Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα με υπάρχον boiler


dimkons

Recommended Posts

Η ιδέα μου προέκυψε γιατί μου φαίνεται απλώς παράλογο να κυκλοφορώ συνέχεια σχεδόν τον εναλλάκτη από την ταράτσα στο υπόγειο με ότι αυτό συνεπάγεται σε ρεύμα αλλά περισσότερο σε απώλειες, για να θερμάνω νερό στο μπόιλερ του υπογείου ενώ μπορώ να το θερμάνω κατευθείαν στην πηγή και να το χρησιμοποιώ όταν τελικά καταναλώνω. Σημειώνω ότι αυτή την στιγμή δεν έχω ηλιακό θερμοσίφωνα ούτε ηλιακούς συλλέκτες και πρέπει να τοποθετήσω κάτι από τα δύο και αυτό είναι και το δήλιμμά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δίλλημα. Υπάρχουν σαφείς κατευθύνσεις. Αν το boiler στο λεβητοστάσιο έχει έναν εναλλάκτη πρέπει να αλλάξεις και κάτω το boiler. Αλλιώς αν δε θες αλλαγή είναι ασύμφορη και λανθασμένη ενεργειακά η παραπάνω εγκατάσταση. Το ρεύμα του κυκλοφορητή είναι αστείο μπροστά στις απώλειες του δοχείου στην ταράτσα ενός ηλιακού θερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάτι σαν και αυτό ζητάς μόνο που αντί του λέβητα αερίου έχεις boiler

 

http://www.helional.com/popup.asp?pic=dbimg/835_bnew2.jpg

 

Παίρνει νερό απο τον ηλιακό όταν είναι θερμότερο απο κάποια θερμοκρασία κάνοντας το boiler να μην δουλευει, ενώ όταν είναι χαμηλότερη κάνει προθερμανση του boiler.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.