Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος μηχανικός στα μεταλλικά κτήρια


 

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος στο forum και ακόμα φοιτητής. Με ενδιαφέρουν τα μεταλλικά κτήρια αλλά δυστηχώς δεν έχω λάβει τις γνώσεις που θα ήθελα για να μπορώ να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω. Έχω ένα θέμα που αφορά την κατασκευή μίας αποθήκης με χρησιμοποίηση μεταλλικών δοκών τύπου ΙΡΕ.

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες κατευθύνσεις για το πώς θα έπρεπε να ξεκινήσω αυτό το θέμα; Υπάρχει κάποιο λογισμικό στον υπολογιστή που να εξιδικεύεται στα μεταλλικά κτήρια;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι έχω άσκηση σε πραγματική περίπτωση. Κάνω πρακτική άσκηση σε μία εταιρεία η οποία μου έβαλε αυτό το θέμα να το αναλύσω και να βρώ όποια στοιχεία είναι απαραίτητα αν ήθελα να το κατασκευάσω κανονικά, παράλληλα που εκείνη θα το κατασκευάσει κανονικά. Μου δίνουν λοιπόν μία περίπτωση και μου ζητάνε πως θα την αντιμετώπιζα εγώ σε επαγγελματικό επίπεδο χωρίς να μου δώσουν βοήθεια εκείνοι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δώσε λοιπόν περισσότερες λεπτομέρειες, ανέβασε και κανένα σχέδιακι κτλ και όποιος έχει τη διάθεση βοηθάει.

Στη σχολή σας έχετε διδαχθεί καθόλου στατική φορέων και κυρίως διαστασιολόγηση μεταλλικών στοιχείων?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Υπάρχει κάποιο λογισμικό στον υπολογιστή που να εξιδικεύεται στα μεταλλικά κτήρια;

 

1. Robot Structural Analysis

2. Instant

3. Etabs

4. Statik

5. Cype

6. Scia κτλ....

 

Αλλά το λογισμικό είναι το μέσο , δε σου παράγει έτοιμα αποτελέσματα αν του δώσεις λάθος στοιχεία.

Δηλαδή ισχύει το GARBAGE IN- GARBAGE OUT.

Αν είναι δυνατό θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις δίπλα σε κάποιον έμπειρο μηχανικό.

Ή τσέκαρε το λογισμικό επιλύοντας παλιές μελέτες (αν είναι σωστές).

Λόγω ειδικότητας θα έχεις κάποιες ελλείψεις.

Π.χ. σε κανονισμούς (Φορτίσεων , αντισεισμικό , συνδέσεις , θεμελίωση).

Αλλά και σε θεωρητικό επίπεδο.

Οπότε καλό θα ήταν παράλληλα με την εκμάθηση του λογισμικού να διαβάσεις και τους παραπάνω κανονισμούς.

 

Καλή αρχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

christopografow το tekla ειναι κυριως σχεδιαστικο προγραμμα (και οταν λεω σχεδιαστικο εννοω για σχεδια κοπης). Απευθυνεται κυριως σε κατασκευαστες μεταλλικων κτριων κ λιγοτερο σε μελετητες. Εχει καποιες δυνατοτητες αναλυσης (νομιζω κανει καποιους ελεγχους) αλλα δεν νομιζω οτι κανει για μελετητη. Για λιγο που ασχοληθηκα μαζι του εχει πολλα...παρα πολλα παραγματα που για μενα (ως μελετητη δηλαδη) ειναι αχρηστα κ πιστευω θελει αρκετο χρονο να το μαθεις..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Jim.

To Tekla ανήκει στην ίδια οικογένεια προγραμμάτων με το Strucad , Advance Steel , Prosteel κτλ.

Είναι για μοντελοποίηση , δηλαδή σχεδιασμό.

Επίσης βγάζουν σχέδια κοπής , μοντάζ , ανέγερση , αρχεία CNC κτλ.

Είναι υπερβολικά για σχέδια πολεοδομίας αλλά στα μεταλλικά χρειάζεται ακρίβεια.

Στις τελευταίες εκδόσεις του Strucad έχουν ενσωματώσει και κάποιους ελέγχους σύμφωνα με τον ΕC3.

H δε Graitec , η εταιρεία που βγάζει το Αdvance Steel , έχει βγάλει και το Advance Design , ένα πρόγραμμα με πεπερασμένα και ελέγχους σύμφωνα με τους Ευρωκώδικες.

http://www.graitec.com/en/ad.asp

 

@ ilias , ανέφερα τα παραπάνω γιατί τα Ελληνικά προγράμματα μεταλλικών δεν τα έχω σε εκτίμηση ( Fespa , Metalcad, Steel). Aνέφερα μόνο το Ιnstant γιατί αυτό έχει η πλειοψηφία αλλά από το Expert Composite της ίδιας εταιρείας δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.