Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρόλος του ΤΕΕ


Structur

Recommended Posts

και την σιγουρια οτι αυτοι που θα την χειριστουν ,θα την χρησιμοποιησουν προς ωφελος τους.αυτο ο Μπρεχτ δεν το προβλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......ο mechon είναι από τους λίγους που προσπαθούν να βοηθήσουν.

Δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά θυμάμαι το nickname του που απαντούσε σε ερωτήματα σε άλλο site.

Link to comment
Share on other sites

spy αποπροσανατολιζεις το θεμα ,πηγαινοντας το σε προσωπικο επιπεδο.κανεις δεν αναφερθηκε στον mechon προσωπικα.ουτε ομως και οι σωστες πραξεις καποιου σημαινουν οτι αυτα που λεει ειναι ντε φακτο σωστα.(ουτε βεβαια λεω οτι ειναι λαθος.απλα εκανα τις σωστες κατα μενα επισημανσεις).

Συνεχιζοντας για το ρολο του ΤΕΕ ,θελω να επισημανω οτι χρειαζεται μια αποκεντρωση και σαυτο το επιπεδο.τον πρωτο λογο να εχουν τα περιφερειακα ΤΕΕ για την περιοχη τους και οχι το κεντρικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ΤΕΕ ;

Δικός μας σύλλογος είναι , άρα φταίμε εμείς που ψηφίζουμε τους αντίστοιχους εκπροσώπους.

Αν πάλι δεν υπάρχουν κατάλληλοι εκπρόσωποι , φταίμε εμείς , η αδρανής πλειοψηφία που δεν αναλαμβάνει ενεργό ρόλο.

Δηλαδή τι περιμένουμε , κάποιους σωτήρες ;

To ίδιο και με την εκάστοτε κυβέρνηση. Εμείς τους ψηφίζουμε , άρα αξίζουμε να έχουμε αυτούς τους εκπροσώπους που επιλέξαμε.

Εν κατακλείδι , αδιαφορεί και αδρανεί το ΤΕΕ , τότε αδρανεί και η πλειοψηφία των μηχανικών. Είναι εύκολο να αφορίζουμε , έχοντας ρόλο παρατηρητή.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πριν από χρόνια, μια κίνηση κατάληψης του πολεοδομικού γραφείου από μηχανικούς για διάφορα θέματα με μπροστάρη το ΤΕΕ.

Ξέρετε πόσοι μηχανικοί ήμασταν?

Ντρέπομαι να πω τον αριθμό.

Πως θα μας πάρουν στα σοβαρά μετά?

Μόνο τα ΔΣ των συλλόγων και τα μέλη της αντιπροσωπίας να είχαν πάει, θα είχαμε μια πολύ καλή συμμετοχή. Αλλά που.... Ας τρέξουν οι άλλοι για την πάρτυ μας.....

Link to comment
Share on other sites

mechcon, αν αναφερεσαι σε μενα απαντω

(ι) με κατανοειτε ποιοι ακριβως, γιατι δεν μιλας στον ενικο?

(ιι) ειμαι εγωιστης

(ιιι) εχω δουλεια

(iv) πολυ το βαθαινεις αν και αυτη την αναλυση κανε την και σε σενα.

(v) πας να προστατεψεις κατι? γιατι αυτη την εντυπωση μου δινεις.

 

και φυσικα και σηκωνω το δαχτυλο. Καλα για χουντες και ξερονησια πολυ μακρια το πας...τι ακριβως φοβασαι ομως δεν λες απ την κριτικη μου?

 

Οσο για τις αιτιες που λες ειναι γνωστες. ειναι οι ιδιες που καταστρεφουν αυτη τη στιγμη το κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πολύ δουλειά αυτόν τον καιρό γιατί τους κυνηγάω από το γραφείο...

και ξέρετε γιατί ? γιατί έχουν την νοοτροπία του βλαχαδερού...πόσα θέλεις...κάνε και μετά βλέπουμε...

και εγώ κάτι τέτοια δεν...και για αυτό φταίει το ΤΕΕ που έπρεπε να λάβει μέτρα. Από την στιγμή που όλα τα κοματόσκυλα είναι εκεί μαζεμένα και παίρνουνε το χρηματάκι τους χωρίς ιδρώτα τα υπόλοιπα είναι για ανθρώπους με χαμηλή νοημοσύνη...και για τα παιδάκια που μόλις έχουν πάρει το δίπλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη Προειδοποίηση:

 

Απο τους κανόνες συμμετοχής: "Σχόλια και χαρακτηρισμοί επί προσωπικού δεν θα γίνονται αποδεκτοί, όπως άλλωστε και σε όλο το υπόλοιπο φόρουμ. Οι συζητήσεις πρέπει να διεξάγονται σε ήπιους τόνους, διαφορετικά οι συζητήσεις θα κλειδώνονται."

 

Δεύτερη Προειδοποίηση δεν θα υπάρξει, το θέμα θα κλειδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σβηστηκε το μηνυμα? επειδη λεει την αληθεια?

-το τεε θα πρεπει να μαθει να μην τα βαζει συνεχεια με τους εργολαβους, (αν οπως ισχυριζεται δεν θελει καταρευση του τομεα), που παρα τα γνωστα κακα τους κατα κανονα, δινουν δουλεια στα μελη του.

Το θεσμικο πλαισιο λειτουργιας αλλωστε δεν το εχουν καθορισει οι εργολαβοι.

 

Εκ των υστερων και μετα απο μια καταστροφικη πολιτικη δεκαετιων, εξαντλειται σε διαγνωσεις που στο κατω-κατω ειναι πασιφανεις. Εναν απολογισμο των δικων του ευθυνων θα προτιμουσα να δω.

 

Για μενα η #1 ευθυνη του τεε εγκειται στο μοιρασμα ΑΜ σε μηχανικους αγνωστου προελευσεως, φυσικα μη σκεπτομενο οτι καποτε αυτο θα απειλησει και το ιδιο.

 

πχ γιατι δεν προετρεψε το τεε εφοσον αποτελει κομματι της αγορας τα πανεπιστημια σε μειωση του αριθμου εισακτεων την ωρα που εχουμε πλημμυρισει και η αγορα εργασιας εχει κτυπησει κοκκινο εδω και χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να με τρώει το χέρι μου δεν θα ανακατευθώ στην παρούσα. Συνεχίζουμε να βλέπουμε την κορυφή του παγόβουνου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.