Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η συνέντευξη Βαρώτσου ανέβηκε στο internet, στο site της Ζούγκλας.


Recommended Posts

ξερει κανεις αν εχει γινει ερευνα για τα κτιρια που εχουν καταρευσει στους 2 προηγουμενους μεγαλους σεισμους, οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης τους, δηλαδη αν ειχαν γινει στατικες μελετες, αν αυτες ακολουθηθηκαν κλπ ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καποια στίγμη οι γιαπωνέζοι θα εφεύρουν την απαιτούμενη τεχνολογια / τεχνογνωσια πρόβλεψης των σεισμων και μέτα θα την πουλήσουν και σε εμας. Μεχρι τότε ας λέει ο κάθε "δημοσιογράφος"¨ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν εχει γινει ερευνα για τα κτιρια που εχουν καταρευσει στους 2 προηγουμενους μεγαλους σεισμους, οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης τους, δηλαδη αν ειχαν γινει στατικες μελετες, αν αυτες ακολουθηθηκαν κλπ ??

 

Σε ποιούς σεισμούς αναφέρεσαι ακριβώς; Πάντως από το λίγο που είχα παρακολουθήσει το θέμα για τον σεισμό του 1999 στην Αθήνα το ΤΕΕ είχε διεξάγει έρευνες και είχε εξάγει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα. Είμαι σίγουρος ότι στην αρχειοθήκη του θα βρεις πλούσιο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εγώ πάω να σκάσω. Είναι δυνατόν να ασχολούνται πότε θα γίνει σεισμός?

Σεισμός θα γίνει έτσι και αλιώς, αφού είμαστε σεισμογενής χώρα.

Ερώτηση. Ποιος μπορεί να πει σε μένα να κάνω πείραμα στην αντισεισμική ευρεσιτεχνία (αξιόπιστο πείραμα) Ξέρετε ότι ένα αξιόπιστο πείραμα έχει κόστος 2000000 ευρώ

Εδώ το κράτος δεν έπρεπε να βοηθήσει?

 

Τα κανάλια δεν έπρεπε να ενδιαφερθούν?

Εγώ πως θα κάνω το πείραμα, και όλα τα άλλα?

Ξέρετε πολλές ευρεσιτεχνίες, να ασχολούνται με την πάκτωση του δομικού έργου, και τον έλεγχο του κάθετου άξονος αυτού.

Πώς θα δούμε αν είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν είναι μόνο ο Βαρώτσος που ασχολείται με την πρόβλεψη σεισμών. Βλέπεις η πρόβλεψη είναι πάντα σημαντικός σύμμαχος στην αντιμετώπιση των συνεπειών. Προφανώς δεν μπορείς ποτέ να προφυλαχθείς επαρκώς αλλά σίγουρα μπορείς να κινηθείς ούτως ώστε να σώσεις πολλές ανθρώπινες ζωές.

 

Όσο για τις ευρεσιτεχνίες τα έχουμε ξαναπεί. Στην Ελλάδα πρέπει να έχεις και τις κατάλληλες γνωριμίες για να μπορέσεις να χρηματοδοτήσεις τέτοιου είδους έρευνες. Δεν έχουμε αναπτύξει βιομηχανία παραγωγής τεχνογνωσίας με αποτέλεσμα όλα να κινούνται μέσα από τα κανάλια των Πανεπιστημίων και του ΙΤΕ. Ψάξε λίγο να δεις τί έγινε και με το hydrosol, μια ευρεσιτεχνία που παρήχθη στο ΕΜΠ αλλά αξιοποιείται πλέον στην Αλσατία και όχι στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε γιαννη όπως εχεις εσυ την αναγκη για την ερευνα σου ετσι την εχουν αλλοι για τις δικες τους και ο καθενας θεωρει το δικο του κομματι πιο σημαντικο.

 

εγω προσωπικα συμφωνω οτι η αντισεισμικη τεχνολογια ειναι σαφως πιο σημαντικο θεμα απο την τεχνολογια προβλεψης σεισμων (αν υπαρχει καν τετοιο πραγμα) και σιγουρα χρηζει μεγαλυτερης εμφασης, αλλα η αντισεισμικη τεχνολογια γενικως χρηματοδοτειται ετσι κι αλλιως με τεραστια κονδυλια.

 

Εσυ συγκεκριμενα δεν χρηματοδοτησαι. Ειμαι σιγουρος πως αλλοι με αλλα θεματα αντισεισμικα παιρνουν χρηματοδοτηση, οπως ειμαι και σιγουρος πως αλλοι με πολυ πιο σοβαρα θεματα, πχ ιατρικα ή παιδειας δεν παιρνουν φραγκο χρηματοδοτησης επειδη δεν εχουν πιασαρικο θεμα.

 

τωρα με το συγκεκριμενο το θεμα σου, χωρις να εχω αποψη αφου δεν εχω γνωση, πιστευω οτι πασχεις στο να πεισεις ως προς την θεωρητικη ορθοτητα των λεγομενων σου. Και για να βρεις λεφτα, πρεπει να πεισεις πρωτα θεωρητικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ. Για τα χάλια μας. Δεν τα λέω γιατί δεν αγαπώ τον Έλληνα, αλλά γιατί τον αγαπώ, και πικραίνομαι που όλοι πάμε για το εξωτερικό.

Πρέπει να παράγουμε και εμείς κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητική ορθότητα. Όχι δεν είναι αυτό. Είμαι τόσο σίγουρος πια ότι δεν είναι αυτός ο λόγος.

Το άρθρο αυτό που έγραψα στο τέλος, δεν το απόρριψε κανείς.

Όποιος διαβάσει την ευρεσιτεχνία καλά, ξέρει.

 

Κάντε μου ερωτήσεις εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040&page=3

για την θεωρητική τεκμηρίωση της ευρεσιτεχνίας, που βρίσκεται στην απάντηση (19) και (20)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά οι επιτυχίες του ΒΑΝ στη πρόβλεψη σεισμών είναι μεγάλες και υπάρχουν στη διεθνή και εγχώρια βιβλιογραφία.

Μην τα ισοπεδώνεται όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.