Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Βαζω φωτο απο in house λογισμικό. Το προβλημα ειναι αρκετα πολυπλοκο. Το έχουμε φτιαξει με βάση διεθνη προτυπα, δικες μας μετρησεις και αρθρα. Το μινιμουμ ειναι τα διεθνη προτυπα, το μαξιμουμ ειναι η δική μας προσεγγιση.

 

Εβγαλα ονομα εταιρειας για να ειμαστε σωστοί.

 

 

Οκ θα στο βαλω πάλι σε excel και θα βάλω πάλι την πηγη. Αυριο όμως διότι θα πρέπει να παω γραφειο, 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ. Προφανώς και δεν έχω απαίτηση να το βάλετε τώρα. 

Από ότι έχω καταλάβει αυτό είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης. Οσες μετρήσεις και να κάνεις αν δεν βρείς τον ρυθμό διάβρωσης στην ουσία δεν έκανες τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Προφανώς και δεν έχω απαίτηση να το βάλετε τώρα. 

Από ότι έχω καταλάβει αυτό είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης. Οσες μετρήσεις και να κάνεις αν δεν βρείς τον ρυθμό διάβρωσης στην ουσία δεν έκανες τίποτα.

 

και ναι και οχι διότι το μεγάλο ερώτημα θα παραμένει. Πότε ξεκίνησε? 

Link to comment
Share on other sites

Το πότε ξεκίνησε δεν μπορεί να εκτιμηθεί συγκρίνοντας το ρυθμό διάβρωσης με την υφιστάμενη κατάσταση του οπλισμού;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζήτησες υπάρχει σε Lab View !!!! Εαν μου δώσεις 1-2 μέρες να το περάσω σε excel

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κ. Ροδόπουλε. Τι είναι το Lab view;

 

http://sine.ni.com/psp/app/doc/p/id/psp-357

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ #253 παρουσιάζετε κάποια screenshot από ένα λογισμικό που κάνει υπολογισμού του ρυθμού διάβρωσης. Υπάρχουν σε κάποια βιβλιογραφία οι εξισώσεις που χρησιμοποιήσατε;

Μιλάω για τον υπολογισμό από μετρήσεις δυναμικού, αγωγιμότητας, co2, χλωριόντων κλπ και όχι για αυτούσια μέτρηση μέσω συσκευής LPR.

¨εχει ανεβάσει και Ροδόπουλος και εγώ κώδικες που μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις σε LPR για να βγάλεις διαγράμματα πολώσεως,νομίζω είναι το Θέμα Μη καταστροφικοί.Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν γαλβανοστατικούς παλμούς και όχι LPR διότι είναι ελαφρύτερο σαν μηχάνημα και πιο γρήγορο στη μέτρηση.Η υπόθεση του ρυθμού διάβρωσης γίνεται απο μία συγκεκριμένη εξίσωση που έχει η κάθε εταιρία και είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ για το κάθε μηχάνημα.Αυτές τίς εξισώσεις θα τις βρείς στα μάνουαλ απο το κάθε μηχάνημα.Με γαλβανοστατικούς παλμούς το όργανο θα μετρήσει επίσης ημιδυναμικό -resistivity και ρυθμό διάβρωσης.Μη ξεχνάς οτι αυτά θα πρέπει να τα βαθμονομήσεις με κάποιο τρόπο και αυτός είναι το Rapid Chloride test που λέει ο Χρήστος (Τ260-96), υπάρχουν παρόμοια όπως το CIB k.o.k.LPR είναι της James NDT, και φυσικά έχει καλύτερη ακρίβεια .......(Θα την χρειαστείς;  ;))

 

 

Η εξίσωση που ζητάς είναι Ln1.08i=7.89+0.7771ln1.69Ccl - 3006/T-0.000116Rc+2.24t^-0.215 

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.