσει ολοκληρωμένη λύση της κατάστασης που αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την επισκευή θα πρέπει να γίνει ενόργανη μετρήση για να δούμε την κατάσταση του οπλισμού. Εαν είναι διαβρωμένος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.