Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

δεν το ηξερα

 

Μιλαω για απωλεια συνάφειας σε υπάρχον οπλισμένο σκυρόδεμα με μεγάλο δυναμικό. Μιλας για αναμονές. Βεβαια ακόμα και εδω υπαρχει αντιλογος δες

 

Corrosion of steel reinforcement due to atmospheric pollution

G. Batis *, E. Rakanta 1

 

Βαζω συμπερασματα

 

Steel corrosion products at great thickness were

moved from the steel surface towards the inner of concrete.

The iron oxides, which remained on the steel

surface, have porous structure, fact that leads to the

development of micro galvanic corrosion and consequently

the increase of corrosion rate of the reinforced

structure.

Pre-oxidized steel rebars showed significant reductions

in pull-out strength, with the degradation in bond

being dependent on the morphology and the thickness

of corrosion products on steel reinforcements.

The bond strength between concrete and steel rebar

was found to decrease with increasing weathering from

45 to 122 days, due to the morphology and the thickness

of rust layer on steel surface, as indicated by the ESEM

observation.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρω γιατί μιλάω. Μιλάω γι' αυτό που ρώτησε ο τερρυ

Ποια η γνωμη σας για τους οπλισμους που εχει μια ελαφρα επιφανειακη αξειδωση και χρησιμοποιούνται στις κατασκευες (οξειδωση λογω της εκθεσης στις καιρικες συνθηκες..)

και αφορούσε εκτεθειμένο οπλισμό. Και γι' αυτό απάντησα.

 

Ξαναδιάβασε να δεις τι είχε ρωτήσει

Μιλαω για απωλεια συνάφειας σε υπάρχον οπλισμένο σκυρόδεμα

ξέρω γιατί μιλάς

Link to comment
Share on other sites

OK θα πρεπει να γινει πιο σαφές. Υπάρχει σιγουρα μεγάλη συζήτηση στο θέμα. Με την μικρή μου πείρα πιστευω τα εξης

 

Πειράματα όπου διαβρωμένος σιδερος μπαίνει σε υγειές σκυρόδεμα ειναι πλασματικά δίοτι η χημική συσταση του προστατευτικού στρώματος αλλάζει. Να πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως γίνεται και σιγουρα δεν μπορουμε να το μετρησουμε ευκολα. Ξερω όμως οτι εαν κανουμε τους κύβους του pull-out και τους υποβάλουμε σε επιταχυνόμενη διαβρωση και για ορισμένες τιμες δυναμικού η συνάφεια πέφτει. Τωρα προσοχή. Ολα τα εργαστηριακα πειράματα γίνονται σε μικρή κλίμακα, με ιδανικά καλούπια, κλπ με αποτέλεσμα να επέχουν απο την πργαματικότητα. Επίσης δεν εχουμε συνδετήρες, ντίζες, κλπ. Θα χρειαζόταν ενα Full-scale test το οποίο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα δεν έχει την δυνατότητα. Τωρα πιστεύω ότι. Εφόσον εχουμε αυξηση του όγκου των οξειδίων μέχρι και 40 φορές και δημιουργία ακτινικών τάσεων με αποτελεσμα την ρηγματωση του σκυροδεματος δεν θα πρεπει να θεωρουμε οτι η συνάφεια εστω και τοπικά χάνεται?

Link to comment
Share on other sites

.......δεν θα πρεπει να θεωρουμε οτι η συνάφεια εστω και τοπικά χάνεται?

προφανώς. εγώ δεν είπα σιδερώστε.

 

άλλωστε δεν μπορούμε να μιλάμε ούτε για κράτυνση ούτε για ολκιμότητα σε τέτοια βαριά διάβρωση, σε σχέση με μία αντίστοιχη ακέραια ράβδο, οπότε τι να την κάνω τη συνάφεια.

 

αλλά από την άλλη μην δημιουργείται και η εντύπωση ότι ένας οπλισμός εκτεθειμένος κάποιο καιρό στις καιρικές συνθήκες χάνει και κανά σοβαρό τμήμα των μηχανικών του χαρακτηριστικών

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την εκθεση και τον χρονο. Εαν ειμαστε κοντα στην θαλλασα και μετα απο τους θερινούς μηνες μπορει να υπάρχει σημαντική υποβαθμιση ειδικοτερα στην ολκιμοτητα. Καποια στιγμη θα βαλω αποτελεσματα απο την DIN.

 

 

Ολη η συζητηση γινεται για αυτη την βαρια διαβρωση. ποση ειναι? Μην ξεχνας οτι πρωτα χάνουμε συναφεια και μετα βασική ολκιμοτητα, κρατυνση, κλπ. Βεβαια εαν εχουμε υδρογονο τα πραγματα αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την εκθεση και τον χρονο
Μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός. Δεν διαφωνώ στο ανάλογα, αλλά διαφωνώ στο γεγονός ότι η έκθεση οπλισμού π.χ. 2 βδομάδες παίζει ρόλο

 

Επίσης ποια μάντρα στοκάρει για μήνες, ειδικά τώρα που μόνο επιταγές κυκλοφορούν? Συνήθως ξεμένουν κάτι Φ22, που είναι εντελώς ιδιαίτερη περίπτωση και πάνε και αυτά γρήγορα για σπρώξιμο

 

ποση ειναι?

που να ξέρω? δεν κάνω πειράματα. όση λέει ο ΚΤΧ μου αρκεί

Link to comment
Share on other sites

Για το ΚΤΧ ανοικτες μαντρες ειναι παρανομες. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο μηχανικός πρεπει να μπερδευεται με τις μαντρες. Ζητας καινουργιο οπλισμο, απο κλειστεί μαντρα κλπ. Εμας δεν μας νοιαζουν οι επιταγες. Τόσα χρονια τα αρπαζανε οι μαντρες. Ακομα και τωρα δεν βαζουν μυαλό. Για δυο βδομάδες δεν υπάρχει προβλημα. Εχουμε ομως οπλισμο 6-9 μηνες σε ανοικτη μαντρα ή στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο μηχανικός πρεπει να μπερδευεται με τις μαντρες.

α, δεν πρέπει λες? δηλαδή να πάει να δει τις μάντρες στην περιοχή του και τις μονάδες σκυροδέματος είναι κακό λες?

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός μηχανικός και φυσικά θα πάει στην μάντρα (και μάλιστα με δικά του σχέδια για τα τύμπανα και τις αγκυρώσεις για να κοπούν τα σίδερα όπως πρέπει) για να δει και την κατάσταση των σιδήρων. Μηχανικός δεν γίνεσαι μέσα από το γραφείο μόνο. Πρέπει να βγαίνεις και έξω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις αλλα που θα το βρουμε...Σημερα πηγα σε μια επισκευη, περασα 3-4 φορες απο κανενα μισαωρο...Και μου κανει ο μαστορας "Εγω το εχω περασει το σχολειο, το εχω το πτυχιο μου, δεν θελω επιβλεψη"..αντε πηγαινε και στη μαντρα να δεις τα σιδερα...θα γελασει ο καθε πικραμενος...

 

συγνωμη για το εκτος θεματος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.