Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρόλος του ΤΕΕ


Structur

Recommended Posts

ckiriako, ακριβως. Και οι εκλογες ειναι κομματικη κλικα. Εκει ειμαστε δυστυχως. Και οσοι ειναι ανεξαρτητοι δεν κανουν και τιποτα σπουδαιο. Πχ ειχα κανει αιτηση σε μια ιστοσελιδα ανεξαρτητων πριν κανενα εξαμηνο και με θυμηθηκαν τωρα. (και γω φταιω βεβαια που δεν κανω τιποτα ετσι και ολοι οσοι περιμενουμε απο τους "ΑΛΛΟΥΣ". Τι να πω ειναι γνωστα σε ολους μας αυτα και μενουν το πολυ σε μια κουβεντα.

 

Θα πω κατι παλι για να καταλαβουμε σε τι χαλι βρισκεται το τεε. Ο ΣΠΜΕ για παραδειγμα κατ εμε βρισκεται σε ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ σταδιο απο το επιμελητηριο. Εκει εφτασε το καταντημα.

 

Ας μην κοροιδευομαστε με τις ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ υπηρεσιες του ΤΕΕ που και ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΚΟΣΜΟ απασχολει και ΜΑΣΤΙΓΑ δικια μας εχει γινει.Με το να ευλογουμε μονο τα γενια μας (δειτε αλλα επιμελητηρια, αλλους φορεις κλπ) δεν κανουμε ΑΠΟλΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ αλλα επιμηκυνουμε αυτη την αδρανεια.

 

Εν τελει εμεις οι μηχανικοι οι νεοι κυριως ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. Ετσι φυσικα επηλθε και το καπελωμα. ΑΠΑΙΤΗΣΑΜΕ ποτε ο ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ πχ, να περναει ΑΠΟ ΕΚΤΕΝΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ πριν παρει το ΔΙΠΛΩΜΑ? ΟΧΙ. Βαθμολογηθηκαν ΠΟΤΕ αυτα τα "πανεπιστημια". ΟΧΙ. Μια μιζα σε καποιον ΥΠΑΛΛΗΛΙΣΚΟ (ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ) και το προβλημα λυθηκε. ΑΥΤΑ ειναι τα χαλια μας.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πω κατι παλι για να καταλαβουμε σε τι χαλι βρισκεται το τεε. Ο ΣΠΜΕ για παραδειγμα κατ εμε βρισκεται σε ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ σταδιο απο το επιμελητηριο.

 

Μα αυτό εννοείται ότι είναι γνωστό. Δεν νομίζω να μην το γνωρίζουν οι μηχανικοί αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ, οταν τα μελη του τεε, ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ Η ΜΙΣΗ ΧΩΡΑ. Δεν μας σωζουν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ και τετοιες ΤΡΙΧΕΣ. Αυτα ουτως η αλλως στην πραξη καταστρατηγουνται. ΛΟΓΙΚΟ διοτι για μια ΔΟΥΛΕΙΑ εμφανιζονται 100 υποψηφιοι. Τι να μας πει λοιπον το ΤΕΕ για "υποστηριξη" οταν εχει ΔΥΝΑΜΙΤΗΣΕΙ το ιδιο ΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ.

 

@E ναι ρε pappos, φυσικα ειναι γνωστο ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που ειναι γνωστο.

 

Δεν παω να κανω τον εξυπνο, αν αυτο καταλαβες.

 

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα ειναι πολλα,η συνθεση του ΤΕΕ αποτελειται απο τελειως διαφορετικων συμφεροντων ομαδες ,και το ΤΕΕ προσπαθει να κρατησει ισοροπιες .σιγουρα ομως περισοτερο εξυπηρετει τα συμφεροντα αυτων που το ελεγχουν ,αλλα και των υπολοιπων ομαδων λιγο πολυ.δεν φταιει το ΤΕΕ για τα φαινομενα που περιγραφεις αλλα οι πολιτικοι και τα κοματα ,οπως πολυ σωστα λεει ο pappos ,μονο που και τα κομματα εκφραζουν λιγο πολυ αυτα που ζητουν οι "πελατες" τους ,οι κοινωνικες ομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το Τ.Ε.Ε μου απαγορεύει να ψηφίσω άτομα της ειδκότητας μου , αφού οι μισοί μηχανικοί περιβάλλοντος και κατατάσσονται στους χημικούς μηχανικούς και οι άλλοι μισοί στους πολιτικούς μηχανικούς (δικαιώματα βέβαια δεν έχουν καμίας ειδικότητας)

