Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματισμός σε ξενοδοχειακό συγκρότημα.


g-volos

Recommended Posts

έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω:

α)τα VRV χρησιμοποιείθηκαν για κλιματισμό και θέρμανση και οι λέβητες που αναφέρεις για ζεστά νερά χρήσης?

β)τα VRV ξέρω πως είναι πανάκριβα.Γιατί επιλέχθηκαν?

γ)με ποιο κριτίριο μπήκαν στους μεγάλους χώρους f-coils και αεραγωγοί?λόγο όγκου?

δ)τέλος ξέρω πως μονάδα VRV έχει 1 εξωτερική και το πολύ 4 εσωτερικές.ισχύει αυτό?

ουφ μπερδευτικα..... :roll:

Link to comment
Share on other sites

α) Ναι

β) όλο το πακέτο κλιματισμού για τις 1000 κλίνες κόστισε 400.000 ευρώ

γ) Fan-coils μπήκαν σε μικρά γραφεία και στους μικρούς χώρους του spa όπου γίνεται το μασαζ. Στα συνεδριακά και στα 2 κεντρικά μεγάλα εστιατόρια επιλέχθηκε σύστημα αεραγωγών.

δ) Ανάλογα τη συσκευή και την εταιρεία. Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο πάντως κάθε εξωτερική συσκευή είχε σχεδόν μια ντουζίνα fan coils επάνω του.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έχει λέβητα για τα ζεστά νερά (άσχετα με την θέρμανση επιβάλλεται στα ξενοδοχεία) άρα θα έχει και λεβητοστάσιο και αφού απαιτείται και μελέτη κλιματισμού θέλει και ψυχροστάσιο.Δηλαδή qwert λες να δείξω μικτό σύστημα π.χ. f-coils....και αν ο ιδιοκτητης αποφασίσει να βάλει κλασική θέρμανση με σώματα και ένα άλλο άσχετο σύστημα κλιματισμού?πως θα ξέρει το μέγεθος του λέβητα και των σωμάτων?....τελοσπάντων θα δείξω ένα μικτό σύστημα και ο αλλάχ βοηθός :D

 

μεχρι τωρα παρατεθηκαν καποιες ιδεες σχετικα

στην ουσια θα πρεπει να δεις καθε χωρο χωριστα

για τα υπνοδωματια παντως δεν συνιστανται αεραγωγοι αλλα φαν κοιλς οροφης , σε χωρους συναθροισης αεραγωγοι και απαγωγη σε συνδυασμο με φαν κοιλς πιθανον , στην ουσια θα πρεπει να αποφασισεις για καθε χωρο χωριστα σε συνεργσια με τον αρχιτεκτονα και τον ιδιοκτητη και στο τελος να επιλεξεις , αυτη γενικα ειναι μια φτηνη λυση , ισως να υπαρχει και η δυνατοτητα ηλιακων για προθερμανση και σε καθε περιπτωση μαζι με τους προαναφερθεντες εξηγησε οτι πρεπει εξ αρχης να αποφασιστει το ειδος μια και εκ των υστερων μπορει να χρειαζονται δομικες επεμβασεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

 

τέλος ξέρω πως μονάδα VRV έχει 1 εξωτερική και το πολύ 4 εσωτερικές.ισχύει αυτό?

 

Αυτό ίσως το έχεις ακούσει για τα multi. Αλλά και στα multi υπάρχει σύστημα με 6 εσωτερικές. Σε VRV μπορείς να πας πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.