Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες στο τμήμα Μηχ.Παραγωγής & Διοίκησης


john1

Recommended Posts

Δεν έχω γνώμη όσον αφορά το ΔΠΘ γιατί δεν το έχει φέρει η τύχη να βρεθώ εκεί.Τώρα αν τα δικαιώματα των ΜΜ είναι λάθος όπως ακριβώς είπες είναι άλλη κουβέντα και η μπάλα θα πάρει πολύ κόσμο.Στην Ελλάδα ζούμε και σύμφωνα με τα ελληνικά πρότυπα(και που σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ) οι ΜΠΔ δεν διαφέρουν απο ένα ΜΜ που έχει την εν λόγω ροή εξ'ου και γιατί οι ΜΠΔ έχουν ίδια επ.δικαιώματα με τους ΜΜ (γιατί οποιαδήποτε ροή και να πάρει ο ΜΜ έχει τα ίδια επ.δικαιώματα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι δεν συμφωνεις ομως βολευσε και δεν κανεις τιποτα για να αλλαξουν τα πραγματα.Οχι δεν ειμαστε Μηχανολόγοι και ουτε οι Μ.Μ. εχουν τις γνωσεις μας

σε διοικιτικό επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

Παρερμηνεύεις τα λόγια μου.Όλοι οι ΜΜ διαλέγουν μια ροή.Εμείς δεν διαλέγουμε ροή, έχουμε μια έτοιμη+ κάποια extra αλγοριθμικά μαθήματα.Τώρα απάντησε μου,γιατί δεν είμαστε ΜΜ?Σε τι διαφέρουμε?Όσο για το αν βολεύομαι, πολλοί άνθρωποι έκαναν αγώνα 11 χρόνων προκειμένου να βολευτώ εγώ και οι συνάδελφοι μου,και προφανώς τώρα αυτός ο αγώνας δικαιώθηκε.Το γεγονός οτι βγαίνουν κάποιοι και λένε οτι δεν είμαστε ΜΜ οτι η σχολή μας είναι πιο εύκολη και οτι δεν κάνουμε τη δουλεία του ΜΜ αποτελεί έλλειψη σεβασμού σε αυτόν τον αγώνα.Οι άνθρωποι στη κυριολεξία φέρανε όλο το κόσμο τούμπα για να βολευτώ εγώ όπως λές.Εξάλλου,μπορείς να ρίξεις μια ματία στο πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ και αν έχεις περισσότερη υπομονή, στη βιβλιογραφία των ΜΠΔ.Το βιβλίο του μαθήματος ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ λέγεται ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΙΚΕΣ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΕΣ ενώ το βιβλίο του μαθήματος ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ λέγεται ΕΡΓΑΛΕΙΟΜΗΧΑΝΕΣ.Και δεν κατάλαβα , λές εμένα βολεμένο απο τη στιγμή που οι ΠΜ υπογράφουν για τα πάντα?Στο κλάδο των μηχανικών υπάρχουν πολλές αδικίες και όμως εμείς επιμένουμε στους ΜΠΔ γιατί δεν είναι μηχανολόγοι...Αν κάναμε μόνο διοικητικά μαθήματα και καθόλου μηχανολογικά/ηλεκτρολογικά θα μας έλεγαν απλά μάνατζερ...

 

Με λίγα λόγια είναι σαν να μου λές οτι οι ΜΜ που έχουν πάρει τη ροή βιομηχανικής διοίκησης και επιχειρησιακής έρευνας ΔΕΝ είναι μηχανολόγοι!!!Πράγμα πραγματικά γελοίο και εξωφρενικό!Δηλαδή με αυτή σου τη δήλωση απαξιώνεις και τους συναδέλφους ΜΜ που έχουν πάρει αυτή τη ροή!!Ελπίζω να κατάλαβες που είσαι λάθος...Και εξάλλου εαν κατάλαβα καλά έδωσες κατατακτήριες για να μπείς και εσυ.Αν όπως λές δεν είμαστε μηχανολόγοι και εσύ θές απλά την υπογραφή και διοικητικές γνώσεις γιατί δεν πήγες σε μιά σχολή management?

