Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή κάτω από την ελάχιστη αμοιβή (5000xλ)


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θέλω να κόψω ΑΠΥ για τις εξής εργασίες: τοπογραφικό και αποτυπώσεις αρχιτεκτονικών.

Αποφάσισα να γράψω τις εργασίες αναλυτικά με την αντίστοιχη αμοιβή (και όχι το σύνολο) για να εκμεταλλευτώ τους συντελεστές (17% και 38% αν δεν κάνω λάθος).

Οπότε έχω το εξής πρόβλημα:

Από το πρόγραμμα του ΤΕΕ μου προκύπτει:

Τοπογραφικό: 487,33euro

Αρχιτεκτονικα: 475,54euro

Σύνολο: 962.87euro

---> Επειδή όμως είναι κάτω του ελάχιστου τελικά βγαίνει ένα σύνολο 1034,25euro.

(Χωρίς ΦΠΑ τα ποσά)

 

Πώς λοιπόν θα μοιράσω το ποσό των 1034,25euro σε τοπογραφικό και αρχιτεκτονικά αφού δεν προκύπτει από το άθροισμα των επιμέρους αμοιβών;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν τοπογραφικό, τότε θα έκανες επιμερισμό της ελάχιστης ανάλογα με τα κανονικά ποσά, δηλαδή 523,46+510,79. (απλή μέθοδο των τριών)

 

Αλλά το τοπογραφικό είναι εκτός ελάχιστης αμοιβής.

Οπότε κανονικά πρέπει να είναι 1034,25+487,33=1521,58

 

Αλλά μπορεί τώρα με τον νέο τρόπο να τα βάλανε όλα στην ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...τι να σου πω δεν ξέρω. Έχει το άθροισμα 962ευρώ και από κάτω γράφει "τελικό ποσό" 1034ευρώ.

Μάλλον θα κάνω τον επιμερισμό που πρότεινες.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

άκου τώρα τι γίνεται.

 

Σωστό και σολομώντειο θα ήταν να κάνεις επιμερισμό αλλά ....αλλά λέω, επειδή στην Ελλάδα ο φόβος φυλάει τα έρημα θα σου πρότεινα όσον αφορά στον επιμερισμό να τον κάνεις με την εφοριακή λογική.

 

Δηλαδή όχι επιμερισμό αλλά ρίξ' το όλο το περίσσευμα στα αρχιτεκτονικά (δλδ σε αυτό από τα 2 που έχει μελλοντικά το μεγαλύτερο συντελεστή). Έτσι κάνεις το καλό παιδί και αποφεύγεις και διαφωνίες αύριο μεθαύριο σε πιθανόν έλεγχο από υπάλληλο ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεις να έχεις τοπογραφικό και άλλες εργασίες (αποτύπωση αρχιτεκτονικών κ.α.) στο άθροισμα της ελάχιστης αμοιβής?

Μήπως είναι: τοπογραφικό κάποιο ποσό + αποτύπωση αρχιτεκτονικών ελάχιστη αμοιβή?

 

Όσον αφορά τον επιμερισμό αυτό που προτείνει ο TheoTDM900 μου φαίνεται το ποιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για πείτε για τους συντελεστές αυτούς και το ΑΠΥ τι σχέση ακριβώς έχουν?

δε το ξέρω, αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας εξηγήσει καλύτερα, να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για συντελεστές με τους οποίους υπολογίζεται το φορολογητέο εισόδημα και είναι διαφορετικοί για κάθε είδος μελέτης.

Ψάξε λίγο στο forum. Υπάρχει αναλυτική αναφορά κάπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.