 

 

Ήταν πραγματικά τόσο δύσκολο 15 χρόνια που υπάρχουν αυτές οι σχολές στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ πολυτεχνεία να γίνει αλλαγή του θεσμικού πλαισίου και να γίνει επιτροπή ειδικότητας?

 

Προφανώς δεν είναι πολλοί ψήφοι όμως οπότε δεν αξίζει τον κόπο

Εσείς θα ψηφίζατε στην θέση μου?

 

Οτι προασπίζει μόνο τα δικαιώματα συγκεκριμένων ειδικοτήτων είναι δεδομένο δεν το θέτω καν προς συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

@ΖaXouS, και ακριβως αυτες οι νοοτροπιες ειναι που μας εφτασαν εδω. δλδ το να αδικουμε τον ταδε η τον δεινα, χωρις να σκεφτομαστε οτι ουσιαστικα αδικουμε τον εαυτο μας ετσι. Ας τα λουστουμε τωρα ΟΛΟΙ μηπως και συνελθουμε.

Link to comment
Share on other sites

@zaxous

Φυσικά και δεν θα ψήφιζα στην θέση σου.

Άλλο ένα καλό που έχει κάνει το ΤΕΕ.

Είναι δυνατόν να έχει ένας Π.Μ. δικαιώματα Μηχανικού περιβάλλοντος ή τοπογράφου;

Δεν είναι εντελώς εκτός λογικής αυτό το πράγμα;

Πως θα υπερασπιστούμε τον ρόλο μας στην κοινωνία και στην παραγωγική διαδικασία όταν δεν έχουμε θεσμοθετήσει τόσα χρόνια τα αυτονόητα;

Ο επιθετικός προσδιορισμός μπροστά από το μηχανικός έχει καταντήσει να είναι στην πραγματικότητα κενός νοήματος και να τον έχουν αφήσει εκεί μόνο και μόνο για να εξάπτει το φαντασιακό μας(για να θυμηθούμε και τον Καστοριάδη).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καλό παιδί και ακολουθώ τα όρια που θέτουν οι συντονιστές του φόρουμ για τη μη έγκριση κειμένων που αναφερονται σε παρατάξεις. Θυμήθηκα τον διευθυντή του σχολείου μου το 1975 σε κάποιο γυμνάσιο στο Αιγάλεω που μου έλεγε όποτε πήγαινα να διεκδικήσω κάτι "Μη μιλάς πολιτικά", έστω και αν το θέμα ήταν η 5νθήμερη εκδρομή...

Δείτε ένα σχετικό βιντεάκι να χαλαρώσουμε λίγο.

 

 

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση για το ρόλο του ΤΕΕ, ιδιαιτέρως μετά την γνωστοποίηση από τους συντονιστές ότι απαγορεύεται ο προεκλογικός διάλογος στο παρόν forum. Συγκεκριμένα, εχτές μου ήρθε το εξής mail: "Η ομάδα συντονισμού αποφάσισε ότι δεν θα κάνουμε δεκτές συζητήσεις με αναφορές σε ονόματα παρατάξεων/κομμάτων κτλ εν όψει των εκλογών του ΤΕΕ. Ως εκ τούτου το θέμα σας δεν μπορεί να εγκριθεί".

Επισημαίνω ότι το βασικό θέμα της ανάρτησής μου ήταν "Γιατί να ψηφίσω στις εκλογές του ΤΕΕ;"

 

Δηλαδή, ουσιαστικά δεν μπορεί να υπάρχει συγκροτημένη απάντηση στο λίβελο ορισμένων. Συγχαρητήρια...