 

Kαι κάτι ακόμα πιο εξωφρενικό...όλοι οι ΜΠΔ σπουδάζουν 5 χρόνια...ύστερα πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ ώς ΜΜ...και παρ'ολα αυτά αν δούλευαν σε μια εταιρία ως κάτι άλλο πέρα απο σύμβουλοι θα τους πλήρωναν με αμοιβή μηχανικού ΤΕ!!Δεν πιστεύω να είναι σύμπτωση πως (τουλάχιστον μέσα σε αυτό το forum) εναντίον των ΜΠΔ παρουσιάζονται οι μηχανικοί ΤΕ και 1 ακόμα κάπως "ξέμπαρκη" ειδικότητα μηχανικού ΠΕ...Οι ΜΠΔ δεν είμαστε σχολή επιχειρησιακών αναλυτών όσο και αν κάποιοι μας θέλουν έτσι...Ας παρουσιαστεί ένας ΜΜ να μας δώσει κάποιες εξηγήσεις.Παραπάνω διάβασα οτι οι ΜΜ διαμαρτυρήθηκαν για την εξομοίωση μας...απο όσο γνωρίζω ο σύλλογος Μ/Η ήταν απο την αρχή μαζί μας όπως και το ΤΕΕ.Και άν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ τελικώς εξισωθούν με των πολυτεχνείων τι θα γίνει?Τσάμπα θα σπουδάσουμε εμείς 5 χρόνια και θα λιώσουμε στα βιβλία και μέσα στο μηχανουργείο για να έρθει ο απόφοιτος ΤΕΙ που έχει σπουδάσει 4 χρόνια σε μη πολυτεχνικό επίπεδο να μας πεί sorry αλλα δεν μπορείς να τα υπογράψεις εσύ αυτά...άντε να διοικήσεις κάνα καφενείο και άσ'τα αυτά σε εμάς που ξέρουμε...Ας σοβαρευτούμε λίγο και ας σεβαστούμε αποφάσεις που έχουν παρθεί απο άτομα που γνωρίζουν κάτι παραπάνω απο εμάς...Και αν διαφωνούμε με το επίπεδο αυτών των ανθρώπων πάντα μπορούμε να διεκδικήσουμε τις θέσεις τους και τις δουλειές τους...διαφορετικά είτε συμφωνούμε είτε τη κάνουμε για άλλη χώρα.

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

 

Kαι κάτι ακόμα πιο εξωφρενικό...όλοι οι ΜΠΔ σπουδάζουν 5 χρόνια...ύστερα πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ ώς ΜΜ...και παρ'ολα αυτά αν δούλευαν σε μια εταιρία ως κάτι άλλο πέρα απο σύμβουλοι θα τους πλήρωναν με αμοιβή μηχανικού ΤΕ!!Δεν πιστεύω να είναι σύμπτωση πως (τουλάχιστον μέσα σε αυτό το forum) εναντίον των ΜΠΔ παρουσιάζονται οι μηχανικοί ΤΕ.

 

οι αμοιβές στον ιδιωτικό τομέα, εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες κι όχι μόνο από το πτυχίο

επίσης δεν κατάλαβα όταν λες αμείβονται σαν ΤΕ, τί εννοείς ότι είναι η αμοιβή των ΤΕ ??

και τέλος το ότι χρησιμοποιούν την ειδικότητά σας σαν παράδειγμα περιπτώσεων, δεν τα έχουν μαζί σας οι ΤΕ,

το ίδιο συμβαίνει και με τους ΗΜΜΥ σε άλλα θέματα

ξεκολλάτε που βρήκατε κι εσείς τον "εχθρό" σας

 

Παραπάνω διάβασα οτι οι ΜΜ διαμαρτυρήθηκαν για την εξομοίωση μας...απο όσο γνωρίζω ο σύλλογος Μ/Η ήταν απο την αρχή μαζί μας όπως και το ΤΕΕ.

 

διαμαρτυρήθηκαν κι υπάρχουν και πρακτικά από τις συνελεύσεις τους, αλλά στο τέλος το έκαναν "τουμπεκί"..Όσο για το ΤΕΕ εισφορές ψάχνει, εσάς θα έβγαζε έξω ?

