Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρόλος του ΤΕΕ


Structur

Recommended Posts

Πάρτε μέρος στην ψηφοφορία του ΤΕΕ για να έχει ο φορέας μας κύρος

To TEE και φυσικά δεν έχει κύρος και δεν μπορεί να λαμβάνεται σοβαρά.

Είναι πολιτικό μέσο και το χρησιμοποιούν πολύ καλά όσοι το χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mechcon

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση για το ρόλο του ΤΕΕ, ιδιαιτέρως μετά την γνωστοποίηση από τους συντονιστές ότι απαγορεύεται ο προεκλογικός διάλογος στο παρόν forum. Συγκεκριμένα, εχτές μου ήρθε το εξής mail: "Η ομάδα συντονισμού αποφάσισε ότι δεν θα κάνουμε δεκτές συζητήσεις με αναφορές σε ονόματα παρατάξεων/κομμάτων κτλ εν όψει των εκλογών του ΤΕΕ. Ως εκ τούτου το θέμα σας δεν μπορεί να εγκριθεί".

Επισημαίνω ότι το βασικό θέμα της ανάρτησής μου ήταν "Γιατί να ψηφίσω στις εκλογές του ΤΕΕ;"

ss-sk

Κάποια "φίμωση" όμως των παρατάξεων ενόψει των εκλογών, ναι, αποφασίσθηκε. Με την ίδια λογική που απαγορεύονται οι κομματικές διαφημίσεις λίγο πριν τις βουλευτικές εκλογές.

με συγχωρειτε ,αλλα εχω μια απορια. στον συναδελφο mechcon απαγορευτηκε να δημοσιευσει το "γιατι πρεπει να ψηφισω στο ΤΕΕ?"

αλλα μετα ομως επιτραπηκε το κατωτερω

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=14634 ΔΗ.ΠΑ.Μ. - Εκλογές ΤΕΕ

ερώτηση :δεν υπαρχει καποια αντιφαση?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να δω τι έχει γράψει ο συνάδελφος mechcon αφού μάλλον στην ουσία είναι απάντηση σε όλες τις επιθέσεις που δέχεται το ΤΕΕ από όλους εμάς που αν καμμιά φορά γίνει η στραβή θα απευθυνθούμε σε αυτό για να διεκδικήσει την αμοιβή μας ή θα ζητήσουμε την νομική συνδρομή του σε τυχόν νομικό πρόβλημά που θα μας τύχει.

 

Αν βέβαια έχει συχνές αναφορές σε συγκεκριμένη παράταξη, ορθό θα ήταν να αφαιρεθούν από τον mechcon.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ανέφερα δύο περιπτώσεις που μπορούν να τύχουν στον καθένα μας και που, φυσικά, θα καταλήξουν στις δικαστικές αίθουσες αλλά με την νομική συνδρομή του ΤΕΕ.

Σαφώς και δεν είναι αποκλειστικά αυτός ο ρόλος του ΤΕΕ.

Μια επιτυχία ήταν η αύξηση των συντάξεων (για όσους την πάρουν βέβαια αλλά αυτό είναι άλλου ευθύνη πλέον)

Όπως και την δυνατότητα να συνεχίσει να παρέχει το ΤΣΜΕΔΕ εγγυοδοσία για τα δημόσια έργα.

Όπως και την θεσμοθέτηση προνοιακού κλάδου (άσχετα αν οι κυβερνώντες δεν προχώρησαν στην απαραίτητη νομοθετική ρύθμιση).

Μια προσπάθεια που δεν ευοδώθηκε ήταν η μείωση των εισφορών των νέων μηχανικών.

Επίσης η συνεχιζόμενη προσπάθεια θέσπισης του ΜΗΚΙΕ (ΜΗΣΙΕ) που βρίσκει συνεχώς απέναντι κάποιους (παρότι είχε προχωρήσει πάρα πολύ παλαιότερα)

 

Σαφώς και δεν είναι τέλειο.

Σαφώς και υπάρχουν προβλήματα.

Αλλά από εκεί μέχρι την απαξίωση του, είναι μακρύς ο δρόμος.

Και ο μοναδικός δρόμος επίλυσης των προβλημάτων του ΤΕΕ, είναι η συμμετοχή όλων στις εκλογικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Μα το ΤΕΕ για αυτό τον σκοπό υπάρχει δηλαδή ? Για τις αμοιβές ?

Τα δικαστήρια τι κάνουν ?

 

Όχι, υπάρχει για αυτόν τον σκοπό http://teeapologismos10.wordpress.com/

Πες τη γνώμη σου που διαφωνείς.

 

Εγώ έχω ολοκληρωμένη γνώμη τι δεν κάνει το ΤΕΕ και τι πρέπει να γίνει αλλά δεν μπορώ να την πω γιατί οι συντονιστές του blog πήραν απόφαση ότι μέχρι τις εκλογές δεν επιτρέπονται αναφορές σε παρατάξεις και υποψηφίους. Για όποιον ενδιαφέρεται για το παραπάνω δείτε τη σχετική συζήτηση στο http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=14605&page=3

Link to comment
Share on other sites

γιατί οι συντονιστές του blog πήραν απόφαση ότι μέχρι τις εκλογές δεν επιτρέπονται αναφορές σε παρατάξεις και υποψηφίους.

ναι αλλα στη ΔΕΠΑΜ επιτραπηκε.οπως παρεθεσα πιο πανω post32.

τι παραπανω εχει αυτη η παραταξη?

ΥΓ για το ΤΕΕ ,τουλαχιστον αυτα που λεμε να ειναι σοβαρα.αν δεν ηταν το ΤΕΕ η δουλεια μας απλα θα ηταν 5 φορες πιο κατω οσον αφορα την αμοιβη της και την αναγκαιοτητα της.

Link to comment
Share on other sites

Με πολιτικά και τα συναφή δεν ασχολούμαι.

Και το ΤΕΕ είναι συντεχνιακό-πολιτικό. Και ότι έχει σχέση με πολιτική είναι βρώμικο.

Και δεν μου αρέσουν οι βρωμιάρηδες γιατί μυρίζουν από χιλιόμετρα μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Με πολιτικά και τα συναφή δεν ασχολούμαι.

Και το ΤΕΕ είναι συντεχνιακό-πολιτικό. Και ότι έχει σχέση με πολιτική είναι βρώμικο.

Και δεν μου αρέσουν οι βρωμιάρηδες γιατί μυρίζουν από χιλιόμετρα μακριά.

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.. Επέτρεψε όμως στους άλλους να λένε τι γνώμη τους. Που ξέρεις μπορεί να έχουν δίκιο.

Υπάρχει και ένα σχετικό τραγουδάκι από το '75 το οποίο στο χαρίζω

Πρόσεχε τα λόγια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.