 

Και τώρα που βγάλαμε το άχτι μας θα μου πείτε σας παρακαλώ αν έχετε κάτι να προτείνετε εκτός από το να σιχτιρίζουμε τα πάντα και να ακολουθούμε την ψευδαίσθηση της μοναχικής ατομικής λύσης και της παρακολούθησης των γεγονότων από τον καναπέ;

Αν κάποιοι έχουν κάποιο άλλο αποκούμπι εκτός από τους συλλογικούς φορείς πάω πάσο.

Αυτοί όμως που δεν έχουν, αδυνατώ να καταλάβω τι περιμένουν.

Σήμερα με την οικονομική κρίση και τα μέτρα που πάρθηκαν υπάρχουν σαφή ερωτήματα όπως:

Πως θα είναι η Ελλάδα μετά την κρίση;

Πως θα είναι το επάγγελμα του μηχανικού μετά την κρίση;

 

Αυτό το ΤΕΕ, ενώ άλλοι το αποκαλούν "πανίσχυρη συντεχνία" ορισμένοι εδώ μηδενίζουν τη δράση του.

 

Επιμένω: Το ΤΕΕ αλλάζει και πρέπει να συνεχίσει να αλλάζει

Πάρτε μέρος στην ψηφοφορία του ΤΕΕ για να έχει ο φορέας μας κύρος

Σήμερα μπορείτε να διεκδικήσετε ένα καλύτερο, ποιοτικότερο και αποτελεσματικότερο ΤΕΕ.

Αύριο μπορεί να μην το έχετε...

Αν ψηφίσουν πολλοί, τότε οι μηχανισμοί θα παίζουν μικρότερο ρόλο.

Εγώ δεν γνωρίζω κάτι καλύτερο από τη δημοκρατία...

 

Μπορείτε να δείτε τι έκανε το ΤΕΕ ανά θέμα και να πείτε τη γνώμη σας στο forum http://teeapologismos10.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

...Ενδιαφέρουσα η συζήτηση για το ρόλο του ΤΕΕ, ιδιαιτέρως μετά την γνωστοποίηση από τους συντονιστές ότι απαγορεύεται ο προεκλογικός διάλογος στο παρόν forum. Συγκεκριμένα, εχτές μου ήρθε το εξής mail: "Η ομάδα συντονισμού αποφάσισε ότι δεν θα κάνουμε δεκτές συζητήσεις με αναφορές σε ονόματα παρατάξεων/κομμάτων κτλ εν όψει των εκλογών του ΤΕΕ. Ως εκ τούτου το θέμα σας δεν μπορεί να εγκριθεί".

 

Δηλαδή, ουσιαστικά δεν μπορεί να υπάρχει συγκροτημένη απάντηση στο λίβελο ορισμένων. Συγχαρητήρια...

 

Οποιαδήποτε απόπειρα φίμωσης μέλους της διοίκησης του ΤΕΕ προς υπεράσπισιν έργου και πεπραγμένων είναι, νομίζω, καταδικαστέα από όλα τα μέλη αυτού του φόρουμ. Και από ό,τι ξέρω δεν έχει λάβει χώρα τέτοιο φαινόμενο.

 

Κάποια "φίμωση" όμως των παρατάξεων ενόψει των εκλογών, ναι, αποφασίσθηκε. Με την ίδια λογική που απαγορεύονται οι κομματικές διαφημίσεις λίγο πριν τις βουλευτικές εκλογές.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ησύχασα.. απλώς δείτε μήπως εκτός από διαφήμιση όπως βαπτίσατε τον δημοκρατικό διάλογο, σταματήσει και η δυσφήμιση του ΤΕΕ.

Είμαι ιδιαίτερα ευτυχισμένος με την απάντησή σας και σας καλώ να το γιορτάσουμε με ένα ωραίο βιντεάκι http://www.youtube.com/watch?v=lJwgP44Ap9E

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.