 

Τσάμπα θα λιώσουμε μέσα στο μηχανουργείο ...

 

τα στουπιά με τα λάδια από το σκούπισμα των χεριών σας, μην τα πετάτε

είναι καλό "προσάναμμα" :D

Link to comment
Share on other sites

Eννοώ οτι για την επίβλεψη/εγκατάσταση Η/Μ μας πλήρωναν λιγότερα επειδή δεν μπορούσαμε να υπογράψουμε και χρειαζόταν υπογραφή ΜΜ.Επαναλαμβάνω ο σύλλογος Μ/Η έχω την εντύπωση πως ήταν απο την αρχή μαζί μας και σε τέτοια θέματα δεν γίνεται να κάνουν "τουμπεκί" όπως μας λές γιατί αν αυτή η εξομοίωση ήταν λάθος δεν συνέφερε 30.000 άτομα της Ελλάδας...Προφανώς κάποιος απο αυτούς τους ανθρώπους συμφωνούσε...Αν διαφωνούσαν 30.000 άτομα ή έστω 25 ή 20 ή 10 τα πράγματα θα ήταν αλλιώς.Πέρα απο ειρωνικά σχόλια μπάς μπορείτε να βρείτε μια σωστή δικαιολογία στο θέμα γιατί δεν είμαστε(πέρα απο σχόλια δεν "είστε γιατί εγώ το ξέρω" όπως αναφέρθηκε πιο πάνω).Εγώ παραπέμπω σε γεγονότα,προγράμματα σπουδών και περιπτώσεις ανθρώπων ενώ εσείς τι κάνετε?

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. Είναι πολύ εύκολο να πατήσεις το "post reply" αντί του "Quote"

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου βλέπεις γραφω και για μενα δεν ειμια ΜΜ ειμαι ΜΠΔ.Δεν ξερω

απο ηλεκτρολογικά.Αλλα και ουτε απο μηχανολογικά.Οσο για το μηχανουργείο εμείς στην Ξάνθη δεν έχουμε.Εσείς;

τωρα και ο ΜΜ με ροή διοικησης δεν Ειναι ικανο΄ς σε κατασκευαστικό

κομματι.Γιατί δεν γνωρίζει

Το οτι΄ειμαι στην σχολή δε σημαίνειθ οτι μου εχει προσφέρει γνωσεις.

Πιστεύω ότι το βάρος της γνώμης μου ειναι αρκέτα μεγάλο εχοντας εμπείρια

και από τις δυο βαθμίδεσ.Εσυ πηγες από τα ΤΕι

ΟΧΙ

Αρα πως τα κρίνεις

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και εμείς στη Κρήτη έχουμε μηχανουργείο.Και σαφώς έχουμε ηλεκτρολογικά μαθήματα.Δηλαδή μου λές οτι οι ΜΜ που έχουν πάρει κατεύθυνση βιομηχανικής διοίκησης και επιχειρησιακής έρευνας ΔΕΝ είναι ΜΜ.ΜΜ είναι μόνο αυτοί που έχουν πάρει κατασκευαστική ροή.Φίλοι και συνάδελφοι, όπως καταλαβείνετε δεν υπάρχει λόγος για περεταίρω σχόλια σε αυτό το θέμα.Σύμφωνα με το συνάδελφο οι ΜΠΔ δέν είναι ΜΜ γιατί έχουν έλλειψη σε θέματα κατασκευαστικού τομέα όπως και οι ΜΜ που δεν έχουν διαλέξει τη κατασκευαστική ροή.Ελπίζω να κατάλαβες φίλε μου οτι έτσι ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΟΛΟΥΣ τους συναδέλφους ΜΜ που έχουν διαλέξει ροή πέρα της κατασκευαστικής.Ο ΜΜ έχει να διαλέξει μεταξύ 4 ροών.Μόνο μέσω της κατασκευαστικής μπορεί κάποιος να γίνει ΜΜ σύμφωνα με τον συνάδελφο.Τολμώ να πώ οτι κάποιοι άνθρωποι έχουν φτάσει στο σημείο του παραλογισμού προκειμένου να πείσουν.Τέλος επειδή μας παρακολουθούν υποψήφιοι φοιτητές του τμήματος ΜΠΔ να πώ οτι το μόνο μειονέκτημα που έχει η σχολή είναι η έλλειψη επιλογής ροής.Αν κάποιοι πιστεύουν οτι ΜΜ είναι μόνο αυτοί που έχουν επιλέξει κατασκευαστική ροή (όπως ο εν λόγω συνάδελφος) τότε το τμήμα δεν είναι για αυτούς.Βέβαια στα επ. δικαιώματα θα είστε πλήρως κατοχυρωμένοι σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.Just for the record τόσο καιρό που ασχολούμαι με το θέμα το γεγονός οτι ΜΜ είναι μόνο αυτοί του κατασκευαστικού τομέα είναι το πιο γελοίο!!!

