Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακυρότητα αδείας λόγω ανακριβών στοιχείων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα .

 

Συζητώ με πολεοδομία την ανάκληση άδειας δεκαετίας 70 καθώς στα σχέδια δεν εμφανίζεται ένα ολόκληρο κτήριο που προυπήρχε στο οικόπεδο και υπάρχει και σήμερα. Συνεπώς η άδεια έχει εκδοθεί επί αναληθούς τοπογραφικού και μελετών με συνέπεια χοντρές υπερβάσεις κάλυψης δόμησης κλπ.

 

Η πολεοδομία λέει ότι τόσο παλιές άδειες ΔΕΝ ανακαλούνται αλλά πρέπει να γίνει απευθείας καταγγελία για αυθαίρετο.

 

Γνωρίζετε κανείς αν πράγματι υπάρχει κάποια διάταξη περί μη δυνατότητας ανάκλησης όπως ισχυρίζεται η Πολεοδομία ?

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι γινεται ανακληση αδειας, μετα δε θα επιβληθουν προστιμα αυθαιρετου εφοσον εξαπατηθηκε η πολεοδομια?Αν ναι δεν καταληγεις στι ιδιο αποτελεσμα (ερωτηση κανω)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχω ακούσει και εγώ αυτό

 

πως μετά την παρέλευση κάποιων ετών (αρκετά λιγότερα από 10)

δεν νομιμοποιείται η ανάκληση αδείας.

 

Πάντως με εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 1512

λύνονται όλα τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

@Μanolis gon

 

Ναι , αυτό θέλω να κάνω , το θέμα είναι να βρω την σωστή διαδικασία καθώς το πράγμα θα τραβήξει σε μάκρος και μάλλον θα καταλήξει στα δικαστήρια με αγωγές μεταξύ συνιδιοκτητών.

 

@ Brasco

 

η διαδικασία που περιγράφεις μικροπαραβάσεις δεν αφορά μόνο ?

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω αυτο εχω ακουσει απο συμβολαιογραφο και μαλιστα μιλησε για παρελευση 25ετιας...

 

Κατι παραπανω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.