Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρόλος του ΤΕΕ


Structur

Recommended Posts

Είναι κακό να υπάρχει ένας φορέας που να προάγει την επιστήμη και να παρενβαίνει βοηθώντας τους μηχανικούς;

 

Δηλαδή αυτά τα πιστεύετε ειλικρινά ?

Το ΤΕΕ προάγει την επιστήμη του μηχανικού ?

 

... Θα φάμε τζάμπα ξύλο...μην τα λέτε έτσι απότομα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαρέθηκα να ακούω παραγγελτικούς λόγους από όλους χωρίς αποδείξεις. Το ότι το ΤΕΕ υπάρχει για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των μελών του όλοι το ξέρουμε. Εάν δεν είσαι μέλος του προφανώς και δεν θα σε στηρίξει, αυτό είναι αυτονόητο. Από εκεί και πέρα όμως το να μηδενίζουμε έτσι με την μορφή καφενειακής συζήτησης δεν προσφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

To TEE είναι συντεχνία και εννοείται ότι υποστηρίζει τα μέλη του (όχι όλα, αυτοί που είναι στα κομματικά περνάνε καλά, οι υπόλοιποι είναι για να ψηφίζουν).

 

Τώρα τα υπόλοιπα στα παιδάκια που παίρνουν το δίπλωμά τους και γράφονται στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Σύμφωνοι.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν προσπαθεί κανένας από τους επικριτές να το αλλάξει.

Οι τρόποι αλλαγής είναι δύο:

1. Καταστροφή του και δημιουργία κάτι άλλου (τι άλλο? το θέλετε αυτό το άλλο?)

2. Συμμετοχή στις διαδικασίες του ΤΕΕ ώστε να μπορούν να εκφράσουν την γνώμη τους και να μην έχουν συνέχεια το άλλοθι "εγώ δεν συμμετέχω και άρα δεν είμαι υπεύθυνος για ότι αυτό κάνει ή δεν κάνει".

 

Ας υποθέσουμε πως έχουν επιλέξει τον 1ο τρόπο.

Πως θα γίνει πράξη?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nik επαναλαμβάνω

 

Δεν έχει 15 χρόναι μετά επιτροπή ειδικότητας για την ειδκότητα μου - ναι είμαι μέλος τους και πληρώνω την ίδια συνδρομή με εσένα ,επίσης δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω συνάδελφους μου ωστε να έχω λόγο στην διοίκηση του

 

Δες τις επιτροπές αν θέλεις απόδειξη

 

Επιπλέον δεν έχει εξυπηρετήσει με ΚΑΝΕΝΑ τρόπο τα συμφέροντα μου

Δεν έχω επαγγελματικα΄δικαιώματα 15-17 χρόνια μετά την ίδρυση ελληνικών σχολών αν θες απόδειξη ,το ΤΕΕ δεν είναι ικανό ούτε καν να επέμβει ωστε να μην χρειάζεται μηχανικός περιβάλλοντος μελετητικό πτυχίο --> δηλαδή > 4 χρόνια για να υπογράψει περιβαλλοντική μελέτη για ιδιωτικό έργο

 

Τι από τα παραπάνω σου φαίνεται μηδενιστικό?

 

 

Erling απάντησα για το 2ο , δεν μπορούμε πχ ΄500 μηχανικοί περιβάλλοντος διασκορπισμένοι και οι μισοί να ψηφίζουν σε διαφορετικές ειδικότητες να εκλέξουν αντιπροσώπους όταν η ψήφος τους είναι πχ το 1 /30 της ειδικότητας που ψηφίζουν

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το ΤΕΕ θα το επικαλεστουμε πολυ τους καιρους που ερχοντε και θα ζητησουμε την βοηθεια του.οπως εγραψα και αλου ,σημερα πηγα πολεοδομια μετα απο πολυ καιρο.ε δεν υπαρχει απολυτως τιποτα.εχουμε μηδενισει.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ, το ΤΕΕ προάγει την επιστήμη του μηχανικού.

Όλοι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε ηλίθιοι που πιστεύουμε το αντίθετο.

 

Θέλετε λύση το πρόβλημά σας ? Την έχω. Και ξέρετε ότι οι λύσεις μου είναι πάντα hardcore, δίκαιες και πραγματοποιήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που σηκώνουν το δάκτυλο και καταγγέλουν με μεγάλη σιγουριά μπορεί απλά να είναι εγωιστές. Τους κατανοούμε

Μπορεί να είναι ψυχολογικά φορτισμένοι. πχ το να κάνεις συνέχεια κουβέντα επί παντός επιστητού μάλλον δεν έχεις δουλειά, άρα πάλι σε κατανούμε.

Θα πρέπει όμως να προσέχουμε γιατί μπορεί απλά να αλλάζουν τον προσανατολισμό του δακτύλου τους όπως κάποιοι το έκαναν στην κατοχή, κάποιοι άλλοι το έκαναν επί χούντας καταδίδοντας και γέμισαν τα ξερονήσια.

Και μια συμβουλή από τον Μπρέχτ (Πέντε δυσκολίες για να γράψει κανείς την αλήθεια): "Αν θέλει κανείς να γράψει με επιτυχία την αλήθεια για τις κακές συνθήκες πρέπει να τη γράψει έτσι που να διακρίνονται οι, όχι αναπόφευκτες αιτίες τους. Μιας και φανούν τα - όχι αναπόφευκτα - αίτια, μπορούν πια να πολεμηθούν οι κακές συνθήκες"

Link to comment
Share on other sites

επειδη ομως τα ανωτερω ειναι και λιγο υποκειμενικα υπαρχει και κατι πιο ξεκαθαρο και αντικειμενικο :οι τσεπες που κουδουνιζουν επειδη ειναι γεματες.και οι τσεπες που αδειαζουν επειδη καποιες αλλες γεμισαν..ολα τα αλλα ειναι ...λογια.

καλος ο μπρεχτ συναδελφε και εγω τον ακουγα (ειδικα μαρεσε αυτο με το μαυρα δαση) πλην οι γεματες και οι αδειες τσεπες εξακολουθουν να υφιστανται ακομα.ελπιζω να γινομαι κατανοητος.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες , στο link είναι το δοκίμιο.

Αντιγράφω από αυτό.

Όποιος σήµερα θέλει να πολεµήσει την ψευτιά και την αµάθεια και να γράφει την αλήθεια έχει ξεπεράσει το λιγότερο πέντε δυσκολίες. Πρέπει να έχει το θάρρος να γράφει την αλήθεια παρόλο που παντού την καταπνίγουν, την εξυπνάδα να την αναγνωρίσει παρόλο που τη σκεπάζουν παντού, την τέχνη να την κάνει ευκολοµεταχείριστη σαν όπλο, την κρίση να διαλέξει εκείνους που στα χέρια τους η αλήθεια θ’ αποχτήσει δύναµη, την πονηριά να τη διαδώσει ανάµεσα τους.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.