Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.6 Google Earth


iovo

Recommended Posts

  • 4 months later...

Ειμαι Πολιτικος μηχανικος ΕΜΠ και Έχω το εξής πρόβλημα: θελω να εισαγω ενα σχεδιο απο το autocad

με συντεταγμενες ΕΓΣΑ87 η WGS84 και να το βλεπω στο Google Earth,

στην συνεχεια θελω την εικονα του Google Earth, να την τοποθετησω παλι μεσα στο παραπανω σχεδιο υπο κλιμακα

πχ. 1: 5000 :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δες και προηγούμενες δημοσιεύσεις έχει αναλυθεί το θέμα.

Για να βάλεις cad σχέδιο υπάρχει κάποια διαδικασία εκτός αν βρεις κάποιο πρόγραμμα που εξάγει κατευθείαν kml αρχείο.

Εγω έχω βρει μέθοδο με δωρεάν προγράμματα και την έχω αναλύσει σε προηγούμενη δημοσίευση.

Για να βάλεις εικόνα μες στο cad απλώς κάνεις save as από το google earth και μετά με κοινά σημεία και align τη φέρνεις πάνω στο σχέδιο.

Επίσης μπορείς να κάνεις απλώς scale σύμφωνα με τη γραφική κλίμακα που θα έχει πάνω η εξαγόμενη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δες και προηγούμενες δημοσιεύσεις έχει αναλυθεί το θέμα.

Για να βάλεις cad σχέδιο υπάρχει κάποια διαδικασία εκτός αν βρεις κάποιο πρόγραμμα που εξάγει κατευθείαν kml αρχείο.

Εγω έχω βρει μέθοδο με δωρεάν προγράμματα και την έχω αναλύσει σε προηγούμενη δημοσίευση.

 

Έχουμε δικαίωμα μίας παραπάνω βοήθειας? :o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

υποθέτω έχεις το Google Earth FREE; Αρα σώζει σε μικρή ανάλυση τη φωτογραφία οπότε και έχεις χαμηλή ποιότητα... Υπάρχει το Google Earth PRO το οποίο σώζει εικόνες καλής ευκρίνειας για να τις χρησιμοποιήσεις αλλά επί $ πληρωμή!

Οπότε αποκτάς το PRO (αγορασμένο η όχι αφορά εσένα)...

Υπάρχει και 1 άλλη λύση. Βλέποντας στο Google Earth το σημείο ενδιαφέροντος σου πάτα PrtScn (Printscreen). Στη συνέχεια μπαίνοντας πχ στη "Ζωγραφική" των windows κάνε ΑΡΧΕΊΟ->ΔΗΜΙΟΥΡΓΊΑ και μετα PASTE. Αν θέλεις να φάινεται μόνο η πραγματική εικόνα (και όχι και το περίγραμμα του Google Earth) διάλεξε το περίγραμμα της εικόνας ->Copy μετά πάλι ΑΡΧΕΊΟ->ΔΗΜΙΟΥΡΓΊΑ και μετα πάλι PASTE.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαπιστωσα μετα απο καποιο ψάξιμο ότι το pro ειναι αυτό που χρειάζεται αλλά 400$!!!Χαχααχχααχ...

 

Αυτο με το print screen το χα σκεφτει αλλά δεν το δοκίμασα..Θα το κάνω όμως..

 

 

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του PrintScreen υπάρχουν και άλλα καλύτερα και μάλιστα δωρεάν προγραμματάκια για σύλληψη της εικόνας του Η/Υ.

Ένα απ' αυτά είναι και το ScreenHunter.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενημερωρικά, με το Civil 3d 2008 και 2009 έχεις την δυνατότητα να κάνεις import εικόνα του Google Earth και να σου δημιουργήσει και Surface της περιοχής της εικόνας, με κάποιο σφάλμα βέβαια αφού πέρνει την επάνω επφάνεια των κτιρίων ή των δέντρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.