 

Α και μου λές οτι δεν έχεις γνώσεις σε μηχανολογικά?Το μηχανολογικό σχέδιο τι το κάνεις?Στοιχεία Μηχανών 1,2 τι τα κάνεις?Θερμοδυναμική,μετάδοση θερμότητας,εργαλειομηχανές,κατεργασίες,υδρδυναμικές μηχανές,θερμικές μηχανές ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο τα κάνεις?Ας σοβαρευτούμε ρε παιδιά...Παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο...Και αν είσαι σε μια πολυτεχνική σχολή που δεν σου προσφέρει γνώσεις μάλλον το πρόβλημα δεν είναι στο ΔΠΘ.Δηλαδή αν είσαι σε μια σχολή που όταν τελειώσεις σου δίνει άδεια μηχανολόγου και ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και εσύ μου λές οτι δεν ξέρεις μηχανολογία και ηλεκτρολογία τότε γιατί είσαι εκεί?Απλά για να μειώνεις το τμήμα?

Link to comment
Share on other sites

όσο για το αν επίπεδο και τα δικαιόματα.Ενας μηχανικός τει δεν μπορει να εχει τα ίδια με έναν αει.Ναι συμφωνω.Αλλα δεν μπορει ενας μηχανικός τει με μεταπτυχιακό και διδακτορικό να έχει λιγότερα απο έναν 23 πιτσιρικά που μόλις εβγαλε τη σχολή.

Η ακόμα καλυτερα εσυ να εχεις καθηγητες στην σχολή υποψηφιους διδάκτορες

που τελειωσαν την προηγούμενη σχολή που εβγαλες και ένα μεταπτυχιακο και εσύ να δίνεις μαθηματικα του πρωτου έτους με αυτους επιτηρητες.

Θες να σου πω οτι αυτοί ετοιμάζουν Διπλωματουχους αλλα οι ιδιοι δεν έχουν επ δικαιωματα.

Και ισως το σενάριο που δεν εχει γίνει αλλα καλομελετα. Καθηγητης στο

Αει με κυριο τιτλο σπουδων Τει.

Γιατί οχι ειναι νόμιμο εχει μεταπτυχιακό διδακτορικό εχει συμπληρωμένα τυπικά προσόντα.

Ολα είναι θεμα συμφερόντων

Link to comment
Share on other sites

Φάσκεις, αντιφάσκεις μια απάντηση σε αυτά που σου λέω δεν δίνεις...δηλαδή είναι να τρελαίνεσαι μεσημεριάτικα...ΜΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχουν οι μεταπτυχιακοί και οι επιτηρητές στις εξετάσεις με τα μαθήματα των ΜΠΔ και για το αν καλύπτουν το αντικείμενο του ΜΜ ή όχι???Μέσα σε λίγα post έχεις εκθέσει τα 3/4 των συναδέλφων ΜΜ και τώρα και τις απόψεις σου...Και θα σε παρακαλούσα να γράφεις λίγο πιο καθαρά γιατί δυσκολεύμαι να καταλάνω τι εννοείς...Α και είναι αλήθεια πως το μεταπτυχιακό δεν δίνει παραπάνω επ. δικαιώματα.Αν θές να δίνει παραπάνω στους ΤΕΙ τότε τι πρέπει να γίνεται με τους ΑΕΙ που έχουν μεταπτυχιακό?Να τους ανακηρύξουμε τέρατα γνώσεων ή θεούς??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.