Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά τοπογραφικών οργάνων


Recommended Posts

Εκτός εάν γλιτώνεις πολλά οπότε αξίζει τον κόπο.

Ο αντιπρόσωπος της εταιρείας στην Ελλάδα δεν είναι υποχρεωμένος να παρέχει service έστω και αν το αγόρασες από άλλη χώρα; Έτσι κι αλλιώς χρήματα θα βγάλει.

Η εγγύηση είναι άλλο θέμα και θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν δινεις 500€ αλλα 4.000€ περιπου.

 

για τοσο μεγαλα ποσα,λοιπον,που η εγγυηση ειναι μεγαλη υποθεση,ψαξτο παρα πολυ για το τι παιζει με εγγυηση,και αν διαπιστωσεις ασαφειες σιγουρα αγορα απο ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας, τα gps που κοστιζουν γυρω στα 10000+φπα(πχ topcon) ειναι μονης συχνοτητας?

Δεν αξιζουν σαν αγορα?

 

Επισης τι συμφερει καλυτερα, total station χωρις πρισμα, ή το gps που ανεφερα? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω τα topcon διπλής συχνότητας ξεκινάνε από τιμές άνω των 20.000 ευρώ. Οπότε σε τέτοιες τιμές μιλάμε για μονόσυχνα.

Κατά την γνώμη μου, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ total station και gps, χρειάζονται και τα δύο. Δεν πιστεύω οτι μπορεί να γίνει πλήρης λεπτομερής αποτύπωση χωρίς όργανο.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από τι δουλειά θέλεις να κάνεις...εγώ έχω τα Leica SR530 κι ένα NIKON DTM530...βασικά το 2ο κάνει δουλειά (γενικά το total station) το 1ο μειώνει την εργασία σου...ανεξάρτητα όμως στο λέω δεν στέκονται...γιατί gps στην πόλη ούτε με σφαιρες...αλλά και εξάρτηση έξω με total station αν είσαι σε περίεργη περιοχή δεν γίνεται...

 

τα μονής συχνότητας gps κάνουν δουλειά...και αποτύπωση και τριγωνισμό...υπολείπονται σε ακρίβεια αλλά κάνουν δουλειά, εκτός της χάραξης...

 

προσοχή αν πάρεις όργανο απ' έξω (πιθανόν) να μην αναγνωρίζεται η εγγύηση τους εδώ...service θα κάνεις...αλλά ότι προκύψει δύσκολα τα πράματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα GPS μονής συχνότητας είναι μόνο για τριγωνισμό. Στις μετρήσεις θα σου σπάσουν τα νεύρα αφού αφ' ενός θα χρειαστεί να κάθεσαι πάνω από 20sec σε κάθε σημείο και δε θα είσαι και σίγουρος για την ακρίβεια με την οποία αποτύπωσες το σημείο. Αν χάσεις το σήμα με το μονόσυχνο πρέπει να στηθείς σε γνωστό σημείο για 10 λεπτά (initialization).

Αν σκέφτεσαι να επενδύσεις σε GPS τότε πρέπει να κινηθείς σε διπλόσυχνο και αν σε ενδιαφέρει να ξέρεις από το πεδίο την ακρίβεια της κάθε μέτρησής σου τότε χρειάζεσαι και το RTK.

Link to comment
Share on other sites

Τα GPS μονής συχνότητας είναι μόνο για τριγωνισμό. Στις μετρήσεις θα σου σπάσουν τα νεύρα αφού αφ' ενός θα χρειαστεί να κάθεσαι πάνω από 20sec σε κάθε σημείο και δε θα είσαι και σίγουρος για την ακρίβεια με την οποία αποτύπωσες το σημείο. Αν χάσεις το σήμα με το μονόσυχνο πρέπει να στηθείς σε γνωστό σημείο για 10 λεπτά (initialization).

Αν σκέφτεσαι να επενδύσεις σε GPS τότε πρέπει να κινηθείς σε διπλόσυχνο και αν σε ενδιαφέρει να ξέρεις από το πεδίο την ακρίβεια της κάθε μέτρησής σου τότε χρειάζεσαι και το RTK.

 

Με όλο το σεβασμό, 20 δευτερόλεπτα δεν κάθεσαι σε κάθε σημείο (10 είναι υπεραρκετά, με περισσότερα μη σου πω οτι είναι και χειρότερα), την ακρίβεια τη βλέπεις μετά και αν χάσεις το σήμα κάνεις re-initialization σε 10 δευτερόλεπτα επίσης σε γνωστό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συναδελφοι, εγω που ειμαι νεος στα τοπογραφικα,βοηθειστε με τι να επιλεξω:

Σταθμο χωρις πρισμα, η σταθμο με gps μονης συχνοτητας??

Link to comment
Share on other sites

Οργανο για αρχή, δεν μπορείς να κάνεις πιστεύω αποτύπωση σε αστικό περιβάλλον με GPS. Δεν μπορεί να σταθεί μόνο του το GPS.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ όργανο προτείνω...και μάλιστα με leiser...(χωρίς πρίσμα)...Η αλήθεια είναι ότι με πρίσμα θα μετράς απλά το Leiser βοηθά να χτυπήσεις γωνίες από κτίσματα που δεν φτάνεις (θέλει στάσεις ταράτσα, απροσπέλαστος ακάλυπτος χώρος, μη διαμερές κτίριο)...δηλ στατιστικά το leiser είναι για το 5-10% των σημείων σου σε αστικό περιβάλλον...

εκτός σχεδίου και τα μονής αποτυπώνουν...το leiser βοηθά σε αυλές με σκύλους...

Γενικά τα leiser θέλουν προσοχή στην εστίαση...γιατί μπορεί να χτυπήσει φύλλο ή κάτι άλλο και να πάρεις άλλο μήκος επιστροφή...

με τα Leica έχω το εξής πρόβλημα...αν χάσει σήμα...το όργανω θέλει από 5-10 λεπτα συνόρθωση...ανάλογα με την απόσταση των 2 σταθμών...έχω δοκιμάσει να ξεκινήσω γρηγορότερα τη αποτύπωση αλλά έχουν κλωτσήσει σημεία μέχρι και 4 μέτρα...δεν συμβαίνει το ίδιο στην χάραξη (λόγω real time) η συνόρθωση κρατά 1 λεπτό περίπου...με κολλητό που έχει το topcon pro (κτλ) μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα συνόρθωσης (1-2 λεπτά) αλλά διατηρώ επιφυλάξεις γιατί μετράει αναχώματα (εργολάβος) οπότε η ακρίβειά σους δεν είναι για αποτύπωση αναδασμών, διανομών κτλ...

παιδιά χάρηκα που ανακάλυψα την παρέα σας...

προτείνω leiser όργανο (ιαπωνικό-nikon, topcon,sokkia ktl ή Leica)

οτιδήποτε άλλο στη διάθεσή σας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.