Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι ο πελάτης καταλαβαίνει τη βαρύτητα της επισκευής και τη θεωρεί μερεμέτι, με τη λογική ότι ξόδεψα 200.000 πχ για να φτιάξω το σπίτι μου και τώρα θέλω άλλα 40.00 για συντήρηση; Θα πιέσω να ρίξω τις τιμές γιατί ο εργολάβος θα έχει περιθώρια κέρδους.

Πολλές φορές και συνάδελφοι μηχανικοί, μεγαλύτεροι σε ηλικία κι'όλας, όταν τους εξηγώ για αποκατάσταση διατομής και ότι ο αναστολέας χρειάζεται πάνω από 3-4 μέρες για να διεισδήσει σε ικανοποιητικό βάθος δεν καταλαβαίνουν και βιάζονται να σοβατίσουν για να τελειώνουν. Μάλλον νομίζω μερικοί από εμάς δεν δίνουμε στους ιδιώτες να καταλάβουν και αυτοί με τη σειρά τους πιέζουν για μείωση τιμων=> μείση χρόνου=>όχι σωστή εφαρμογή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι ιδιώτες πρέπει να καταλάβουν οτι η επισκευή δεν είναι μερεμέτι. Αντιθέτως είναι πολύ πιο σοβαρή εργασία ακόμα και απο την αρχική κατασκευή αφου σκοπός της είναι να λύσει προβλήματα που στις περισσότερες φορές ευθύνεται η αρχική κατασκευή. Επίσης η επισκευή έχει σαν σκοπό την διατήρηση της επάρκειας και της αρχικής μελέτης με αποτέλεσμα την διασφάλιση της ικανότητας του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα στο εορταστικό πνεύμα και επειδή έχω δει αρκετές αστοχίες επισκευών με ιδιοκτήτες να ρωτούν γιατί? και μηχανικούς συναδέλφους να βρίσκονται σε δύσκολη θέση.....

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΙI

 

ΤΙΜΗ ΗΜΙ-ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ 350-450mV (-)

ΤΙΜΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ 5-10 kOhm cm

ΤΙΜΗ Ph ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗΣ 6.2-8.5

ΟΡΙΟ ΧΛΩΡΙΟΝΤΩΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗΣ >0.18% Κ.Β. ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ

ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗΣ < 70%

 

ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ/ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ

 

20 ΧΡΟΝΙΑ

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

post-25492-131887255173_thumb.jpg

post-25492-131887255189_thumb.jpg

post-25492-131887255196_thumb.jpg

post-25492-131887255209_thumb.jpg

post-25492-13188725522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ι

ΤΙΜΗ ΗΜΙ-ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ 270-380mV (-)

ΤΙΜΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ 5-10 kOhm cm

ΤΙΜΗ Ph ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗΣ 7.2-8.5

ΟΡΙΟ ΧΛΩΡΙΟΝΤΩΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗΣ <0.18% Κ.Β. ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ

ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗΣ < 70%

post-25492-131887255407_thumb.jpg

post-25492-131887255426_thumb.jpg

post-25492-131887255436_thumb.jpg

post-25492-131887255863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κε Ροδόπουλε διάβασα στο post "Υποστήλωμα χωρίς επικάλυψη" αυτό: "Δυστυχως αυτο ειναι λαθος που κανουν πολλοι..Και γω με αυτα που ακουγα απο ταυς μαστορες αυτη την εντυπωση ειχε μεχρι που το εψαξα λιγο...Ο ασβεστης ΔΕΝ εξειδωνει τον οπλισμο...Ειναι ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΟΣ για τον οπλισμο..Ο οπλισμος οξειδωνεται μονο σε οξινο περιβαλλον, το αλκαλικο τον προστατευει..Κατα την ενυδατωση του τσιμεντου παραγεται το ευεργετικο υδροξειδιο του ασβεστιου που δημιουργει αλκαλικο περιβαλλον γυρω απο τον οπλισμο, αυτο το περιβαλλον προστατευει τον οπλισμο απο τα οξειδια που εισερχονται μεσα στο σκυροδεμα. Οταν το υδροξειδιο του ασβεστιου μετατραπει σε ανθρακικο ασβεστιο λογω του διοξειδιου του ανθρακα της ατμοσφαιρας (φαινομενο ενανθρακωσης) τοτε αυτο το αλκαλικο περιβαλλον χανεται και ο οπλισμος ειναι τρωτος στα οξειδια. Ο ασβεστης λοιπον κανει καλο στον οπλισμος ΔΕΝ τον οξειδωνει...Εχω βρει αρκετο υλικο απο το μεταπτυχιακο μου σχετικα με το σκυροδεμα (συστολη, ενυδατωση τσιμεντου, ερπυσμος, αδρανη, τριχοειδη φαινομενα κτλ) αν ενδιαφερεται καποιος μπορω να του τα στειλω.." και μου έκανε εντύπωση. Κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δικο μου το ποστ....

 

Ειχα ρωτησει και γω τον κυριο Ροδοπουλο αν μας "τα εμαθαν" σωστα...

Αλλα αποτι καταλαβα οι απαντηση ειναι μαλλον πολυ συνθετη...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Τέρυ ποια ήταν η απάντησή του?Με ενδιαφέρει γιατί σε υπόγειο-λεβητοστάσιο (όπου δεν υπάρχει υγρασία εξωτερική μόνο η ατμοσφαιρική) σοβάτισαν κατευθείαν το ψιλό (μάρμαρο, άσπρο τσιμέντο και ασβέστη) κάτι σαν πεταχτό, καθαρά για αισθητικούς λόγους (για να μην βλέπει ο ιδιοκτήτης όταν κατεβαίνει τα μπετά) και δεν ξέρω τι ζημιά έχει κάνει στο μπετό και κατ' επέκταση στον οπλισμό.έχει διεισδίσει στο εσωτερικό ή όχι?έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι πραγματικά αλλα για το ασβέστη στον σοβά είχα πεί οτι δεν βοηθάει αφου η διαπερατότητα δεν αλλάζει λόγω των μεγάλων πόρων του σοβά. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια κίνηση για αντικατάσταση του απο άλλα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα τα παραλες....

Δεν θα παει ο ασβεστης να βρει τον οπλισμο να τον "φαει"....

 

Θα μας απαντησει περιμενε...και θα συνεχιζω και γω τις ερωτησεις..

 

κ. Ροδοπουλε...

 

Εχω μια κολωνα με 2εκ επικαλυψη...

 

Τι ειναι προτιμοτερο, χειροτερο, ουδετερο

 

1. Την αφηνω ως εχει χωρις επιχρισμα

2. Την βαφω με απλη βαφη εμποριου

3. Σοβατιζω σε τρεις στρωσεις (πεταχτο, χοντρο, ψιλο) με επιχρισμα με ασβεστη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.