Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί φωτοβολταϊκών


Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου αν μπεις στο site της greenpeace εχει καποια λινκς εκει που λεει τροποι εξοικονομησης ενεργειας που θα σου φανουν πολυ χρησιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, παρακολουθώ καιρό το forum και σας ευχαριστώ πολύ για τη γνώση που μου έχετε ως τώρα προσφέρει.

Είμαι νέος μηχανικός, μόλις πριν λίγους μήνες γράφτηκα στο ΤΕΕ, και ήθελα να σας ρωτήσω ένα δύο πράγματα για να προσανατολιστώ στο χώρο των φωτοβολταϊκών.

 

Θέμα Φωτοβολταϊκά:

1) Οι μελέτες έχουν κάτι το ιδιαίτερο που ένας διπλωματούχος θα πρέπει να παρακολουθήσει «ειδική εκπαίδευση»? Το διάβασμα και μία δύο μελέτες αρκούν?

2) Η εγκατάσταση γίνεται από εμάς τους Μηχ. ή Ηλ. Μηχανικούς ή από το συνεργείο με εμάς επιβλέποντες?

3) Από τα υλικά είμαστε ικανοποιημένοι? Αντέχουν? Πρέπει να προτιμάμε κάποια..?

4) Οι εγκαταστάτες και τα επαγγέλματα που συνδέονται με τη μελέτη και εγκατάσταση φβ, διαφέρουν για τα διάφορα kw? (Αναφέρομαι μόνο για ΠΕ)

5) Εν τέλει όταν μιλάμε για εγκατάστάτες, σε ποιους αναφερόμαστε…?

6) Μια εταιρία ή ένα γραφείο, στο χώρο των φβ τι ειδικότητες χρειάζεται πιο πολύ? Ή δε παίζει σημασία?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω κάτι γενικό, που θα ρώταγε ένας χρήστης, αλλά και που πρέπει να έχει στα υπόψη του ο Μηχανικός…;)

Α) Τι πρέπει να προσέχουμε σε μια μελέτη?

Β) Τι πρέπει να προσέχουμε σε έναν εγκαταστάτη?

Γ) Τι μπορεί να πάει στραβά και να χρειαστεί επιδιόρθωση?

 

Αν κάποιος θέλει να μου εξηγήσει αναλυτικότερα κάτι που πρέπει να προσέξω ή να διαβάσω σε θέματα πέραν των θεωρητικών των φβ και πέραν των νόμων ας μου στείλει και Pm.

Ευχαριστώ πολύ.!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.ποιες ειναι οι τιμες πωλησης απο φωτοβολταικες εγκαταστασεις;βγηκε καινουργιος νομος;ισχυουν για 20 ή 25 χρονια;ειναι σταθερες ή αυξανονται κατα 2,5 τοις εκατο καθε χρονο;

2.φορολογειται το εισοδημα απο τα φωτοβολτικα;αν ναι με ποσο;

3.ποσος χωρος χρειαζεται ανα εγκατεστημενο kw σε στεγη,ταρατσα,χωραφι(εδω μιλαμε για παρκο) , για την εγκατασταση φβ πολυκρυσταλλικου πυριτιου;

4.ποση απωλεια αποδοσης εχουν τα φβ πλαισια ανα χρονο;

5.ποσο ειναι το επιτοκιο αναγωγης και ποσο το επιτοκιο δανεισμου;

6.υπαρχει κανενα προγραμματακι-εξελακι για παρκο ή σπιτι οπου εχεις και παραγωγη και καταναλωση;

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εάν είναι εύκολο, μπορείτε να παραθέσετε τη διαφορά μεταξύ πασσαλόπηξης και τσιμέντων?

 

Ένας συγγενής μου είναι ένα βήμα πριν την επένδυση φ/β και έχει δύο προσφορές από δύο εταιρείες, η μία έχει μόνο πασσαλόπηξη και η άλλη μόνο τσιμέντα και δεν μπορεί να αποφασίσει.

 

Ρώτησε εμένα ως πιο "ειδική" (λόγω της ειδικότητας), αλλά επαγγελματικά δεν ασχολούμαι με φ/β, οπότε οποιαδήποτε άποψη θα βοηθούσε . . .

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.